Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Udruživanje Evropljana u avioindustriji i odbrani
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Drugi po veličini svetski proizvođač aviona EADS i britanski BAE Sistems (Systems) objavili su 12. septembra da pregovaraju o spajanju, nakon što su informacije o tome procurele u medije. To bi bila najveća promena u evropskom sektoru vazduhoplovstva i odbrane za više od deceniju i dovela bi do stvaranja kompanije-giganta koja bi po veličini bila neprikosnovena na prvom mestu u svetu. Pored toga, mogla bi da doprinese bližem povezivanju Evrope. Međutim, ova transakcija još je daleko od zaključenja, s obzirom na to da je potrebno odobrenje tri evropske vlade. Postavlja se pitanje i kako sprečiti da upravljanje ovako velikim kompleksom, sa brojnim interesima, postane nerešiva zavrzlama, pogotovo s obzirom na iskustvo iz vazduhoplovne grupe EADS, u kojoj Nemačka i Francuska imaju veliku ulogu, i koja je 2007. godine bila nadomak raspada.
Ovo bi bila najveća transakcija u sektoru vazduhoplovstva i odbrane od 2000. godine, kada je stvoren EADS spajanjem kompanija na evropskom nivou. Ovakav potez mogao bi da pokrene talas spajanja u sektoru.
Prema izvorima bliskim pregovorima, oni su počeli u junu. EADS i BAE imaju veliko isksutvo u saradnji i partneri su na brojnim projektima, uključujući proizvodnju aviona Jurofajter (Eurofighter).
Najveća evropska grupa za vazduhoplovstvo i udbranu EADS, u čijem sastavu je i proizvođač aviona Erbas (Airbus), i britanski BAE bi objedinjeni imali prodaju od 72 miljarde evra i 220.000 zaposlenih, procenjeno je na osnovu podataka iz 2011. godine. Ostale grupe u ovom sektoru znatno su manje - Boing je prosle godine imao prodaju od 68,7 milijardi dolara, a Lokhid Martin (Lockheed) od 46,5 milijardi dolara, pokazuju podaci Tomson Rojtersa (Thomson Reuters).
Zajednička kompanija imala bi i uravnoteženije prisustvo u svetu, budući da je BAE posebno jak u SAD, Velikoj Britaniji i Saudijskoj Arabiji, a EADS u Evropi.
Britanski BAE bi ugovorom dobio 40% udela, a investitori EADS-a 60%. Grupe bi bi se očuvale kao odvojene strukture iz bezbednosnih i političkih razloga, budući da između ostalog obe ucestvuju u nuklearnim programima svojih zemalja, a osnovala bi se nova krovna grupa koju bi po svoj prilici vodili predstavnici EADS-a.
Spajanje bi verovatno snizilo troškove, a proizvodi bi bili raznovrsni, od Erbasovih (Airbus) komercijalnih mlaznjaka i vojnih transportnih aviona do vojnog Jurofajter tajfun mlaznjaka (Eurofighter Typhoon) i podmornice na nuklearni pogon klase Astut.
Objava o pregovorima, koja je prvo procurela u medijima ali je naknadno i zvanično potvrđena, na berzama nije dočekana sa odobravanjem jer nosi brojne rizike. Dan nakon objavljivanja informacije, 13. septembra pre podne, akcije EADS-a bile su u padu za 9% u Parizu, gde je indeks stabilan, i za 4% u Londonu. Akcija britanskog BAE u Londonu je u prvi mah, 12. septembra, porasla za 7,39%, da bi dan kasnije opala i do 8%, u trenutku kada se na tržištu ne beleži pad.
Finansijska kuća Sitigrupa (Citigroup) snizila je preporuku za akciju EADS-a zbog rizika u vezi sa ovom transakcijom. "Smatramo da može biti teško da se sinergije konkretizuju u novoj zajednici" zbog toga što je reč o osetljivim delatnostima, ocenili su analitičari ove američke banke.
Prema oceni Sitigrupe, nova grupa bi mogla se suoči s teškoćama da dobije ugovore sa američkim odbrambenim strukturama, gde će se takmičiti sa američkim konkurentom Boingom (Boeing).
Politička zavrzlama
Background Evropska grupa za vazduhoplovstvo i odbranu EADS je pod zajedničkom kontrolom Francuske i Nemačke. U njenom sastavu je Erbas (Airbus), koji je uspeo od američkog Boinga da preuzme položaj najvećeg proizvođača putničkih aviona.
Britanska firma BAE je velikim delom fokusirana na sektor odbrane i posebno je jaka u SAD-u, Britaniji i Saudijskoj Arabiji.
Ove dve kompanije imaju dugu istoriju saradnje i partneri su na mnogim značajnim projektima.
Upravljanje zajedničkom firmom EADS-a i BAE bi, kao i samo sklapanje ugovora, moglo da se pretvori u pravi politički lavirint. Na to ukazuje i sama činjenica da bi najmanje tri vlade - francuska, nemačka i britanska - imale reč u zajedničkoj kompaniji, ali i da je reč o osetljivim sektorima vazduhoplovstva i odbrane.
Od same objave da se vode pregovori, BAE Sistems je saopštio da se vode pregovori "sa nizom vlada o posledicama koje bi takva transakcija imala".
Pored toga, ukoliko bi se sporazum postigao, Velika Britanija, Francuska i Berlin bi mogle da dobiju takozvanu zlatnu akciju, koju zemlje nekada dobijaju u privatnim preduzećina da bi mogle, između ostalog, da stave veto na određene odluke zbog osetljivog karatkera aktivnosti.
London ima takvu akciju u BAE, a britansko ministarstvo trgovine je već objavilo da želi da se osigura da će se "britanski interesi dobro štititi" tokom najavljenog spajanja.
Sa druge strane, francuski ministar ekonomije Pjer Moskovisi (Pijerre Moscovici) rekao je da će se Francuska o ugovoru izjasniti "u skladu sa konvencijama koje uređuju upravljanje EADS-om".
Zamenik direktora francuskog Instituta za međuanrodne i strateške odnose (IRIS) Žan-Pjer Molni (Jean-Pierre Maulny) ukazao je da je potrebno da se sve strane slože. Taj projekat mogao bi da bude znak da se ide ka većem povezivanju u Evropi, ali samo pod jednim uslovom - "da Britanci, Francuzi i Nemci zaista imaju usklađenu viziju". Francuska i Velika Britanija zaista od novembra 2010. pokušavaju da više približe dve zemlje u oblasti odbrane, a nova vlada Francuske je izrazila volju da nastavi putem približavanja evropskih proizvođača u ovom sektoru.
Nova grupa: potencijal ili ćorsokak
Samo iskustvo EADS-a, međutim, pokazuje koliko problema može da bude u funkcionisanju grupa u kojim a učestvuju različite vlade. Nemačka i Francuska kao akcionari učestvuju u EADS-u i do sada je bilo dosta problema u saradnji. Grupa je bila na ivici raspada 2007. godine zbog teškoća u odnosima između francuske i nemačke u filijali Erbas, u kombinaciji sa "ratom klanova" koji upravljaju grupom.
Molni je ukazao da se ova grupa sve više okreće "preduzetničkoj logici, što žnači da je manje blokiraju akcionari koji su u prošlosti vodili prave bitke oko toga ko će upravljati određenim sektorom i da li će se nešto raditi u Francuskoj ili u Nemačkoj.
Spajanje sa britanskim BAE moglo bi da pomogne EADS-u da se dalje "normalizuje", čemu je doprineo i novi direktor Tom Enders koji je tu funkciju preuzeo pre tri meseca.
Međutim, ukoliko se EADS i BAE spoje, činjenica da bi zajedničkom firmom upravljao ne par nego trojka donela bi nove rizike. Kohabitacija sa "francuskom i nemačkom vladom bila je teska, tako da ne vidim kako bi ulazak nove vlade mogao da pojednostavi stvari", ocenio je analitičar Džejns difens indastri (Janes Defence Industry) Gaj Anderson (Guy Anderson).
U strateškim oblastima u EADS-u ništa neće moći da se odluči bez pristanka Francuske i Nemačke, koje direktno kontrolišu kapital posredstvom privatnih saveznika nemačkog Dajmlera (Daimler) i francuskog Lagardera (Lagardere). Španija ima udeo od 5,5%. Kada je reč o BAE, vlada ima pravo izvesnog nadgledanja rada te grupe i ograničila je učešće stranaca na 15% kapitala.
Iz francuske i nemačke vlade potvrđeno je da se vode pregovori, da su "konstruktivni" i da se vode uz blisku saradnju dve vlade.
Izvor: AFP i EurActiv.com
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|