Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ponovo snižene cene rominga u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.07.2011. |
|
|
|
|
|
|
Cene rominga unutar EU od 1. jula su snižene na najviše 35 centi po minutu za pozivanje i najviše 11 evro centi za primanje poziva. Cene su prvi put ograničene 2007. godine, a cilj Komisije je da do 2015. godine nestanu razlike između poziva u sopstvenoj zemlji i u romingu unutar EU. U Srbiji građani u susednim i nekim drugim evropskim zemljama sa porezima plaćaju oko evro i više po minutu za pozivanje i više od 35 evro centi za primljene pozive, mada se cene razlikuju u zavisnosti od operatera i odabranog paketa. Od neprijatnih iznenađenja u računima građani se mogu zaštititi informisanjem kod operatera i na sajtu Republičke agencije za elektronske komunikacije.
Ograničenje koje je stupilo na snagu 1. jula poslednje je u nizu u skladu s sadašnjim propisom EU o romingu koji ističe 30. juna 2012. godine, a Evropska komisija će uskoro predložiti novo rešenje za uređenje te oblasti, koje bi trebalo da da bolje rezultate.
Naime, prema izveštaju komisije objavljenom u 2010. godini, ograničenja nisu dobar način za povećanje konkurencije na tržištu budući da su cene tvrdoglavo ostajale veoma blizu ograničenjima. Zbog toga je potreban novi okvir koji bi mogućio održivo ostvarivanje cilja EU da se 2015. godine cene u romingu unutar EU izjednače sa cenama u nacionalnom saobraćaju.
"Nova ograničenja će privremeno smanjiti cene pozivanja i primanja poziva u drugoj zemlji EU tokom narednih godinu dana. Međutim, moramo se probleimam rominga pozabaviti suštinski, sa trajnim strukturalnim pristupom", izjavila je evropska komesarka za digitalnu agendu Neli Krus (Neelie Kroes).
Evropska komisija pozabavila se i problemom visokih računa koje su putnici i poslovni ljudi dobijali zbog prenosa podataka, na primer korišćenja interneta, preko mobilnih telefona u inostranstvu. Ograničenje za cenu koje jedni operateri nameću drugima od 1. jula je sniženo sa 80 evro centi po megabajtu na 50 centi. Nije propisana cena koju operateri smeju da naplaćuju pretplatnicima, ali je propisano ograničenje da potrošnja po tom osnovu ne sme da premaši 50 evra mesečno ukoliko korisnik ne podnese zahtev za povećanje limita.
Background Savet ministara i Evropski parlment su na preporuku Evropske komisije 2007. godine prvi put uveli ograničenja za cenu rominga da bi usaglasili cene. U julu 2009. su usvojene izmene propisa kako bi se cene dodatno ograničile. Od 1. jula 2010. utvrđeno je da korisnici u romingu za prenos podataka, poput interneta, mogu da potroše najviše 50 evra, bez poreza na dodatu vrednost, ukoliko ne odluče da povećaju taj limit, a operater je dužan da ih obaveti kada istroše 80% paketa.
U Srbiji rade tri operatera mobilne telefonije - Mobilna telefonija Srbije u okviru Telekoma Srbije, Telenor Srbija i VIP, koji je u sklopu Telekom Austrija grupe.
U Srbiji korisnici sami razmišljaju o zaštiti
U Srbiji se o problemu visokih računa koje mogu da naprave korisnici prenosom podataka u inostranstvu govori od pre nekoliko godina, a u aprilu je ta tema dobila veliku pažnju u medijima kada je objavljen slučaj Čačanina koji je u Slovačkoj gledajući serije Selo gori a baba se češlja i Moj rođak sa sela u ukupnom trajanju oko sat vremena i 50 minuta napravio račun od 6.000 evra.
Korisnici u Srbiji kada pređu granicu dobijaju obaveštenje da prenos podataka plaćaju po tarifi operatera u čijem se domenu nalaze. Međutim, ne postoji sistematsko obaveštavanje o tome koliko je drastična razlika u prenosu podataka u domaćem saobraćaju i inostranstvu.
Cena za 100 kilobajta u domaćem saobraćaju je uglavnom između pet i šest dinara sa PDV-om, dok je u romingu sa evropskim zemljama uglavnom oko 100 dinara.
Primanje kratkih poruka (SMS) uglavnom se naplaćuje oko 30 evro centi.
Teško je, međutim, precizno kazati koliko korisnici Srbije plaćaju roming usluge. Cene se razlikuju i od zemlje do zemlje, s tim što se i liste jeftinijih i skupljih zemalja razlikuju od operatera do operatera u zavisnosti od saradnje koju oni uspostavljaju. Cene zavise i od toga da li je korisnik pripejd ili postpejd, kao i za koji paket se odlučio.
Informacije se mogu dobiti na internet sajtovima operatera, ali i na internet sajtu Republičke agencije za elektronske komunikacije, koja je objavila pregled cena roming usluga, kao i pregled letnjih popusta za roming koji nude operateri.
Izvor: EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|