Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zabranjeno nošenje burke u Francuskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.04.2011. |
|
|
|
|
|
|
U Francuskoj je 11. aprila stupio na snagu zakon kojim se zabranjuje nošenje burke preko lica na javnom mestu. To je prvi slučaj u EU da je uvedena opšta zabrana pokrivanja lica, a za prekršioce je propisana novčana kazna do 150 evra i obuka o građanskom vaspitanju, ili samo jedna od te dve mere.
Prema tom zakonu zabranjeno je kriti lice na javnom mestu, bez obzira na to da li je reč o velu, kacigi ili takozvanoj fantomki. Kada je reč o velovima, zabranjeni su burka i nikab, koji pokrivaju celo lice, dok su oči otkrivene ili pokrivene mrežicom. Dozvoljen je hidžab, odnosno veo koji prekriva glavu ali ne i lice. Javno mesto podrazumeva i ulicu, parkove, železničke stanice i trgovine.
Snage reda neće imati pravo da skinu veo muslimankama koje to odbiju, ali će moći da im propišu kaznu od najviše 150 evra i/ili obuku iz građanskog vaspitanja.
Mnogo više kazne su propisane za muškarce koji žene nateraju da nose veo - oni mogu biti osuđeni na godinu dana zatvora i kaznu od 30.000 evra. I zatvorska i novčana kazna mogu biti i duplo veće ukoliko se na nošenje vela teraju maloletnice.
Žene imaju pravo da nose veo u kućama, hotelskim sobama, kao i u automobilu ukoliko ne voze. Postoje izuzeci od primene zakona, poput vožnje motorom i sportskih aktivnosti, kada je kaciga dobrodošla, kao i umetničkih manifestacija, a izuzeci će se praviti prilikom tradicionalnih praznika.
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova izdalo je i uputstvo u kojem je upozorilo da se ne kažnjavaju žene koje nose burku u blizini džamije.
Zakon je stupio na snagu u godini pre predsedničkih izbora, u trenutku kad su islam i sekularnost države dospeli u centar pažnje u političkoj debati, i kada ekstremna nacionalistička partija Nacinalni front dobija na snazi.
Brojni muslimani se protive tom zakonu, za koji se kaže da je žigosao čitavu jednu zajednicu.
Background Francuski parlament usvojio je zakon o zabrani pokrivanja lica na javnom mestu 11. oktobra 2010. godine nakon žučne rasprave u javnosti. Procenjuje se da u Francuskoj ima 2.000 muslimanskih žena koje nose veo preko lica. Francuska ima oko 62 miliona stanovnika i muslimansku zajednicu od između četiri i šest miliona ljudi.
Zabranu je najavio predsednik Francuske Nikola Sarkozi u junu 2009. godine, rekavši da burka nece biti "dobrodošla na teritoriji Francuske". Prema njegovim rečima, ona je znak "potčinjenosti" i ne spada u domen religijskih pitanja.
Međutim, Francuski savet muslimanske vere, predstavnička organizacija muslimana u Francuskoj, ima drugačiji stav. Prema tumačenju te organizacije, nošenje vela preko lica proističe iz "eksremističkog, bukvalističkog" čitanja Kurana, a ne verska obaveza.
Šef Al-Kaide Osama Bin Laden pomenuo je u oktobru 2010. ovaj zakon kao razlog da Francuskoj pripreti napadima.
Više ljudi privedeno zbog učešća na protestnom okupljanju
Za prvi dan primene novog zakona, zakazano je okupljanje protivnika ispred Bogorodičine crkve u Parizu. Zbog učešća na tom skupu privedeno je više ljudi, među kojima i dve žene sa velom. Pripadnik snaga reda kazao je za AFP da niko nije priveden zbog nošenja vela, već zbog nepoštovanja obaveze da se skup prijavi, što je neophodno, jer je u suprotnom skup zabranjen.
Organizator skupa Rašid Nekaz (Rachid Nekkaz) kazao je da je priveden tokom prepodneva pre predviđenog skupa, kao i da je bio u društvu prijateljice sa velom. "Želeli smo da doijemo kaznu za nošenje vela, ali policija nije želela da sačini zapisnik", kazao je on.
Na okupljanje je pozvalo udruženje Ne diraj moj ustav, koje kaže da ima 750 članova. Nekaz, koji je portparol udruženja, kazao je da podržava zabranu ukoliko se ona odnosi samo na zatvorena javna mesta, poput državne uprave, banaka, tržnih centara i škola.
"Ali kada je nikola Sarkozi odlučio da proširi primenu na ulicu, procenio sam da je time prekoračena crvena linija", kazao je Nekaz, kojije pokušao da se kandiduje na izborima 2007. godine, ali nije dobio dovoljnu podršku za kandidaturu.
Nekaz, koji je i poslovni čovek, najavio je dan uoči stupanja zabrane na snagu da namerava da na aukciji proda zgradu koja mu pripada da bi platio kaznu za žene koje odluče da nose veo.
"Odlučio sam da u ponedeljak (11. aprila) na internetu ponudim na aukciji zgradu u Šoazi-Le-Roa (Choisi-Le-Roi, pariska regija), koja pripada meni i mojoj ženi, Amerikanki katolkinji, da bismo platili sve kazne za žene koje slobodno nose burku na ulici", kazao je Nekaz za AFP.
Nekaz, koji ima 39 godina, kazao je da se obogatio na internetu pre nego što se ponovo usmerio na nekretnine. On je kazao AFP-u da je zgrada koju želi da proda na internet sajtu vredna dva miliona evra.
On je još u julu 2010. najavio osnivanje fonda za podršku ženama koje budu kažnjene zbog nošenja vela.
Izvor: AFP
Stavovi
Zamenik generalnog sekretara policijskog sindikata Manuel Ru (Roux) ocenio je da će biti "beskonačno teško" primenjivati taj zakon i da će biti veoma malo primenjivan jer policajci neće imati mogućnost prinude. "Nemamo ovlašćenje za prinudu, u pismu (ministra unutrašnjih poslova Kloda) Geana (Claude Gueant) nam je stavljeno do znanja da nikako ne smemo da primenjujemo silu, dakle moramo pokušati da ubedimo", kazao je on.
Kako je naveo, postoji opasnost da nastanu problemi prilikom primene zakona una određenim msetima. "Ne smem ni da zamislim kako će izgledati kada vidimo pokrivenu ženu na osetljivom mestu, sa ljudima koji su veoma ponosni, a policajci koji su načinili prvi korak neće moći da se povuku", kazao je on. Predstavnik sindikata je istakao i da u cirkularnom pismu minitra nem a objašnjenja o "najgorem scenariju", kada neko primorava žene da nose veo. Prema n jegovim rečima, biće jako teško utvrditi taj prekršaj.
Islamistička organizacija Muslimanska braća iz Jordanije osudila su zabranu nošenja burke u Francuskoj i ocenila da je to "početak opasne bitke".
Šef te organizacije Hamam Said ocenio je da je zabrana " u suprotnosti sa načelima poštovanja ljudskih prava, čime se Francuska hvali". "Ukoliko žene već imaj pravo da se skinu na plažama, trebalo bi im dozvoliti i da se pokrivaju i nose burke".
Vlasti Kuvajta pozvale su žene koje idu u Francusku da "poštuju zakon kojim se zabranjuje nošenje burke", prenela je zvanična agencija Kuna.
Povezani sadržaj
|
|
|