Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Barnije: Ne kažnjavamo Veliku Britaniju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.05.2017. |
|
|
|
|
|
|
Glavni pregovarač EU za Bregzit Mišel Barnije odbacio je optužbe da EU svojim zahtevima želi da "kazni" Veliku Britaniju zbog odluke da istupi iz EU. Glavni zahtevi EU potvrđeni su u uputstvima za pregovore koje je Evropska komisija predstavila 3. maja, a to su garantovanje prava za evropske građane koji borave u Britaniji i osetljivo pitanje izmirivanja obaveza Britanije prema EU, koje se procenjuju na više desetina milijardi evra.
"Napuštanje Unije ne svodi se na broj, cenu koju treba platiti. Reč je o uređenom povlačenju, sa računima koje treba platiti i nizom pitanja" koje treba rešiti, rekao je ovaj 66-godišnji Francuz koga su Evropska komisija i države članice ovlastile da ih zastupa za pregovaračkim stolom sa Britancima.
Glavna pitanja su predstavljena u uputstvima za pregovore, koje je Barnije 3. maja predstavio u Briselu. U dokumentu, koji bi trebalo države članice da usvoje na ministarskom savetu 22. maja, navodi se da je reč o pitanjima za koja je u ovoj fazi procesa ocenjeno da su neophodna za uređeno povlačenje Britanije iz EU.
Nakon usvajanja uputstava EU će i sa pravne tačke gledišta biti spremna za pregovore. Oni će otpočeti tek nakon prevremenih izbora zakazanih u Velikoj Britaniji zakazanih za 6. jun.
Ne oporezujemo istupanje
Jedno od najosetljivijih pitanja biće "izmirivanje računa", odnosno iznos koji EU traži od Velike Britanije za pokrivanje budžetskih obaveza koje je ta zemlja preuzela u prethodnom periodu.
Evropski izvori procenjuju da će račun biti između 40 i 60 milijardi evra, dok britanski dnevnik Fajnenšel tajms govori o cehu od 100 milijardi evra.
"Nije reč o kazni niti o taksi za istupanje", rekao je Barnije. Njegov cilj je da "postigne dogovor (sa Londonom) o strogoj metodologiji za obračun obaveza".
Britanski ministar za Bregzit Dejvid Dejvis upozorio je 3. maja ujutru u nastupu na televiziji ITV da njegova zemlja neće platiti 100 milijardi evra. Istakao je da Velika Britanija neće pregovorima prisupiti kao "neko ko moljaka, već kao pregovarač".
Govoreći o finansijama, Barnije izbegava da upotrebi reč "račun", kao i da iznosi u javnost konkretne brojke, i tvrdi da EU neće od Velike Britanije tražiti novac tek tako. Kako je naveo, reč je o izmirivanju obaveza koje je Velika Britanija preuzela u okviru višegodišnjeg finansijskog okvira, usvojenog 2013. godine, za period od 2014. do 2020. Ovaj novac je već namenjen i predviđen, i izvesno bi se pojavili problemi ukoliko bi se programi smanjili ili suspendovali.
Pored toga, ovaj iznos se može i menjati jer je Velika Britanija i dalje članica, najdalje do 29. marta 2019. godine.
Mej: Biću zaista teška žena
Nakon večere prošle sedmice sa Terezom Mej Londonu predsednik Evropske komiisje Žan-Klod Junker rekao je da je britanska premijerka "u drugoj galaksiji" kada se govori o pregovorima, preneo je nemački dnevnik FAZ.
Tereza mej je 2. maja taj članak okarakterisala kao briselsko "naklapanje", i zaoštrila je ton, rekavši da će se tokom pregovora pokazati kao "izuzetno teška žena", kako ju je jedan bivši kolega opisao.
"Neki stvaaraju iluziju da Bregzit neće imati konkretan uticaj na naše živote i da će pregovori moći da se okončaju brzo i bezbolno", rekao je sa žaljenjem Mišel Barnije, navodeći da se sprema "za sve opcije" ishoda pregovora.
Insistirao je, međutim, da EU treba da ostane "hladne glave" i da traži rešenja, jer je cilj da se postigne sporazum.
Uputstva o pregovorima o istupanju nadovezuju se na osnovna načela koja su države člabuce nedavno usvojile, na samitu 30. maja. Ovo je bila prilika za članice da pokažu savršeno jedisntvo po ovom pitanju.
Pored pitanja finansija, najvažniji cilj EU je zaštita i garantovanje prava građana koja su ugovorena prilikom pristupanja Britanije Uniji. Ovo je važno za 4,5 miliona evrospkih građana u Britaniji i za Britance koji žive na teitoriji 27 članica
Pod time se podrazumeva pravo na boravak, ali i pristup tržištu rada, obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, kao i priznavanje diploma ili kvalifikacija. Krajnja instanca za zaštitu ovih prava biće Sud pravde EU, istakao je Barnije.
Jedan od prioriteta EU je da pregovori ne ugroze sporazum na Veliki petak kojim su okončana neprijateljstva u Irskoj 1998. godine. Konkretno, ne sme biti uspostavljena fizička granica između britanske provincije Severne Irske i Irske, članice EU.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|