U Francuskoj je pre godinu dana počela da važi zabrana nošenja vela koji pokriva lice na javnom mestu. Do sada je, prema podacima francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova, kažnjeno 299 žena, a sprovedeno 354 kontrola.
“Za godinu dana bilo je 354 kontrola i 299 kazni”, rekao je portparol ministarstva unustrašnjih poslova Pjer-Anri Brande (Pierre-Henri Brandet). Prema njegovoj oceni, u sprovođenju zakona nema problema, sve se odvija uz poštovanje uverenja građana i zakonskih obaveza.
U bilans su uključene i četiri osobe, od kojih je jedna kažnjena u blizini mesta gde je od 6. do 9. aprila u Parizu održano okupljanje Unije islamskih organizacija Francuske. To 29. okupljanje privuklo je 160.000 posetilaca i odvijalo se “bez značajnijeg incidenta”, rekao je Brande.
Background
U Francuskoj je 11. aprila 2011. stupio na snagu zakon kojim se zabranjuje nošenje burke preko lica na javnom mestu. To je prvi slučaj u EU da je uvedena opšta zabrana pokrivanja lica, a za prekršioce je propisana novčana kazna do 150 evra i obuka o građanskom vaspitanju, ili samo jedna od te dve mere.
Prema tom zakonu zabranjeno je kriti lice na javnom mestu, bez obzira na to da li je reč o velu, kacigi ili takozvanoj fantomki. Kada je reč o velovima, zabranjeni su burka i nikab, koji pokrivaju celo lice, dok su oči otkrivene ili pokrivene mrežicom. Dozvoljen je hidžab, odnosno veo koji prekriva glavu ali ne i lice.
Druga zemlja koja je uvela zabranu je Belgija, u julu 2011. godine. Kazne za pokrivanje lica su do sedam dana zatvora i 137,5 evra.
Ministar unutrašnjih poslova Klod Gean (Claude Gueant) rekao je 6. aprila da će javne vlasti motriti da se nijedna žena sa velom koji pokriva lice ne nađe na javnom mestu.
Ministarstvo pravde takođe je objavilo statistiku o kažnjavanju zbog nošenja vela. Zabeleženo je 312 procedura u tužilaštvu, od čega je 10 odbačeno.
Zakon koji zabranjuje nošenje vela na javnim mestima stupio je na snagu 11. aprila prošle godine. On se ne odnosi samo na islamski veo, već i na sve druge načine pokrivanja lica, osim u slučajevima maskenbala i sportskih aktivnosti. Moguće kazne su novčana do 150 evra i obavezni kurs građanskog vaspitanja.
Brande, međutim, nije mogao da iznese procenu broja žena koje danas nose nikab ili burku u Francuskoj. Pre godinu dana procenjivalo se da ih je oko 2.000.
Ministar unutrašnjih poslova Klod Gean (Claude Gueant) rekao je u januaru u Narodnoj skupštini da je od početka primene zakona broj žena koje nose veo preko lica u Francuskoj smanjen za 50%.