Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


U zemljama susedima Srbije osam reaktora      

Objavljeno : 14.03.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropski eksperti za nuklearnu energiju trebalo bi 15. marta da se sastanu da bi razmotrili bezbednost evropskih nuklearki i otklonili opasnost od velike nuklearne nesreće kakva se dogodila u Japanu. U EU su aktivna 143 nuklearna reaktora, od čega osam u zemljama susedima Srbije.

 

Nuklearne reaktore ima 14 zemalja članica - Francuska (58), Velika Britanija (19), Nemačka (17), Švedska (10), Španija (8), Belgija (7), Češka (6), Mađarska, Slovačka i Finska (po 4), Bugarska i Rumunija (po 2), Holandija i Slovenija (po 1). Italija i Poljska planiraju izgradnju elektrana, ali nakon nesreće u Japanu očekuju razmatranje situacije u EU i eventualne izmene standarda pre nego što donesu odluke u tom pravcu.

 

Od zemalja Zapadnog Balkana, nuklearnu energiju koristi Hrvatska iz elektrane Krško kojom upravlja zajedno sa Slovenijom.

 

U Srbiji je na snazi moratorijum na izgradnju nuklearki i učešće u nuklearnim projektima do 2015. godine. Takav moratorijum je uveden u mnogim zemljama nakon nuklearne nesreće u Černobilu 1986.

 

Uprkos tome, srpski zvaničnici najavljuju mogućnost učešća Srbije u izgradnji nove nuklearke Belene u Bugarskoj. To je projekat iz kojeg se povukao nemački RWE, a Hrvatska je odbila poziv da učestvuje.

 

Srpski zvaničnici nemaju jedinstven stav prema ovom pitanju. Premijer Srbije Mirko Cvetković kazao je tokom posete Bugarskoj u februaru da je Srbija zainteresovana za učešće u tom projektu, a to je bio stav i ministra energetike Petra Škundrića, koji je izgubio ministarsko mesto u rekonstrukciji vlade.

 

Ministar životne sredine Oliver Dulić izjasnio se u decembru protiv učešća Srbije u nuklearnim projektima dok se ne iskoriste svi potencijali obnovljivih izvora energije. On je u intervjuu za Betu kazao da Srbija ima ogromne potencijale biomase i hidroenergije. On je kazao da se o učešću Srbije u izgradnji Belena više govorilo po medijima nego u vladi.

 

Izgradnja nuklearke Belene prvobitno je započeta 1981. godine, ali je obustavljena 10 godina kasnije zbog problema sa finansiranjem, a radovi su obnovljeni u jesen 2008. godine. Izgradnja nuklearke na severu Bugarske, pored Dunava, ugovorena je sa ruskom kompanijom Atomstrojeksport. Bugarska traži strateškog investitora za realizaciju projekta nakon što se nemačka kompanija RVE (RWE) u jesen 2009. godine povukla iz projekta. U međuvremenu je Hrvatska, kojoj je poziv takođe upućen, saopštila da nije zainteresovana za izgradnju nuklearke. Ta nuklearka bi trebalo da nadoknadi smanjenje kapaciteta za proizvodnju struje u Bugarskoj nastalo prevermenim gašenjem reaktora u nuklearki Kozloduj.

 

Prema Strategiji energetskog razvoja Hrvatske, odluka o izgradnji nuklearne elektrane očekuje se najkasnije 2012. godine, a energija atoma trebalo bi Hrvatskoj da pomogne da smanji zagađenje ugljen-dioksidom i smanji zavisnost od uvoza, navodi se u tom dokumentu.


Bezbednost evropskih elektrana dovedena u pitanje

 

Nesreća u Japanu izazvala je zabrinutost u Evropskoj uniji, u kojoj je aktivno više od 140 reaktora.

 

Austrijski ministar za zastitu životne sredine Nikolaus Berlakovič zatražio je na ministarskom sastanku u Briselu da se ispita bezbednost nuklearnih centrala u Evropi. On smatra da je potrebno uraditi testove izdržljivosti nuklearnih elektrana u Evropi. "Da li su otporne na zemljotrese ? Kako funkcionišu njihovi sistemi za hlađenje reaktora ? Sve to je potrebno kako bi se umirilo stanovništvo koje je zabrinuto zbog situacije u Japanu", dodao je on obrazlažući svoj zahtev, koji je izneo i u nedelju.

Background

Japan je 11. marta pogodio razorni zemljotres jačine 8,9 stepeni Rihterove skale, nakon čega je usledio cunami visok 10 metara. Procenjuje se da je život izgubilo 10.000 ljudi.

 

U Japanu su se nakon katastrofalnog zemljotresa pokvarili sistemi za hlađenje tri od šest reaktora nuklearne elektrane Fukušima 1 i do sada je došlo do dve eksplozije, ali reaktori nisu oštećeni. Saopšteno je da se i treći reaktor pregreva.

 

Japanska Agencija za nuklearnu bezbednost isključila je mogućnost da se u toj elektrani na severoistoku zemlje dogodi katastrofa slična onoj u Černobilu. Istovremeno, u Berlinu je evropski komesar za energetiku Ginter Otinger ocenio da slike koje dolaze iz Japana pokazuju "da nije nemoguće i ono najgore".


 

Austrijske vlasti, koje se oštro protive nuklearnim elektranama kritikovale su krajem 2009. odluku susedne Nemačke da produži rad 17 nuklearnih reaktora u zemlji, dok austrijski ekolozi stalno zahtevaju zatvaranje centrala u Sloveniji i Slovačkoj koje se graniče sa Austrijom.

 

Mađarska koja presedava Evropskom unijom hladno je dočekala taj zahtev, odbijajući da organizuje raspravu o toj temi na sastanku ministara ekologije. "Čini mi se da Savet za zaštitu životne okoline (koji čine ministri EU zaduženi za ekologiju) nije odgovarajuće mesto gde bi se diskutovalo o toj temi", izjavio je mađarski ministar za ruralni razvoj Šandor Fazekaš.

 

Komesar za energetiku Ginter Etinger zakazao je za 15. mart sastanak vlasti nadležnih za bezbednost u svih 27 zemalja članica, kao i firmi koje upravljaju nuklearnim elektranama i grade ih. Na sastanku bi trebalo da se iznesu informacije iz prve ruke o bezbednosnim merama, uključujući i o kontrolama koje sprovode vlasti država članica, i uslove po pitanju otpornosti na zemljotrese i sistema za hlađenje u hitnim slučajevima.

 

U Nemačkoj će se 15. marta održati sastanak vlasti za bezbednost i ministara da bi se razmotrilo na koji način podići bezbednost nuklearnih elektrana, a za povećanje bezbednosti založila se i Francuska.

 

Italijanska ministarka ekologije Stefanija Prestiđakomo (Stefania Prestigiacomo) kazala je da je situacija izazvala brigu i u Italiji koja planira da ponovo pokrene nuklearni program, koji je okončan 1987. godine nakon katastrofe u Černobilu. Sličan stav je i u Poljskoj, koja, kako je najavio ministar ekologije, neće donositi nikakve odluke dok ne dobije dodatne informacije.

 

Švajcarska, koja nije članica EU, preduzela je konkretne korake i obustavila obnovu elektrana čekajući eventualne striktnije bezbednosne standarde. Van Evrope, Indija je najavila proveru bezbednosti svih centrala.


U Nemačkoj nuklearke političko pitanje

 

Nemačka vlada proglasila je moratorijum na odluku o produženju veka trajanja nemačkih nukelarnih centrala. O tome su 14. marta popodne javnost obavestili savezna kancelarka i šefica Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Angela Merkel i ministar inostranih poslova, šef stranke Liberala Gido Vestervele (Westerwelle). Merkelova je kayala da će moratorijum trajati tri meseca i da će u tom roku, u svetlu događaja u Japanu, biti iznova preispitana bezbednosna dimenzija rada svih nuklearnih elektrana, kojih u Nemačkoj ima još 17.

 

Komentatori ne isključuju mogućnost da bi vlada, pod pritiskom javnosti, mogla u potpunosti da povuče odluku o produženju rada nuklearki.

 

Više nezavisnih nemačkih atomskih stručnjaka smatra da bi najmanje osam nuklearki trebalo odmah da se isključe sa mreže. Jer, većina nemačkih atomskih centrala je izgrađena po konceptu koji je važio sedamdesetih gosdina prošlog veka i danas ne bi uopšte dobile dozvole za rad.

 

Pritisak javnog mnenja nakon zemljotresa u Japanu je veoma jak, pogotovo s obzirom na to da se u martu održavaju izbori u tri savezne pokrajine i da je nuklearna energija jedna od značajnih tema za stranke i birače.

 

Opozicioni socijaldemokrate i Zeleni su nakon donošenja odluke o produžavanju rada nuklearki najavili da će je poništiti ukoliko posle saveznih izbora 2013. budu došli na vlast.

 

U Berlinu se vladajuće stranke sada pribojavaju predizborne kampanje u kojoj bi ključna tema bilo korišćenje atomske energije, što bi svakako donelo poene opozicionim strankama. Ministar Vestervele rekao je da "bezbednost mora imati prednost u odnosu na privredne interese".

 

Prema standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju, za postizanje bezbednosti uslučaju zemljotresa prilikom izgradnje nuklearki se koriste dve reference - nivo 1, odnosno zemljotres za koji je moguće da će se dogoditi, i koji podrazumeva da nuklearka nastavi sa radom.

 

Nivo 2 obično podrazumeva zemljotres od 6,5 stepeni ispod reaktora i za taj slučaj neophodno je omogućiti bezbedno isključivanje nuklearke uz izbacivanje toplote i zadržavanje radioaktivnosti. Plan za hitne slučajeve se radi za svaku nuklearku posebno.

 

Izvor: EurActiv, Beta i AFP

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA