Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Rusija u STO: niže carine za proizvode EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.08.2012. |
|
|
|
|
|
|
Nakon 18 godina pregovaranja, Rusija je 22. avgusta postala 156. članica Svetske trgovinske organizacije (STO). Rusija će, između ostalog, morati da smanji uvozne carine na automobile koji su glavni izvozni adut EU na to tržište, otvori bankarsko i telekomunikaciono tržište za strane investitore i pojednostavi procedure u mnogim oblastima. Ovaj događaj je naročito značajan za EU jer je Rusija treći trgovinski partner Unije. Analitičari ocenjuju da Rusija, u poređenju sa Kinom, neće preterano profitirati ulaskom u STO, ali ističu da je članstvo svakako garancija da zemlja stremi tržišnoj ekonomiji.
Rusija, koja je bila poslednja velika sila van STO, u decembru prošle godine je dobila zeleno svetlo članica te međunarodne organizacije za ulazak u STO.
Evropski komesar za trgovinu Karel de Guht prokomentarisao je da će time biti olakšana ulaganja i trgovina EU sa Rusijom, i da će se otvoriti obilje poslovnih mogućnosti i za ruske i za evropske kompanije.
Glavni pregovarač za ulazak Rusije Maksim Medvedkov je u izjavi za list Rasiskaja Gazeta rekao da će učlanjenje Rusije garantovati stabilnost spoljne trgovine, smanjenje carinskih i administrativnih barijera i pružiti mogućnost učestvovanja u izradi pravila za međunarodnu saradnju.
On je ipak rekao da postoje i rizici članstva - snižavanje uvoznih taksi, ograničenje podrške države određenim sektorima i, shodno tome, povećanje konkurentnosti stranih proizvoda.
Kritičari ulaska Rusije u STO iz redova komunista upozoravali su da će smanjenje carina dozvoliti strancima da preplave tržište jeftinim proizvodima, što će ugušiti brojne industrije nasleđene iz sovjetskog doba.
Jeftiniji automobili iz EU
Za EU je naročito važno što će Rusija morati da donese nove carinske procedure, da primenjuje nove zdravstvene i sanitarne mere i da usvoji tehničke standarde u zaštiti intelektualne sredine, saopštila je Evropska komisija.
Glavna promena ulaskom u STO ogleda se u tome što će se uvozne carine u Rusiji smanjiti sa trenutnih 10% na prosečnih 7,8%.
U nekim važnim sektorima, kao što je autoindustija, carine na uvozna vozila pašće sa sadašnjih 30% na 25% po pristupanju Rusije, a nakon sedam godina članstva na 15%.
Procenjuje se da će samo zbog smanjenja carina na uvozne proizvode, evropski izvoznici uštedeti godišnje 2,5 milijardi evra. Takođe, sa padom carinskih opterećenja na robu iz EU, procenjuje se da će se stimulisati dodatni izvoz evropske robe na rusko tržište u vrednosti 3,9 milijardi evra godišnje.
U sektoru telekomunikacija, Rusija će u naredne četiri godine morati da ukine ograničenje po kome strani inevstitori mogu biti vlasnici najviše 49% kapitala firme.
Rusija važan partner EU
EU sa inostranim partnerima pažljivo prati da li će se Rusija pridržavati obaveza koje predviđa članstvo u STO, saopštila je Komisija.
Kako je navedeno u saopštenju, neki nedavno doneti ili predloženi zakoni nisu u potpunosti na liniji sa zahtevima STO. EU je naročito zabrinuta zbog predloga novog zakona koji uvodi taksu za recikliranje za uvozna vozila, ali ne i za domaća. EU se nada da Rusija neće usvojiti ovaj zakon.
Rusija je treći trgovinski partner EU, dok je EU prvi trgovinski partner Rusije. EU je i najvažniji strani investitor u Rusiji. Procenjuje se da 75% stranih direktnih investicija u Rusiji potiče iz članica EU.
Izvoz EU u Rusiju je prošle godine iznosio 108,4 milijarde evra, dok je EU iz ove zemlje uvezla robu vrednosti 199,5 milijardi evra.
U izvozu EU u Rusiju dominiraju automobili sa 7 milijardi evra, lekovi (6 milijardi evra), delovi za automobile 3,5 milijardi evra, telefoni učestvuju sa 2,5 milijardi a traktori sa jednom milijardom evra. EU uglavnom iz Rusije uvozi sirovine, pri čemu apsolutno dominiraju nafta, sirova i prerađena, ukupne vrednosti 130 milijardi evra i gas sa 24 milijarde evra.
Za ove proizvode, kao i za druge sirovine, Rusija se obavezala da će smanjiti izvozne carine.
Analitičari oprezni u optimizmu
Analitičari ocenjuju da Rusija neće uživati ui toliko blagodeti ulaskom u STO kao što je to osetila Kina koja je članica od 2001. Razlog je to što je ruska ekonomija oslonjena na izvoz sirovina koje ne podležu izvoznim barijerama, a i u aktuelnoj krizi moraće više da se pomuči da privuče investitore nego što je morala Kina, ocenio je Rojters (Reuters) u analitičkom tekstu. Rusija neće biti tako privlačna za ulaganja zbog većih troškova rada, smatraju sagovornici Rojtersa.
Međutim, gledano iz ugla ruskog biznisa, članstvo će uštedeti ruskim izvoznicima do 2 milijarde evra zbog ukidanja raznih izvoznih barijera.
S obzirom da bi carine na uvozne automobile do 2019. trebalo da se prepolove, to bi moglo da ugrozi rusku autoindustriju, ali će se sektori bankarstva i telekomunikacija svakako otvoriti za strani kapital, navodi Rojters.
Rusija, koja je sinonim za birokratiju i nepoštovanje prava investitora, moraće da poveća reformske napore, nadaju se optimisti u vezi sa ulaskom Rusije u Svetsku trgovinsku organizaciju.
Analitičari se slažu da će Rusija doživeti privredni rast, privući više investicija i pokazati volju za uvođenje principa tržišne ekonomije.
Ed Konroj, menadžer fonda HSBC Global aset menadžment, koji posluje u Rusiji kazao je da ne treba očekivati čudo ulaskom Rusije u STO, ali će se ipak napraviti pomak ka tržišnoj ekonomiji.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|