Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Za sada bez bojkota fudbalskog prvenstva u Ukrajini
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.05.2012. |
|
|
|
|
|
|
Ministri spoljnih poslova EU su se na sastanku 14. maja složili da je potrebno i dalje vršiti pritisak na ukrajinske vlasti da bi oslobodile liderku opozicije Juliju Timošenko. Međutim, nije postignuta saglasnost o političkom bojkotu Evropskog prvenstva u fudbalu u Ukrajini. Pored toga, prema diplomatskim izvorima, ministri su i procenjivali opasnost da se Ukrajina usled pritisaka okrene ka Rusiji.
EU već mesecima traži oslobađanje Timošenkove, pošto je ocenila da je u njenom slučaju presuda bila politički motivisana.
Ministri spoljnih poslova su se u raspravi o Ukrajini tokom ručka složili da treba više raditi sa civilnom društvom u Ukrajini kako bi se smanjio pad poverenja u evropsku perspektivu te zemlje.
Diplomatski izvori su otvoreno govorili o riziku da čvrst stav aktuelnok ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča zemlju približi Rusiji, što bi dalo novi elan ruskom planu izgradnje Evroazijskoj unije, u koju bi ušle bile sovjetske zemlje. Rusija je pozvala Ukrajinu i da se priključi njenoj carinskoj uniji sa Belorusijom i Kazahstanom.
EU je sa Ukrajinom završila izradu ugovora o pridruživanju i stvaranje Sveobuhvatne trgovinske zone. Međutim, potpisivanje tih dokumenata je na čekanju i zavisi od sudbine Timošenkove i uslova pod kojima će se održati parlamentarni izbori u oktobru.
Jedan od ministara je, prema izvorima birselskog EurAktiva, citirao predsednika Rusije Vladimira Putina, koji ej Ukrajinu nazvao "nezavršenom zemljom". Deo analitičara smatra da je za funkcionisanje Evroazijske unije Ukrajina neophodna.
Podeljena Unija
Ministri EU bili su podeljeni u pogledu strategije za odnose prema Ukrajini. Poljska i baltičke zemlje su se založile za otvoreniji pristup, dok je Nemačka insistirala na "čvrstpm stavu" zbog "selektivne pravde" koja se primenjuje prema Juliji Timošenko, ikoni narandžaste revolucije iz 2004. godine, koja je prošle godine zatvorena zbog optužbi za zloupotrebu položaja.
Diplomatski izvor naveo je da je nekoliko ministara iznelo stav da odnosi EU i Urajine ne smeju biti "talac jedne osobe, bez obzira na to da li je reč o Timošenkovoj ili Janukoviču".
Visoko mesto na dnevnom redu imalo je i Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje će se održati u Ukrajini i Poljskoj od 6. juna do 1. jula. Deo zemalja je pozvalo na politički bojkot, ali je nekoliko zemalja najavio da će poslati političke predstavnike na mečeve u Ukrajini.
Background Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko osuđena je na sedm godina zatvora zbog optužbi da je zloupotrebila položaj i oštetila zemlju prilikom sklapanja sporazuma o gasu sa Rusijom 2009. godine. Stav EU je da je suđenje politički motivisano i da nije bilo u skladu sa međunarodnim standardima.
Krizu su dodatno produbile optužbe Timošenkove da je u zatvoru maltretiraju, zbog čega je stupila i u štrajk glađu. Trenutno je na lečenju zbog problema sa leđima.
Ukrajinski Kasacioni sud odložio je 15.maja za 26. jun razmatranje žalbe Timošenkove na presudu. To znači da će se žalba Timošenkove razmatraće se nekoliko dana pred finale evropskog prvenstva u fudbalu u Ukrajini
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton (Catherine Ashton) zato je priznala da Unija "u ovom trenutku ne može da donese odluku". "Nastavićemo o tome da razgovaramo", rekla je Eštonova, koja očekuje da će o tome imati prilike da razgovara i u Briselu sa premijerom Ukrajine Mikolom Azarovim 15. maja.
Prema izjavi državnog sekretara Nemačke Emili Haber ministri su se dogovorili da će o političkom prisustvu na utakmicama u Ukrajini odlučiti tek u poslednji čas, "neposredno pred sam događaj".
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo (Jose Barroso) i predsednik Saveta Herman van Rompej (Rompuy) rekli su da ne planiraju da idu na prvenstvo u Ukrajini, a i kancelarka Nemačke Angela Merkel najavila je da neće doći ukoliko se ništa ne promeni.
"Niko ne traži sportski bojkot", istakao je belgijski ministar Didije Render (Reynders), uz napomenu da smatra da je politički bojkot neophodan.
Sa druge strane, švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt rekao je novinarima 14. maja da ne vidi "prisustvo ili neprisustvo na fudbalskim utakmicama" kao "instrument politike EU".
Protiv bojkota se najviše zalagao predsednik Poljske Bronjislav Komorovski (Bronislaw Komorowski) koji je 3. maja rekaao da bi bojkot zapadnih zemalja vratio Ukrajinu "u zagrljaj" Rusije. Poljska kao suorganizator već izvesno vreme u javnosti tvrdi da su pozivi na bojkot "potpuno neopravdani" i da ne treba vezivati fudbal za sudbinu Timošenkove.
Govoreći u Donjecku, Janukovič je rekao da vlasti njegove zemlje pažljivo slušaju šta strani političari misle o slučaju Timošenkove. Međutim, kako je naveo, vlasti su protiv "ponižavanja" Ukrajine.
Ministri EU su se, prema izvorima, složili da je potrebno više komunikacije sa građanima Ukrajine, da bi im se stavilo do znanja da EU želi bliže odnose sa tom zemljom i da joj ne zatvara vrata.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|