Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Merkel i EU pred samit G20 za podršku slobodnoj trgovini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.06.2017. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je 29. juna da se nada će sa predstojećeg samita Grupe 20 biti poslat "jasan signal" podrške slobodnoj trgovini i protivljenja izolacionizmu, kao i posvećenosti EU uspehu Pariskog sporazuma o klimi. EU je još ranije najavila da će u Hamburgu pozvati lidere G20 da odbace protekcionizam i saopštila da broj trgovinskih barijera raste umesto da opada.
Merkel je u nemačkom parlamentu rekla da "protekcionizam ne može biti rešenje" svetskih problema.
Kancelarka je kazala da se nada da će lideri Grupe 20 najrazvijenijih zemalja na sastanku u Hamburgu 7. i 8. jula izraziti posvećenost multilateralnom trgovinskom sistemu.
Angela Merkel je rekla i da diskusije o pitanjima vezanim za klimu u Hamburgu neće biti lake, kao i da ti razgovori moraju da budu "u službi suštine i ciljeva Pariskog sporazuma", prenela je agencija AP.
Kancelarka je kazala i da je posle odluke predsednika Donalda Trampa da se SAD povuku iz Pariskog sporazuma o klimi EU još odlučnija da sporazum učini uspešnim. "Pariski sporazum je nepovratan i o njemu se ne može pregovarati", istakla je Angela Merkel.
Rastući protekcionizam
U međuvremenu su evropski izvoznici izvestili o povećanju broja trgovinskih barijera sa kojima su se sretali u 2016. godini od 10%. Na kraju te godine na snazi su bile 372 barijere na više od 50 trgovinskih destinacija širom sveta a u 2016. uvedenih 36 barijera može da šteti izvozu EU trenutno vrednom oko 27 milijardi evra.
Prema novom Izveštaju o preprekama za trgovinu i investicije Evropske komisije, zahvaljujući efikasnosti Strategije za pristup tržištu Komisija je bila uspešna i uklonila čak 20 barijera koje su ometale evropski izvoz.
Komentarišući izveštaj, evropska komesarka za tgrovinu Sesilija Malmstrem rekla je da on jasno pokazuje da je protekcionizam u usponu i da pogađa evropske firme i njihove radnike.
"Zabrinjavajuće je što su zemlje G20 zadržale najveći broj trgovinskih barijera. Na predstojećem samitu G20 EU će pozvati lidere da odbace protekcionizam. Evropa neće stajati po strani i neće oklevati da koristi raspoloživa sredstva kada zemlje ne igraju po pravilima", istakla je evropska komesarka.
Izveštaj o barijerama objavljuje se svake godine od početka ekonomske krize 2008. Ovogodišnji je u punoj meri zasnovan na konkretnim žalbama koje je Komisija dobila od evropskih kompanija iz različitih sektora, od proizvodnje hrane do brodova.
Članice Grupe 20 predvode po preprekama kod uvoza, posebno Rusija, Brazil, Kina i Indija. Najviše novih protekcionstičkih mera u 2016. pojavilo se takođe u Rusiji i Indiji a slede Švajcarska, Kina, Alžir i Egipat.
Napori Komisije na odbrani evropskog biznisa od jačanja protekcionizma dali su rezultate. Komisija je u 2016. radila na uspostavljanju "normalnih" uslova trgovine u 20 različitih slučajeva koji su bili štetni za izvoz EU vredan 4,2 milijarde evra.
Listu zemalja u kojima je EU bila uspešna u borbi protiv barijera predvode Južna Koreja, Kina, Izrael i Ukrajina. Kada je reč o sektorima, od tih akcija EU najviše koristi imali su proizvodnja hrane i pića, autoindustrija i sektor kozmetike.
Komisija je navela i neke primere uspešnih akcija EU. Tako je Kina ukinula zahteve oko označavanja koji bi pogodili 680 miliona evra vredan izvoz kozmetike iz EU, Južna Koreja je pristala da uskladi svoje propise o veličini automobilskih sedišta sa međunarodnim a Izrael je dozvolio kompanijama iz cele EU da traže dozvole za trgovinu i izvoz farmaceutskih proizvoda.
Sve to, navela je EK, ostvareno je zahvaljujući dobroj saradnji Komisije, članica EU i predstavnika evropskog biznisa u okviru Strategije EU za pristup tržištu. Doprinelo je i unapređenje odnosa sa trgovinskim partnerima kroz nove sporazume o trgovini.
Strategija za pristup tržištu ključni je deo napora EU na stvaranju najboljih mogućih uslova za izvoz proizvoda evropskih firmi u svet i za obezbeđenje efikasne primene pravila međunarodne trgovine.
Izveštaj ne pokriva mere odbrane u trgovini, s obzirom da su antidamping carine i one zbog subvencionisanja proizvodnje, uvedene u skladu sa zahtevima Svetske trgovinske organizacije, oruđe za vraćanje na uslove fer trgovine. Koriste ih i EU i njeni trgovinski partneri sa ciljem da se obezbede ravnopravni uslovi na tržištu.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Pixabay.com
Povezani sadržaj
|
|
|