Stampa
Postepene pripreme Hrvatske za Šengen  

Objavljeno : 20.01.2017. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska komisija predložila je postepenu integraciju Hrvatske u Šengenski informacioni sistem (SIS), čime se ta najmlađa članica EU za jedan korak približila punopravnom članstvu šengenskom prostoru slobode kretanja EU. Taj sistem služi razmeni informacija važnih za upravljanje granicama i bezbednost u okviru šengenskog prostora. Hrvatska ne očekuje da će pre 2018. moći da pristupi Šengenu.

 

Evropska komisija saopštila je 18. januara da predlaže Savetu EU da se Hrvatska uključi u SIS, zajedničku bazu podataka u okviru koje članice šengenskog prostora razmenjuju informacije.

 

"Ovo je još jedan važan korak u omogućavanju efikasne razmene među članicama i povećanju bezbednosti evropskih građana”, navodi se u saopštenju EK.

 

Komisija je istakla da će to omogućiti bližu saradnju Hrvatske i drugih članica, kao i pridruženih članica Šengena - Norveške, Islanda, Švajcarske i Lihtenštajna, u pronalaženju osoba za kojima se traga zbog kriminalnih aktivnosti, nestalim osobama ili ukradenim vozilima ili dokumentima.

 

U okviru SIS-a se razmenjuju  informacije o traženim, nestalim ili praćenim licima, i o ukradenim ili izgubljenim vozilima i predmetima kao što su lična dokumenta, dokumenta o registraciji vozila i drugo.

 

"U okviru procedure evaluacije, Hrvatska je ispunila tehničke i zakonske preduslove za pokretanje postupnog uvođenja SIS-a. U ovoj fazi SIS-om će moći da se koristi samo za potrebe saradnje na sprovođenju zakona", navodi se u saopštenju EK.

 

Hrvatska, koja je pristupila EU 2013, nada se da će moći da uđe u Šengen 2018.

 

Od članica EU u Šengenu nisu Bugarska, Rumunija, Kipar, Irska i Velika Britanija.

 

I za Bugarsku i Rumuniju pristupanje toj zoni je politički prioritet. Te dve zemlje su prisutpile EU 2007, šest godina pre Hrvatske, a Komisija je procenila da su spremne da pristupe Šengenu 2010.

 

Međutim, za članstvo u tom prostoru potrebna je jedinstvena odluka članica, a pristupanje Bugarske i Rumunije blokira više članica, poput Holandije, Nemačke i Francuske.

 

Usled migrantske krize šengenski sistem je prviremeno suspendovan u nekim članicama, odnosno privremeno su obnovljene kontorle na delovima unutrašnjih granica.

 

Izvor: EurActiv.com

Foto: Shutterstock.com

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar