Stampa
Grupa 20 usporila uvođenje trgovinskih barijera  

Objavljeno : 01.11.2012. Štampa El. pošta bookmark
 

Članice Grupe 20 najmoćnijih svetskih privreda u poslednjih pet meseci su usporile zavođenje trgovinskih restrikacija, kojih je i tako previše, posebno zbog onih uvedenih u vreme izbijanja globalne krize, a koje su uglavnom i dalje na snazi. Broj mera za olakšavanje trgovine istovremeno je premašio broj novouvedenih prepreka među kojima prednjače pokretanje anti-damping procedura i carinska ograničenja.

 


U izveštaju Svetske trgovinske organizacije (STO), Konferencije UN za trgovinu i razvoj (UNCTAD) i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) o merama uvedenim u trgovini i investicijama vladama Grupe 20 savetuje se da udvostruče napore da zadrže tržišta otvorenim i da iskoriste otvaranja u trgovini za ublažavanje posledica usporenog globalnog ekonomskog rasta. Izveštaj se odnosi na period od sredine maja do sredine oktobra ove godine a prethodni je rađen za period između oktobra 2011. i maja 2012.

 

Kao i ranije, ističe se da restrikcije u trgovini i politike usmerene na postizanje samodovoljnosti u proizvodnji samo pojačavaju svetske probleme i povećavaju rizik od uzvratnih mera.

 

Lideri Grupe 20 i letos su se na samitu u Los Kabosu čvrsto založili za otvaranje režima trgovine i ulaganja, širenje tržišta i borbu protiv svakog protekcionizma.

 

Ipak, problemi zbog svetske ekonomske krize podstiču pritiske na vlade da reaguju trgovinskim barijerama. Pored toga, u uslovima ekonomskih teškoća raste broj sporova među učescnicima u trgovini koji se iznose pred STO, što ometa trgovinu, kao i broj odluka vlada nepovoljnih za strane investitore i njihovo učešće u infrastrukturnim projektima za koje tendere raspisuju vlade.

 

Situacija u globalnoj ekonomiji i dalje je teška i prognoze su gore nego letos zbog budžetskih problema i konstantne dužničke krize u nekim vodećim ekonomijama. Podaci o proizvodnji i zaposlenosti u brojnim zemljama i dalje su razočaravajući, uprkos mnogim merama za podsticanje usporenog privrednog rasta. Suočen sa tim činjenicama, STO je procenu rasta svetske trgovine u 2012. godini smanjio na 2,5% sa 3,7% prognoziranih proletos. Rast svetske trgovine u idućoj goidini se sada procenjuje na 4,5% na godišnjem nivou prema proseku od 5,4% u poslednjih 20 godina.

 

U izveštaju se navodi da je za usporavanje trgovine u prvoj polovini ove godine krivac bio pad uvoza u razvijenim zemljama uz odgovarajuću slabost izvoza iz zemalja u razvoju. Za celu 2012. se prognozira rast izvoza razvijenih zemalja od 1,5% a iz zemlja u razvoju od 3,5%.

 

Od sredine maja uvedena je 71 nova restriktivna mera u trgovini u svetu koja pokriva 0,4% uvoza Grupe 20 ili 0,3% svetskog uvoza. Među tim merama i dalje je najčešće pokretanje anti-damping istraga a slede strože carinske procedure. Međutim, u posmatranih pet meseci je uvedeno manje izvoznih ograničenja nego u prethodnom periodu.

 

Gledano po sektorima, u Grupi 20 je najviše novih restrktivnih mera uvedeno za gvodžje i čelik, plastiku, proizvode od gume i voće i povrće.

 

Neke od uvedenih barijera su samo privremene ali iskustvo pokazuje, kako se upozorava u izveštaju, da takve mere, jednom kada se uvedu, najčešće ostaju na snazi zbog političke koristi na domaćem terenu.

 

U izveštaju se navodi i da je oko 55% mera uvedenih u posmatranih pet meseci bilo u cilju povećanja trgovine prema 45% u prethodnom periodu. Mere za olakšavanje trgovine pokrivaju 0,7% uvoza Grupe 20.

 

Ipak, zabrinjava gomilanje mera koje ograničavaju ili potencijalno ograničavaju trgovinu od izbijanja krize u svetu 2008. godine i sada restriktivne mere pokrivaju oko 3% svetske trgovine i oko 4% trgovine zemalja Grupe 20.

 

Jedna od opasnosti akumulacije trgovinskih barijera je što one umanjuju koristi od otvaranja trgovine. Ističe se i da to gomilanje treba posmatrati u širem kontekstu, jer su i pre izbijanja krize postojale brojne restrikcije u trgovini koje su i sada na snazi.

 

Nešto bolji rezultati ubeleženi su i kod uklanjanja ograničenja u trgovini. Od ukupnog broja restriktivnih ili potencijalno restriktvnih mera uvedenih od oktobra 2008. do sada je elimninasan 21%. U prethodnom izveštaju je to bilo 18%.

 

Kada je reč o ulaganjima, u prvoj polovini godine direktne strane investicije su pale za 8% u poređenju sa prvom poliovinom 2011. zbog potresa u svetskoj ekonomiji koji su posledica dužničke krize u Evropi i usporavanja rasta vodećih perspektivnih ekonomija u razvoju.

 

Kako su utvrdili OECD i UNCTAD, članice Grupe 20 i dalje se drže obećanog da neće uvoditi nove restriktivne mere za ulaganja i gotovo sve preduzeto na tom polju u posmatranih pet meseci odnosilo se na eliminaciju restrikcija za međunarodne investicije i unapređenje transparentnosti za ulagače.

 

Uprokos tim obećavajućim nalazima, konstantno visoka nezaposlenost, potresi na finansijskim tržištima i slabašan ekonomski oporavak i dalje intenzivno pritiskaju vlade da pomognu domaćim kompanijama i sačuvaju radna mesta. Posledica su politike ili prakse kojima se diskriminišu strani ulagači ili obeshrabruju strane investicije.

 

Autori izveštaja zaključuju da je svetu potrebna odlučna akcija u borbi potiv trgovinskog protekcionizma pošto je globalnoj ekonomiji u ovom trenutku najmanje potrebno povlađivanje restriktivnoj trgovinskoj praksi. Takođe se zemlje Grupe 20 pozivaju da nađu način da izbegnu situacije koje mogu da stvore trgovinske tenzije i da predvode u svetu po otvaranju tržišta.

 

Članice Grupe 20 su EU, Nemačka, Freancuska, Britanija, Italija, Rusija, SAD, Kanada, Meksiko, Australija, Saudijska Arabija, Turska, Brazil, Argentina, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Indonezija i Južna Afrika. Te zemlje daju više od 80% svetskog bruto domaćeg proizvoda i imaju isto toliko učešće u globalnoj trgovini.

 

Izvor: Euractiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar