Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vanredna procena bezbednosti aspartama u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.05.2011. |
|
|
|
|
|
|
Posle objavljivanja novih naučnih studija koje su utvrdile da veštački zaslađivač aspartam koji se koristi u proizvodnji hrane i pića škodi trudnicama i da može da poveća rizik od raka, Evropska komisija je naložila Evropskoj agenciji za kontrolu hrane (EFSA) da do jula 2012. ponovo sprovede kompletnu procenu te supstance. Aspartam je već bio predmet procena čak pet puta od kada je dozvoljeno da se koristi u EU 1994. Sledeća analiza tog hemijskog zaslađivača trebalo je da bude sprovedena tek 2020. u sklopu redovnih procena aditiva koji se koriste u prehrambenim proizvodima u EU.
Ipak, zbog intezivnih političkih pritisaka koju su na nju izvršili članovi Evropskog parlamenta, podstaknuti novim naučnim saznanjima da taj zaslađivač može imati veoma negativne efekte na zdravlje, Komisija je odlučila da zatraži od EFSA-e da sprovede opsežnu analizu bezbednosti korišćenja aspartama do 2012.
"EFSA je dobila mandat od Evropske komisije da preispita sigurnost aspartama", rekla je portparolka EFSA-e Lučija de Luka (Lucia de Luca). "Reevaluacija je zakazana za 2020. godinu ali je u svetlu prošlih događaja Evropska komisija tražila da proceduru sprovedemo sad", rekla je de Luka za Frans pres u Parmi, gde se nalazi sedište EFSA.
Dve studije o mogućim rizicima korišćenja veštačkih zaslađivača objavljene su prošle godine.
Background Aspartam je niskokalorični zaslađivač u obliku belog praha bez mirisa i oko 200 puta je slađi od šećera. Koristi se u velikom broju prehrabenih proizvoda - pićima, dezertima, mlečnim proizvodima, slatkišima i dijetetskim proizvodima. Obično je na proizvodima koji ga sadrže označen kao E951 ili "sardži veštački zaslađivač".
U studiji o bolesti raka, istražujući uticaj koji aspartam ima na miševe, italijanski onkolog Morando Sofriti (Soffritti) utvrdio je da dolazi do povećanja rizika od raka jetre i pluća kod miševa koji su tokom života bili izloženi hemijskim zaslađivačima. U epidemološkoj studiji islandskog naučnika Torhalura Haldorsona (Thorhallur Halldoršon) na osnovu istraživanja na oko 60.000 trudnica naučnik je utvrdio vezu između korišćenja veštačkih zaslađivača u osvežavajućim napicima i povećanja učestalosti prevremenog rađanja.
EFSA je 2011. posle objavljivanja ovih studija u saopštenju iznela stav da te dve studije ne daju razloge za proveru prethodnih procena o bezbednosti korišćenja aspartama i drugih veštačkih zaslađivača koji se koriste u EU. "EFSA je osnovana 2002, bavila se aspartamom više puta između 2006. i 2009. i nikada nije utvrdila da on predstavlja karcinogeni ili genotoksični rizik" rekla je De Luka. "Iz tog razloga EFSA nije našla nijedan razlog da revidira ranije uspostavljenu maksimalni dnevni unos koji iznosi 40 miligrama po jednom kilogramu telesne težine", rekla je ona.
Aspartam se u svetu koristi više od dve i po decenije. Njega, međutim, od početka prate kontraverze - deo javnosti ga smatra bezbednim za sve kategorije stanovništva, što su pokazale i procene na osnovu kojih se koristi u celom svetu u širokoj paleti proizvoda, dok se stalno pojavljuju navodi da povećava rizik od raka i drugih bolesti.
Izvor: EurActiv.com i AFP
Stavovi
Kartika Liotard iz poslaničke grupe Ujedinjene levice Evrope/Severne zelene levice koja je među prvima još 2005. tražila proveru aspartama pozdravila je odluku Komisije. Ona smatra da je nedopustivo što je bio potreban veliki politički pritisak da bi se to pitanje rešilo. "Vlasti su ignorisale nalaze u vezi sa aspartamom. I najmanji nagoveštaj da on može izazvati rak ili pobačaj dovoljan je razlog da se izvrše procene", rekla je poslanica u Evropskom parlamentu.
Korin Lepaž (Corinne Lepage) iz Alijanse liberala i demokrata za Evropu (ALDE) rekla je da je odluka Komisije dobra vest i da treba i dalje unapređivati informisanost javnosti, a naročito trudnica, u pogledu zdravstvenog rizika koji određeni proizvodi nose. Ipak, i pored odluke ona smatra da treba naglasiti da su EFSA i Komisija to pitanje obrađivali "sa nepažnjom".
Povezani sadržaj
|
|
|