Projekat podržali
Sponzori mreže
|
STO: Nelegalne subvencije Boingu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.03.2012. |
|
|
|
|
|
|
Svetska trgovinska organizacija (STO) 12. marta je naložila Sjedinjenim Američkim Državama da prestanu da subvencionišu proizvođača aviona Boing (Boeing) i druge kompanije u tom sektoru. Ta pomoć, nedozvoljena u sistemu međunarodne trgovine, nanela je evropskom proizvođaču Erbas i Evropskoj uniji "veliku štetu", procenilo je Apelaciono telo STO u žalbenoj proceduri. Odluku STO su, kao i svaku drugu u ovom najvećem trgovinskom sporu, pozdravili i Brisel i Vašington. Obe strane su iz izveštaja na 700 strana zaključile da je prvobitna odluka iz marta 2011. promenjena u njihovu korist. Šteta koju je pretrpeo Erbas meri se milijardama evra, a SAD je dat rok od šest meseci da se uskladi sa preporukama.
U žalbenoj proceduri je promenjena odluka koja je u prvoj instanci doneta u martu 2011. godine. Sudije STO su u prvoj instanci 31. marta 2011. procenile da izvestan deo američke pomoći Boingu može da se svrsta u subvencije koje narušavaju pravila svetske trgovine. Tada je iznos procenjen na "najmanje 5,3 milijardi dolara" za period od 1989. do 2006. godine.
Najznačajniji element izmena je da je STO procenila da su subvencije za istraživanje i razvoj vazduhoplovstva u SAD koje je dobijao Boing "nanele veliku štetu interesima Evropske unije" na tržištu aviona za velike distance sa 200 do 300 sedišta.
Navodi se takođe da su te subvencije "zaista i u velikoj meri pomogle Boingu da razvije tehnologije za avion 787, takozvani drimlajner (dreamliner) 2004. godine", koji je Erbas zbog toga proizvao "ejd lajnerom" (aid-liner), odnosno avionom proizvedenim uz subvencije. Apelaciono telo STO je SAD-u preporučilo da preduzme ili mere za otklanjanje posledica subvencija iil mere za povlačenje subvencija.
Brisel i Vašington o ovoj odluci imaju poptuno različite stavove.
Erbas je procenio da je apelaciono telo povećalo procenjeni iznos subvencija u odnosu na prethodnu odluku - najmanje 5,3 milijardi, uz dodatnih "nekoliko milijardi".
Background Evropski Erbas i Američki Boing su najveći svetski proizvođači aviona.
Evropska unija je žalbenu proceduru pred STO pokrenula u junu 2005. godine, kada je zatražila konsultacije sa SAD o subvencijama proizvođačima aviona, a u januaru 2006. godine zatražila je uspostavljanje panela o tom slučaju. Prošlo je više od šest godina do odluke u žalbenom postupku, što je znatno duže nego što je predviđeno rokovima. Tela STO su, naime, produžavala rokove zbog složenosti slučaja.
Žalba se odnosila između ostalog na poreske i neporeske podsticaje država Vašington i Ilinoj, kao i na pomoć agencije za kosmička istraživanja NASA za istraživanje i razvoj. U SAD odbijaju da prihvate da se podrška NASA može smatrati subvencijom.
Sa druge strane okena, međutim, ističu da je Boing dobio četiri do šest puta manje subvencija od svog evropskog konkurenta, koga optužuju da je primio pomoć od 18 milijardi dolara. Boing procenjuje da je zbog toga pretrpeo štetu u vrednosti od 342 porudžbine.
Evropska komisija je pozdravila odluku STO kojom je potvrđeno da su milijarde dolara subvencija koje je dobio Boing nelegalne po pravilima STO.
EU i SAD su dobili primerke procene pod oznakom poverljivosti 29. februara i imale su 15 dana da razmotre pre objavljivanja.
"EU je danas odnela značajnu pobedu pred STO", rekao je evropski komesar za trgovinu Karel de Guht (Gucht).
"Izveštaj apelacionog tela potvrđuje i proširuje presudu o velikim ilegalnim subvencijama Boingu", procenio je Erbas, filijala evropske vazduhoplovno-odbrambene grupe EADS. Prema mišljenju Erbasa, šteta iznosi 45 milijardi dolara.
Boing, međutim, smatra da je iznos smanjen u odnosu na prethodnu procenu STO. "Ova odluka potvrđuje da je podrška koju je američka vlada pružala Boingu, kako iznosom tako i efektima i svojom suštinom, jako mala u poređenju sa ogromnim subvencijama koje Erbas dobija od EU", navodi se u saopštenju Boinga.
Predstavnik SAD Ron Kirk ocenio je da su "američki proizvođači i radnici odneli ogromnu pobedu" odlukom žalbenog panela, koji je, prema njegovim rečima, ustanovio da je pomoć SAD Boingu "daleko manja" od pomoći EU Erbasu.
Kirk je rekao da je različit nivo pomoći ilustrovan nalazom veća da su američke nelegalne subvencije Boingu koštale Erbas 118 prodaja aviona, dok su evropske subvencije Erbasu koštale Boing 342 neostvarene prodaje aviona.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|