Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministar: Obećana pomoć EU Tunisu smešna
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Obećana pomoć Evropske unije za tranziciju vlasti i reforme u Tunisu u iznosu od 258 miliona evra je "smešna" i pokazuje da Brisel nije dorastao rešavanju krize u severnoj Africi, rekao je 17. februara ministar industrije Tunisa Muhamed Afif Čelbi.
"Cifre koje je EU iznela su smešne i pokazuju da ona ne razume razmere istorijskih događaja u južnom Sredozemlju", rekao je Čelbi novinarima nakon konferencije u Rimu o mogućnostima na tržištu Tunisa, kojoj je pristutvovao i šef italijanske diplomatije Franko Fratini (Franco Frattini).
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednosti Ketrin Ešton (Catherin Ashton) rekla je tokom posete Tunisu 14. februara da će EU dati 258 miliona evra pomoći Tunisu do 2013. godine i odmah odblokirati 17 miliona evra.
"Kada je Eštonova rekla 17 miliona, naš ministar je pomislio da nije razumeo i upitao: 'Miliona ili milijardi?' Evropska unija nije dorasla zadatku da se nosi sa problemima u regionu", rekao je Čelbi.
Background Nakon višenedeljnih protesta predsednik Tunisa Zin al-Abidin Ben Ali koji je bio na vlasti 23 godine pobegao je 14. januara u Saudijsku Arabiju. Izvori bliski Ben Aliju kažu da se on poslednjih dana nalazi u komi u saudijskoj bolnici. Ben Ali je kritikovan zbog nepoštovanja ljudskih prava i demokratskih vrednosti u Tunisu. Sukobi su izbili u januaru pošto su građani izašli na ulice kako bi protestovali zbog nezaposlenosti i ograničenih sloboda. U sukobima je poginulo više desetina osoba. U Tunisu je nakon svrgavanja Ben Alija uspostavljena prelazna vlada, ali je usledio talas štrajkova i nemira. Stanovnici Tunisa su suniti (99%), a u toj zemlji žive i male jervrejske i katoličke zajednice. Turizam je glavni izvor za priliv deviza. Tunis je u 2009. posetilo 6,9 miliona turista.
"Nadam se da će se, uz pomoć Italije, izgraditi svest o uticaju onoga što se dešava u tuniskoj revoluciji", rekao je on.
Čelbi je posetio Rim kako bi uverio italijanske privrednike da su njihove investicije u Tunisu sigurne nakon talasa protesta u kojima je u januaru svrgnut predsednik Zin al-Abidin Ben Ali. Ministar industrije Tunisa je rekao da je ekonomija u toj zemlji nastavila da funkcioniše i pored protesta. Prema njegovim rečima, izvoz u januaru je iznosio oko 800 miliona evra.
Fratini je rekao da EU mora više da pomogne Tunisu i podsetio da će Rim odmah deblokirati pet miliona evra pomoći.
U tekstu objavljenom u Fajnenšal tajmsu (Financial Times) 15. februaru Eštonova je navela da traži najmanje 2,5 milijardi evra dodatnih sredstava za podršku reformama u Tunisu, Egiptu i drugim severnoafričkim zemljama. Ona je navela i da su u toku razgovori sa Evropskom investicionom bankom kako bi se prikupilo milijardu evra za Tunis ove godine.
Vlasti Tunias nastoje da nakon svrgavanja Ben Alija uspostave red u zemlji, a predsednički izbori bi prema ustavu trebalo da se održe u roku od 60 dana.
Predsedik parlamenta Tunisa Fuad Mebaza, koji je vršilac dužnosti predsednika, zatražio je od premijera Muhameda Ganušija da formira vladu nacionalog jedinstva.
Iako stižu pozitivni signali u vezi sa formiranjem nove vlade, pregovori bi mogli da zapadnu u probleme kada na red dođe raspodela resora među partijama i kada se bude odlučivalo o tome koliko će nekadašnjih zvaničnika biti uključeno u novu vladu.
Vođa opozicione partije Etadždid Ahmed Ibrahim je rekao da je sada najvažnije da se uspostave red i mir u zemlji. "Složili smo se oko nekoliko principa u vezi sa novom vladom. Nastavićemo da razgovaramo", rekao je on.
Opozicione stranke traže garancije da će predsednički izbori biti slobodni, da će imati dovoljno vremena za kampanju, da će zemlja krenuti putem demokratije i da će se smanjiti uticaj vladajuće partije RCD.
Analitičar Rami Huri iz Bejruta rekao je da će biti potrebno vreme pošto opozicija u Tunisu, koju čine pristalice sekularne države, levičari i islamisti, nije ujedinjen pokret.
Izvor: EurActiv
Povezani sadržaj
|
|
|