Stampa
Opasnost od manjka nastavnika u EU  

Objavljeno : 13.02.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Pojedine zemlje EU uskoro bi se mogle suočiti sa nedostatkom učitelja, pokazao je izveštaj Evropske komisije. Ta profesija, sudeći po broju upisanih na programe obrazovanja, nije dovoljno privlačna, a znatan deo sadašnjeg kadra bliži se kraju radnog veka. Statistički podaci pokazuju da velika većina nastavnika odlazi u penziju čim stekne uslove, uprkos mogućnosti da nastavi da radi i nakon sticanja uslova za penziju. Ohrabrujuć podatak iz izveštaja "Ključni podaci o obrazovanju u Evropi za 2012" je da je finansiranje obrazovanja, uprkos krizi, ostalo stabilno.


Međunarodna procena kvaliteta obrazovanja PISA za 2009. pokazala je da u više od 30 evropskih zemalja oko 15% đaka oko 15. godine života ide u škole čiji direktor je rekao da je kvalitet obrazovanja donekle narušen nedostatkom kvalifikovanih nastavnika za nauku i mataematiku, što je i prosek za EU. Kada je reč o srpskom, u EU je taj problemnešto manji, pa problem postoji za oko 7% đaka.

 

Od zemalja koje su učestvovale u istraživanju, najveći problem ima Luksemburg, za nastavnike matematike, i Turska, za nastavnike u sve tri osnovne oblasti.

 

Sledeći na listi su nemačka i flamanska zajednica Belgije, Holandija, Velika Britanija, Island i Lihtenštajn, gde je između 20 i 40% studenata bilo u školama sa problemom kvalitetnih nastavnika matematike ili jeziak ili nauke.

 

U pojedinim zemljama problem je sa nedostatkom dobrih nastavnika u nekoj od oblasti. Međutim, drugim zemljama, poput Nemačke, Holandije i Turske razmere problema su velike za sve tri oblasti, što ukazuje na opšti nedostatak nastavnika.

Problem nedostatka nastavnika u narednim godinama bi mogao da se produbi, a na to ukazuju kako starost nastavnog kadra, tako i nedovoljna zainteresovanost za programe obrazovanja za nastavnike.

 

U Nemačkoj, Italiji i Švedskoj, gotovo polovina nastavnika u osnovnim školama je starija od 50 godina, što znači da se veliki udeo nastavnika približava penziji. Sledeće na listi su Bugarska, Češka, Estonija, Letonija, Litvanija, Mađarska, Poljska, Slovenija, Finska i Lihtenštajn, gde je starosna grupa između 40 i 49 najzastupljenija, dok je te dobi više od 40% nastavnika u Bugarskoj, Poljskoj i Slovačkoj.

Relativno mlad nastavni kadar je u Belgiji, Irskoj, Kipru, Luksemburgu, Malti i Velikoj Britaniji, gde je oko 30% u kategoriji mlađih od 30 ili od 30 do 39 godina.

U srednjem obrazovanju situacija je još nepovoljnija. Primer su Nemačka i Italija, gde je više od 50% nastavnika starije od 50 godina, a veoma je mali broj nastavnika mađih od 30 u tim zemljama, kao i u Bugarskoj, Španiji, Austriji i na Islandu.

Tome se pridodaje i činjenica da se većina nastavnika penzioniše čim stekne uslove za punu penziju, Ipak, ima i rugačijih primera. Oko 5% nastavnika osnovnih škola u Danskoj nastavlja da radi i nakon što stekne uslove za penziju, u Nemačkoj, Švedskoj i Norveškoj 5% i dalje radi u srednjem obrazovanju, dok u Češkoj, Estoniji, Letoniji i loveniji više od 5% nastavnika radi i nakon što navrši godine života za penzionisanje.

Iz podataka se može zaključiti i koje zemlje se suočavaju sa posebno visokim rizikom od nedostatka učitelja i nastavnika - Nemačka, Italija i Austrija će se ubrzo suočiti sa odlaskom velikog broja nastavnog osoblja u penziju.

Zemlje u kojima je starosna struktura zaposlenih u obrazlovanju povoljna su Irska, Kipar i Malta, pa se u njima ne očekuju problemi tog tipa.

Kada je reč o uslovima rada nastavnika, u sve većem broju zemalja oni dobijaju pomoć na početku karijere, ali u delu Evrope plate im ne prate rast troškova života, što je bitno jer je to jedan od osnovnih faktora za privlačnost profesije.

U 12 zemalja plate usklađene sa inflacijom povećane su za najmanje 20% i u osnovnom i u srednjem obrazovanju. Međutim, u Danskoj, Nemačkoj, Italijih, Holandiji, Austriji, Portugaliji, Finskoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji, kupovna moć je sličn a kao i 2000. godine.

Ekonomska kriza u nekim zemljama je imala uticaj na smanjenej plata u javnom sektoru u celini, pa i za nastavnike. U Španiji je povećane plata od 0,5% u 2010. ukinuto i one su u celom javnom sektoru smanjene oko 5% u junu 2010. Plate su smanjivane i u RIskoj, Grčkoj i Rumuniji, pri čemu je u Rumuniji smanjenje opseno veliko i iznosi 25%,

U isto vreme, zahtevi za obrazovanjem nastavnika su se povećali u skladu sa Bolonjskim reformiskim procesom. Tako se u većini zemalja sada traži završen fakultet za rad u predškolskom obrazovanju, a za više nivoe se u devet zemalja traži master diploma.

Interesovanje za obrazovne programe za obrazovanje i obuku. To je najveći problem u Portugaliji (-6,7%), Islandu (-6%), Mađarsko (-5,2%) i Belgiji (4,5%), a to smanjenje, kako se navodi, će verovatno dovesti do novih izazova u pogledu pronalaženja kvalifikovanih nastavnika.

Zanimljivi su podaci o polnoj strukturi nastavnika, pošto je u osnovnoj i srednjem obrazovanju 2009. oko 60% zaposlenih bile zene, dok ta ženska dominacija nestaje u visokom obrazovanju.

 

Izvor: EurActiv.rs

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar