Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ponovo dozvoljena prodaja alkohola u Češkoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
U Češkoj je od 27. septembra ponovo dozvoljena prodaja žestokih pića, a u narednim danima očekuje se i ukidanje zabrane izvoza u druge članice EU. Zabrana je uvedena sredinom septembra nakon afere sa alkoholnim pićima sa nedozvoljeno visokim sadržajem metil alkohola, od kojih je umrlo najmanje 26 osoba. Metil alkohol je industrijski alkohol, koji može da ima teške posledice na ljudsko zdravlje ukoliko se u nedozvoljeno visokom sadržaju nađe u pićima. U Srbiji je bilo više afera sa metil alkoholom, a u najvećoj 1998. godine umrlo je više od 40 osoba.
"Žestoka pića sa više od 20% alkohola, proizvedena pre 1. januara 2012. godine, moći će ponovo da se prodaju i konzumiraju od četvrtka (27. septembra)", izjavio je premijer Češke Petr Nečas na konferenciji za novinare.
Ministar zdravlja Leoš Heger najavio je da će zabrana izvoza, koja je doneta 20. septembra pod pritiskom EU, biti ukinuta u narednim danima. U Briselu se, naime, od Češke očekivalo da uvede zabranu izvoza, kako bi se u istoj meri zaštitili domaći potrošači i kupci na izvoznom tržištu, pa je Češka to i učinila.
Češka vlada je u međuvremenu donela i odluke o novim pravilima na tržištu alkoholnih pića, kako bi se ovakve afere ubuduće izbegle. Svaka nova boca žestokih pića moraće da bude obeležena novom akciznom markicom i sertifikatom koji omogućava da se tok proizvodnje u potpunosti prati, u skladu sa odlukama češke vlade.
Policija je 24. septembra objavila da je utvrdila ko su dve osobe na na kojima leži najveća odgovornost za talas trovanja. One su, kako se navodi, "namerno" krajem avgusta i početkom septembra proizvele otrovnu mešavinu metanola i etanola kako bi je pustile na tržište preko treće osobe. Policija ima potpuna priznanja te dve osobe. Njima, prema izjavi predstavnika tužilaštva Romana Kafke, preti doživotna robija.
Background Metil-alkohol koristi se u industrijske svrhe. Njegova proizvodnja je daleko jeftinija od proizvodnje običnog alkohola, zbog čega se i događa da se na crnom tržištu nađe u žestokim pićima u koncentracijama daleko višim od dozvoljenih. Tada ima ozbiljne posledice po zdravlje, sa mogućim smrtnim ishodom,
U Srbiji je u julu jedan Leskovčanin preminuo od trovanja metil alkoholom. U 2011. od alkohola sa nedozvoljeno visokom koncentracijom metil-alkohola preminule su tri osobe. Tada je otkriveno da je reč o pićima subotičke firme Skaid (Scaid), koja je tada i izbrisana iz registra proizvođača.
Najveća afera ovog tipa u Srbiji zabeležena je 1998. godine, kada su od trovanja metil alkoholom u rakiji umrle 43 osobe.
Prema navodima Bi-Bi-Sija (BBC), policija je privela i zadržala u pritvoru 10 osoba i zaplenila više od 5.000 litara alkohola.
Sa druge strane, šef češke policije Martin Červiček rekao je da je na češko tržište pušteno oko 15.000 litara alkohola zagađenog metanolom.
Zabrana prodaje, uvedena 14. septembra, zadala je težak udarac kako priuzvođačima, tako i vlasnicima restorana širom zemlje.
Država takođe beleži ogromne gubitke na osnovu takse za konzumiranje alkohola, koji se procenjuju na 130 miliona kruna (5,2 miliona evra) sedmično.
Procenjuje se da je zbog zabrane sa tržišta povučeno do 21 miliona litara alkohola.
Nikad ne piti alkohol sumnjivog porekla
Trgovci će u roku od 60 dana morati da dobiju sertifikat o poreklu alkohola koji je povučen iz prodaje kako bi mogli da ga vrate na tržište. U suprotnom neće smeti da ga prodaju.
Vlasnici restorana će takođe morati da bace sva alkoholna pića koja su već otvorena, rekao je Heger.
Tim merama trebalo bi da se spreči da se boce koje nisu pronađene puste u potrošnju. Međutim, kako je preneo Rojters, zamenik predsednika udruženja proizvođača pića Tomas Ota (Otta) rekao je da će to biti "potpuni haos".
"Činjenica da je vlada usvojila ove mere ne znači da će svi odmah pohrliti u restorane da popiju sve što se tamo nalazi", izjavio je ministar poljoprivrede Petr Bendl.
"Nikada ne treba piti alkohol nepouzdanog porekla", upozorio je on.
Više desetina ljudi u Češkoj je smešteno u bolnicu nakon konzumiranja alkohola zagađenog metil alkoholom, od čega su neki u teškom stanju. Takođe, 10-ak Čeha je od ovakvog alkohola oslepelo.
Prema vesti sa internet strane Rojtersa, proizvođači pića smatraju da ilegalna žestoka pića učestvuju na tržištu do 25%, dok je procena vlade da je udeo 10% od ukupno 55 miliona litara.
Jedan od uzroka procvata crnog tržišta su visoki porezi koji su podignuti 2010. godine da bi se povećao priliv novca u budžet. Porezi i takse u jeftinim pićima mogu da učestvuju i sa 80% maloprodajne cene jeftinih pića.
Izvor: EurActiv.rs i AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|