Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Zapadni Balkan na agendi predsedavanja Poljske EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.10.2010. | Ažurirano : 22.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Poljska je u okvirnom planu budućeg predsedavanja Evropskoj uniji poručila da će raditi na tome da zemlje Zapadnog Balkana približi EU. Međutim, izuzev te poruke, Zapadnom Balkanu nije posvećeno više pažnje u prioritetima poljskog predsedavanja. U dokumentu u koji je EurActiv imao uvid, zemlje regiona, uključujući Srbiju, ne pominju se pojedinačno u okvirnom planu poljskog predsedavanja, koje će početi 1. jula 2011. godine.
Od pojedinačnih država Zapadnog Balkana navedena je samo Hrvatska, koja je najdalje otišla u procesu približavanja EU i za koju buduće poljsko predsedništvo tvrdi da će proces pristupanja te zemlje Uniji ući u završnu fazu u drugoj polovini 2011. godine.
Savet ministara je 21. jula ove godine usvojio okvirni plan budućeg poljskog predsedavanja. Zvaničan plan Poljske za šestomesečno predsedavanje biće objavljen u junu 2011. godine. Poljska će predsedavanje EU preuzeti od Mađarske, koja će predsedavati Uniji od 1. januara do 30. juna 2011.
Background Mandat predsedavajuće članice Evropske unije traje šest seseci. Svaka zemlja određuje prioritete na kojima će zasnovati svoje predsedavanje. Tokom predsedavanja EU, država članica predsedava i sastancima Evropskog saveta.
Predsedavanje se odvija po sistemu rotacije. Određena zemlja počinje predsedavanje 1. januara, a završava ga 30. juna. Naredna država preuzima od nje predsedavanje 1. jula i završava ga za Novu godinu. Sistem rotacije često nailazi na kritike, jer se državama članicama daje suviše malo vremena za sprovođenje ciljeva predsedavanja. Samo trajanje predsedavanja je šest meseci, a pripreme za preuzimanje uloge predsedavajuće traju u državama članicama i po nekoliko godina.
EU trenutno predsedava Belgija, a od Nove godine će to biti Mađarska. Od 1. jula iduće godine predsedavanje će preuzeti Poljska, koju će u prvoj polovini 2012. godine zameniti Danska. Predsedavanje EU će od Danske u drugoj polovini 2012. godine preuzeti Kipar.
Među opštim prioritetima poljskog predsedavanja su unutrašnje tržište, odnosi s Istokom, jačanje spoljne politike EU u oblasti energetike, zajednička spoljna i odbrambena politika EU, pregovori o finansijskom okviru za period od 2014. do 2020. godine i iskorišćavanje evropskog intelektualnog kapitala.
Prvi na listi opštih prioriteta je unutrašnje tržište EU, odnosno njegov dalji razvoj. Poljska je navela da će se zalagati za jačanje unutrašnjeg tržišta, koje nosi "neiskorišćeni razvojni potencijal". Aktivnosti Poljske u tom domenu biće fokusirane na sprovođenje predloga Evropske komisije koji proizilaze iz "Montijevog izveštaja" o budućnosti unutrašnjeg tržišta. Taj izveštaj, koji je izradio bivši komesar za konkurenciju Marijo Monti, između ostalog predlaže čvršću poresku koordinaciju između zemalja članica, ali ne ide toliko daleko da traži kompletno usaglašen poreski sistem (EurActiv 26/02/10).
Kada je reč o odnosima sa Istokom, u okvirnom planu Poljske za predsedavanje EU stoji da će njeno predsedništvo u saradnji sa zemljama obuhvaćenim "Istočnim partnerstvom" nastojati da izbori potpisivanje novih sporazuma o pridruživanju, usvajanje platformi za pregovore o uspostavljanju zone slobodne trgovine tih zemalja sa EU, kao i završetak razgovora o tome sa Ukrajinom. U dokumentu stoji da Poljska planira da inicira napredak u oblasti politike viznih olakšica, liberalizacije trgovine i intenziviranje ekonomske saradnje između EU i zemalja obuhvaćenih Istočnim partnerstvom. Zemlje koje pripadaju toj grupi su Jermenija, Azerbejdžan, Bjelorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina.
Na trećem mestu opštih prioriteta je jačanje spoljne politike EU u oblasti energetike. Poljska predlaže opšežnu debatu o novim zakonskim i drugim rešenjima, koji bi omogućili evropskom energetskom sektoru da ostane konkurentan.
Jačanje odbrambenog potencijala
U oblasti zajedničke bezbednosne i odbrambene politike EU, poljsko predsedništvo će raditi na unapređenju efikasnosti EU u oblasti upravljanja krizom. Takođe će pokušati da produbi saradnju između zemalja članica u toj oblasti i da obezbedi partnertstvo sa NATO paktom u kontekstu otvaranja novih mogućnosti koje je proizveo Lisabonski sporazum. Na nacionalnom planu, implementacija ovih planova će unaprediti naš odbrambeni potencijal, navedeno je u okvirnom planu poljskog predsedavanja.
Predsedavanje Poljske EU poklopiće se sa početkom pregovora o novom finansijsom okviru EU za period od 2014. do 2020. godine. Ti pregovori će trajati godinu dana, tako da će se voditi i tokom predsedavanja Danske EU u prvoj polovini 2012. godine, a trebalo bi da se završe za vreme kiparskog predsedavanja EU, u drugoj polovini 2012. Poljska je u tom smislu sebi stavila za zadatak da obezbedi efikasno vođenje pregovora između zemalja članica, kako bi se postigao što bolji dogovor u interesu članica Unije.
Šesti na listi opštih prioriteta je intelektualni potencijal Evropljana. Poljsko predsedništvo navelo je da planira da pokrene konkretne inicijative u saradnji sa Evropskom komisijom koje će stimulisati rast intelektualnog kapitala Evrope.
Izvor: EurActiv
Sledeći koraci
1. jul 2011: Poljska preuzima predsedavanje EU od Mađarske
Povezani sadržaj
Linkovi
|
|
|