Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Van Rompej u Kini o ljudskim pravima i ekonomskim odnosima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropskog saveta Herman Van Rompej (Rompuy) istakao je tokom posete Kini značaj ljudskih prava za buduću ulogu i reputaciju te zemlje u svetu i potrebu da ekonomski odnosi EU i Kine budu otvoreni. Neposredno uoči njegove posete Kini, Evropska unija je prvi put uvela carine na papir visokog kvaliteta uvezen iz Kine zbog subvencija koje država daje toj industriji. Stručnjaci smatraju da će to pogoršati trgovinske odnose Kine i EU, pa čak i dovesti do trgovinskog rata zbog subvencija.
Kina mora prihvatiti veću odgovornost za stabilnost u svetu, a reputacija i uticaj te zemlje neće zavisiti samo od ekonomskih faktora već i od njenog stava o ljudskim pravima, rekao je Van Rompej nakon sastanka sa kineskim predsednikom Hu Djintaom.
"Imidž Kine i njena reputacija, kao i njen uticaj, biće oblikovani faktorima koji idu dalje od ekonomske snage: imati otvoren i povezan svet podrazumeva takođe veću odgovornost da se doprinese njegovoj stabilnosti. Zaštita ljudskih prava i vladavina zakona su deo toga", navodi se u saopštenju predsednika Evropskog saveta, izdatom posle sastanka.
Van Rompej je podsetio da su Kina i Evropska unija potpisnice međunarodnih instrumenata o ljudskih pravima i da je na obema odgovornost da ih obezbede. U saopštenju se ističe da su ljudska prava među ključnim vrednostima na kojima je izgrađena Evropa i da imaju veliki značaj za evropske građane, na šta ukazuje i evropska diplomatija širom sveta.
Predsednik Evropskog saveta je rekao da EU i Kina moraju da očuvaju otvorene odnose u ekonomiji i da zajedno rešavaju sporna pitanja. On je poželo uspeh Kini na ekonomskom planu i ukazao da ekonomije i preduzeća EU i Kine nikada do sada u istoriji nisu tako bili povezani.
"Jedan od ključnih izazova za razvoj našeg strateškog partnerstva biće očuvanje atmosfere otvorenosti u našim ekonomskim i trgovinskim odnosima", rekao je Van Rompej koji boravi u poseti Kini od 15. do 18. maja.
On je zahvalio kineskom predsedniku na pokazanom poverenju Kine u zonu evra. "Stabilnost zone evra je zajednički interes i ključ za oporavak svetske ekonomije", rekao je Van Rompej.
Evropske kompanije traže od političara EU da izdejstvuju da Kina ukloni prepreke za ulaganja i trgovinu, a već godinama je otvoreno i pitanje kursa kineske valute. Odlazeći predsednik Evropske centralne banke Žan-Klod Triše (Jean-Calude Trichet) tražio je jačanje vrednosti juana, piše portal o EU, Euobzerver (www.euobserver.com).
Na pomolu sukob zbog subvencija
Napetost u trgovinskim odnosima Pekinga i Brisela izazvala je nedavna odluka Brisela o uvođenju carinskih stopa za papir visokog kvaliteta uvezenog iz Kine. Evropska komisija se odlučila na taj korak pošto je utvrdila da kineske vlasti subvencionišu tu industriju.
"Ovo je prvi put da smo ikada uveli mere zbog strateških i usmerenih subvencija kineskih vlasti u određenoj industriji", rekao je 14. maja portparol Evropske komisije za trgovinu DŽon Klensi (John Clancy).
U istrazi koja je trajala 15 meseci EU je utvrdila da kineske vlasti subvencionišu proizvodnju premazanog mat ili delimično sjajnog papira putem jeftinih pozajmica, davanjem zemljišta ispod tržišne vrednosti i različitih poreskih olakšica, što, kako je istakla Evropska komisija, nisu dozovljene prakse prema propisima Svetske trgovinske organizacije (STO).
EU je 14. maja uvela protivmere, koje će važiti narednih pet godina. Uvedene su carine od 4% do 12% na papir uvezen iz Kine. Istraživanje je pokazalo i da su kineski proizvođači papira izvozili proizvode u EU po nižim cenama zbog čega je Unija odlučila da uvede antidamping carine po stopi od 8% do 35,1% zavisno od proizvođača.
Kina je najavila da će preduzeti mere zbog odluke EU da uvede carine na uvezeni papira koji se uglavnom koristi za časopise i kataloge.
Portparol kineskog Ministarstva trgovine Jao Đian rekao je 16. maja da je odluka EU da uvede istvoremeno carine i zbog subvencija i damping cena na isti proizvoda protivna propisima STO. Jao je rekao da će Kina preduzeti korake kako bi zaštitila interese lokalnih kompanija.
"Kineska strana je vrlo nezadovoljna zbog pogrešne odluke EU i odlučno će joj se suprotstaviti", navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu kineskog Ministarstva trgovine.
Stručnjaci su rekli da će verovatno uslediti niz mera i kontramera, što će pogoršati trgovinske odnose Kine i EU, piše Euobzerver.
"Pošto EU subvencioniše lokalnu proizvodnju u raznim oblastima, Kina može da bira oblasti u kojima će uzvratiti", rekao je Hosuk Li-Makijama iz Evropskog centra za međunarodnu političku ekonomiju (ECIPE). On je dodao da je Kina već uvela takse na krompirov skrob iz EU i izrazio očekivanje da će uslediti i novi slučajevi.
"Trgovinski rat sa Kinom zbog subvencija čini se sada neizbežnim", rekao je Li-Makijama.
Izvor: Euobzerver, AFP i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|