Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Četvrtina Evropljana nikad nije koristila internet
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Većina ljudi danas ne bi mogla da zamisli život bez interneta, ali četvrtina Evropljana starosti između 16 i 74 godine ipak može bez svetske mreže informacija, pokazalo je istraživanje evropskog statističkog zavoda Eurostat o upotrebi interneta. Na nivou cele EU gotovo tri četvrtine domaćinstava imalo je pristup internetu na kraju prvog kvartala ove godine. To je značajan rast u poređenju sa 2006. kada je pristup imala polovina domaćinstava. Pristup domaćinstava internetu varira od 45% u Bugarskoj do čak 94% u Holandiji. Udeo građana koji nikad nisu koristili internet kreće se od 5% u Švedskoj do 54% u Rumuniji.
Udeo domaćinstava sa širokopojasnim internetom više se nego duplirao u periodu 2006-2011, jer je sa 30% pre pet godina dostigao 68% u 2011, pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno na teritoriji 27 članica EU, Norveške, Islanda, Hrvatske,, Makedonije i Turske.
U istom periodu, broj građana od 16 do 74 godine koji nikada nisu upotrebljavali internet pao je sa 42% na 24%.
U Srbiji, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz 2011. 41,2% domaćinstva ima priključak za internet, a širokopojasnu internet konekciju ima 31% srpskih domaćinstava.
Više od pola građana u Srbiji, tačnijei 53%, nije nikad koristilo internet.
Osim upotrebe interneta i širokopojasnih konekcija, istraživanje je obuhvatilo i druge indikatore kao što su e-trgovina, e-veštine i e-uprava.
Nivo pristupa internetu povećao se u svim članicama od 2006. do 2011, mada ima značajnih razlika. Pokrivenošću domaćinstava većom od 90% mogu da se pohvale Holandija (94%), Luksemburg i Švedska (obe zemlje 91%) i Danska (90%). Pokrivenost oko 50% ili nižu imaju Bugarska (45%), Rumunija (47%) i Grčka (50%). Pokrivenost u Hrvatskoj iznosi 61%, dok je u Makedoniji, prema podacima iz 2010. godine 46%.
Ako se posmatra pokrivenost širokopojasnim internetom koji omogućava brže konekcije i aktivnosti na internetu, taj udeo je takođe porastao u svim članicama. Najveću pokrivenost širokopojasnim internetom u 2011. ima Švedska sa 86% domaćinstava, zatim slede Danska (84%), Holandija i Velika Britanija (obe 83%), kao i Finska (81%). Na dnu lestvice su Rumunija (31%), Bugarska (40%) i Grčka (45%). U Hrvatskoj, 56% domaćinstava je pokriveno brzim internetom, a u Makedoniji 37%.
Cilj Digitalne Agende za Evropu je da smanji broj građana starosti između 16 i 74 koji nikad nisu koristili internet na 15% do 2015. Na nivou EU taj prosek iznosi u ovoj godini 24%.
Internet je nepoznanica najviše za Rumune jer u ovoj zemlji 54% građana u toj starosnoj grupi ne upotrebljava internet. U Bugarskoj je procenat tih građana 46%, u Grčkoj 45%, na Kipru i u Portugalu 41%. Samo 5% Šveđana ne surfuje netom, 7% Danaca i Holanđana, i 9% Finaca se ne služi internetom.
Britanci najviše kupuju preko neta
Preko interneta najviše kupuju Britanci, Danci, Nemci i Šveđani. Gotovo polovina korisnika globalne mreže informacija koristilo je internet u poslednjih 12 meseci da dobije informacije sa sajtova javnih službi, a 28% da bi skinulo formulare kao što su poreske prijave.
U Danskoj čak 86% korisnika je u ovoj godini tražilo informacije sa sajtova javnih službi. U poređenju sa drugim članicama, Danci su lideri u popunjavanju elektronskih formulara sa 70% korisnika koji koriste internet u te svrhe.
U Holandiji, 52% korisnika skida formulare sa interneta, u Portugaliji 48%, a u Estoniji 46%.
Istraživanje je pokazalo da više od polovine korisnika interneta u EU naručuje proizvode ili usluge preko neta u poslednjih godinu dana. Najviše pobornika elektronske trgovine je u Britaniji - 82% korisnika, Danskoj i Nemačkoj (obe zemlje 77%) i u Švedskoj (75%).
Polovina preduzeća ima mobilnu konekciju
Na nivou EU, 95% preduzeća ima internet priključak. Od deset preduzeća osam ima fiksnu konekciju, dok gotovo polovina ima konekciju preko telefonske mreže. U 2010. većina preduzeća koristila je internet za kontakt sa javnim službama, pri čemu je 74% preduzeća dobijalo informacije od javnih službi, a 69% popunjavalo elektronske formulare.
U januaru 2011. godine 69% preduzeća u EU imalo je vebsajt, u poređenju sa 62% pre pet godina. Dok 17% preduzeća ima sajt sa mogućnošću poručivanja njihovog proizvoda, većina preduzeća ima sajt koji služi da informiše o radu kompanije.
Najviše kompanija sa vebsajtom je u nordijskim zemljama: u Finskoj 93% preduzeća ima svoj sajt, a Danskoj i Švedskoj 89% preduzeća. Najmanje preduzeća sa sajtom je u Rumuniji 34% i Bugarskoj 45%.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 97% srpskih preduyeća koristi internet u svom radu a vebsajt ima 67,7% srpskih preduzeća.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: www.sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|