Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Neslaganja o izmenama finansiranja regiona EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
Poslanici Evropskog parlamenta podržali su ideju uvođenja treće kategorije regiona po nivou blagostanja, čime bi se omogućio izvestan nivo pomoći iz kohezionih fondova za regione koji ne spadaju u siromašne, ali su ispod proseka EU. Ovaj predlog je, međutim, naišao na kritiku čelnika regiona u Francuskoj, koji smatraju da će to ugroziti ekonomski oporavak. Predlog, naime, podrazumeva i obustavu sistema postepenog ukidanja fondova onim regionima koji su izašli iz kategorije nerazvijenih, koji im omogućava dodatni novac godinama nakon što pređu u "bogatiju" kategoriju.
Članovi odbora Evropskog parlamenta za regionalni razvoj (REGI) izglasali su 26. maja takav predlog grupe socijalista i demokrata (S&D) prilikom usvajanja izveštaja o budućoj kohezionoj politici EU nakon 2013. godine. Amandman je podržalo 27 članova, dok je 18 bilo protiv. Prema usvojenom tekstu, Evropski parlament će pozvati Evropsku komisiju da predloži uvođenje kategorije regiona u kojima je nivo bruto domaćeg proizvoda (BDP) po stanovniku između 75% i 90 % proseka EU. BDP po stanovniku se smatra pokazateljem blagostanja.
Predložena nova prelazna kategorija bi trebalo da zameni postojeći mehanizam "postepenog uključivanja i isključivanja" prilikom odlučivanja koliko novca svaki region može da dobije iz strukturnih fondova EU.
Zvanična statistika EU prikazuje da bi oko 50 regiona, sa približno 72 miliona stanovnika, što čini 14% ukupnog broja stanovnika EU, moglo da bude svrstano u novu prelaznu kategoriju.
Poslanica Evropskog parlamenta iz Evropske narodne partije (EPP) Danuta Hibner (Huebner), koja predsedava komitetom Evropskog parlamenta za regionalni razvoj (REGI), rekla je za EurActiv.com da podržava ideju o novoj "prelaznoj" kategoriji jer bi to moglo da osigura da će svi regioni biti tretirani pod istim uslovima.
Ona je rekla da nije u redu da, kako je to uređeno sadašnjim sistemom, regioni sa istim stepenom bogatstva, izraženog kroz bruto domaći proizvod po stanovniku, mogu dobiti različit nivo podrške iz evropskog fonda za regionalni razvoj i drugih fondova EU. U okviru sistema "postepenog uključivanja i isključivanja", regioni koji su prethodno bili smatrani za siromašne primali su dodatnu finansijsku pomoć i nekoliko godina nakon ekonomskog oporavka, čime se one štite od većih problema nakon ukidanja tog izvora finansiranja.
Trenutno, regioni koji su pripadali kategoriji manje razvijenih imaju pravo da primaju čak 7 do 8 puta više novca od nekog drugog regiona iste veličine i istog stepena bogatstva.
Poziv Evropskoj komisiji da reaguje
Hibner, koja je bila Evropski komesar zadužena za regionalnu politiku u periodu od 2004 do 2009. godine, veruje da uvođenje nove kategorije ne bi trebalo da zahteva dodatna finansijska sredstva u poređenju sa trenutnim bužetom za kohezionu politiku koji iznosi oko 50 milijardi evra godišnje.
Novac koji bi se inače koristio za finansiranje mehanizma postepenog isključivanja 20 bivših "manje razvijenih" regiona, prema rečima evropske poslanice Hibner, mogao bi umesto toga biti podeljen većem broju regiona.
Rezultat glasanja od 26. maja je pozdravili su i poslanici Evropskog parlamenta iz grupe Socijalista i Demokrata (S&D) Konstance Krel (Constanze Krehl) i Jorgos Stavrakakis i opisali su novu „prelaznu“ kategoriju kao „fer, transparentnu zasnovanu na solidarnosti i opravdanu“.
Evropska komisija pozdravila je usvajanje izveštaja u odbor Evropskog parlamenta za regionalni razvoj. "Ovo je važan doprinos budućnosti kohezione politike i snažna poruka Evropskog parlamenta kojom podržava politiku okrenutu budućnosti i dinamičnim investicijama, u cilju primene strategije Evropa 2020.godine, u regionima“, rekao je portparol Evropske komisije.
Međutim, predlog, u ovom obliku, nije naišao na podršku Zelenih. Nemačka poslanica iz redova Zelenih Elizabet Šreter (Elisabeth Sćroedter) rekla je da se strukturni fondovi moraju usmeriti na održivi razvoj i da se prilikom raspoređivanja moraju uzeti u obzir klimatske promene. Kako je navela, mnogi reiogni su u opasnosti od poplava i suša zbog klimatskih promena, i to bi moglo mnogo da košta privredu. Ona je kazala da bez usvajanja amandmana, koji će garantovati da se novac troši na održivost, Zeleni neće podržati taj predlog.
Francuski regioni protiv izmena
Čelnici francuskih regiona zalažu se za postojeći sistem finansijske pomoći regionima u Evropi.
Oni smatraju da bi uvođenje nove kategorije moglo da ugrozi ekonomski oporavak, jer bi se na taj način smanjila finansijska pomoć regionima koji tu pomoć dobijaju prema postojećem sistemu finansiranja.
Zamenik predsednika Udruženja regiona Francuske Žan-Iv Le Drian (Jean-Yves) zalaže se za zadržavanje postojećeg sistema finansiranja i poziva evropske zakonodavce da "zadrže Evropski socijalni fond, tretiraju sve regione jednako i nastave da uvećavaju kohezioni fond EU u okviru strategije Evropa 2020.godine".
Le Drian, koji je ujedno i predsednik regiona Bretanja, ističe da se regioni najviše brinu da će kohezionu fondovi biti smanjeni i da određeni regioni neće biti obuhvaćeni novom politikom.
Zamenik predsednika regiona Limuzen Žerar Vandenbruke (Gerard Vandenbroucke) upozorio je da predstojeća reforma pokreće i pitanja "pravde i solidarnosti" i dodao da ukoliko ona izostanu, moguće je sirenje evroskepticizma i niže izlaznosti na izborima u EU.
Evropski poslanici o ovom predlogu će glasati na plenarnoj sednici 22. i 23. juna
Izvor: EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|