Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Pripremaju se novi propisi o obeležavanju hrane u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament ove godine trebalo bi da u drugom čitanju glasa o novim propisima o isticanju informacija o hranljivosti i energetskoj vrednostii na pakovanjima namirnica. Istraživanje evropske neprofitne organizacije za informacije o hrani pokazalo je da su te informacije korisne za potrošače.
Udruženja potrošača i proizvođača podržavaju donošenje propisa o obeležavanju hrane, ali se njihova mišljenja razlikuju u pogledu toga da li bi informacije trebalo da se odnose na 100 grama ili mililitara ili na porciju hrane, kao i da li bi trebalo da budu propraćene nekim vizuelnim oznakama.
Neprofitna organizacija Evropski savet za informacije o hrani (Eufic) o tome je uradila internet istraživanje u saradnji sa istraživačima britanskog univerziteta u Sariju (Surrey) na uzorku od 13.117 potrošača u Francuskoj, Nemačkoj, Poljskoj, Španiji, Švedskoj i Velikoj Britaniji. Orgnizatori istraživanja tvrde da je oto do sada "najobuhvatnije istrazivanje o potrošačima i informacijama o porcijama u Evropi".
Istraživanje je pokazalo da je za potrošače korisno da se, pored informacija o nutritivnoj vrednosti na 100 grama ili mililitara proizvoda, istaknu i informacije o hranljivosti i kaloričnosti porcije. To im, kako se navodi, omogućava da pravilnije koriste informacije.
Informacije o porciji na pakovanju je potražio samo svaki treći ispitanik, iako je oko 50% kazalo da te informacije smatraju značajnim. Procenat ispitanika koji informacije o porciji smatraju značajnim varira od 70% u Španiji do 36% u Nemačkoj.
Ispitanici koji su kazali da su podaci o porcisiji relevantni kazali su da im taj podatak omogućava da utvrde broj porcija u pakovanju, kako bi bolje odlučili koju količinu da kupe i uspešnije kontrolisali unos hrane.
Ispitanici su, međutim, kazali da istaknuta veličina porcija nije uvek realna, pri čemu više njih smatra da su naznačene porcije nekad nerealno male nego da su isuviše velike.
Background Evropska komisija je 2008. predložila propise o obeležavanju namirnica. Predlog podrazumeva objedinjavanje postojećih pravila o obeležavanju hrane i isticanju nutritivne vrednosti.
Cilj je da oznake hrane budu jasnije i da potrošačima pružaju bolje informacije. Propisi obuhvataju posebne zahteve u pogledu isticanja infromacija o energetskoj vrednosti, mastima, zasićenim mastima, ugljenim hidratima (sa posebnim osvrtom na šećer) i soli na pakovanju. Za sada je u EU neophodno isticati sve sastojke proizvoda i rok upotrebe, a postoje i posebna pravila za neke vrste proizvoda.
Istraživanje je pokazalo da su najkorisniji podaci na pakovanju cena i rok upotrebe budući da je skoro 90% ispitanika tražilo tu informaciju.
Nova pravila EU o informacijama na hrani
Istraživanje je pokazalo da su informacije o preporučenim dnevnim količinama, koje više proizvođača dobrovoljno stavlja, korisne. Preporučene dnevne količine pokazuju prosek dnevnih potreba za kalorijama i hranljivim materijama i udeo porcije u preporučenom dnevnom unosu.
Međutim, neki smatraju da oznake o preporučenim dnevnim dozama dovode u zabunu, posebno kada je reč o veličini porcija. Ukoliko proizvođači odaberu malu veličinu porcije mogu da prikažu proizvode sa visokim sadržajem šećera ili masti kao "dobre".
Evropski parlament usvojio je u junu 2010. o predlogu Evropske komisjie iz juna 2008. o uvođenju pravila u obeležavanje hrane. Savet ministara o tome je u decembru postigao politički dogovor.
Parlament i ministri podržavaju uvođenje obaveze da se istakne energetska i nutritivna vrednost na 100 grama ili 100 mililitara proizvoda, ali smatraju da bi se mogle dati i informacije o tome koliko to čini izraženo u procentima preporučenog dnevnog unosa, kao i ifnrmacije o porciji.
Njihov stav je da se te dodatne infromacije o dnevnom unosu i porcijama mogu isticati "pod uslovom da ne dovode potrošače u zavunu" i da se utvrdi da su u potpunosti jasne prosečnom potrošaču.
Izvor: EurActiv.com
Sledeći koraci
14. april 2011: Glasanje odbora Evropskog parlamenta za životnu sredinu, javno zdravlje i bezbednost hrane
5. jul 2011: Glasanje na plenarnom zasedanju
Povezani sadržaj
Linkovi
|
|
|