Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Recipročne mere u trgovini vruća tema u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.09.2012. |
|
|
|
|
|
|
Planovi EU da zauzme tvrđi stav prema trgovinskim partnerima koje na bilo koji način diskriminišu evropske kompanije biće velika tačka sporenja među zemljama članicama u narednim mesecima, piše briselski EurAktiv. Evropska komisija će 10. oktobra objaviti smernice za industrijsku politiku u kojoj zauzima nešto oštriji stav prema nekim spoljnotrgovinskim partnerima i pominje "duh reciprociteta". Narednog meseca se očekuje i da evropske institucije počnu raspravu o predlogu Komisije da se kompanijama van EU zabrani učešće na tenderima za javne nabavke ako zemlje iz kojih dolaze ne omoguće to isto evropskim kompanijama. Rasprava će biti tim značajnija što su "na meti" Brisela velike ekonomske sile poput Kine i Brazila.
Evropska komisija je u smernicama o industrijskoj politici, u koji je briselski EurAktiv imao uvid, nešto oštrija kada govori o stranim trgovinskim partnerima EU.
U dokumentu se govori o "uznemirujućoj tendenciji da se pribegava protekcionističkim merama i diskriminatorskim praksama" u konkurentskim zemljama u trgovini. Izdvajaju se zemlje čije se ekonomije ubrzano razvijaju - Brazil, Rusija, Indija i Kina, takoznave zemlje BRIK-a (BRIC).
U smernicama se navodi da će Komisija nastaviti da se zalaže za trgovinsku politiku "u duhu reciprociteta i obostrane koristi", kao i za sveobuhvanti plan izvršavanja i sprovođenja dogovorenog.
Pominjanje reciprociteta će ponovo podstaći debatu o pravcu u kome treba da ide evropska trgovinska politika, piše EurActiv.com.
U martu, Evropska komisija je predložila inicijativu o javnim nabavkama koja predviđa da se kompanijama van EU zabrani učešće na tenderima za javne nabavke ako zemlje iz kojih dolaze ne omoguće to isto evropskim kompanijama.
Ostaju još da se preciziraju detalji tog predloga, kao i njegovo prenošenje u zakon, s obzirom da od oktobra predstoje rasprave o toj inicijativi u Evropskom parlamentu i Savetu EU, ali će debata po svemu sudeći biti burna, piše EurActiv.com.
Šon Mekgvajer (Sean McGuire), portparol Konfederacije britanske industrije u Briselu, britanske lobističke organizacije koja okuplja oko 240.000 preduzeća iz različitih sektora, rekao je da rasprava ima "ideološki i praktičan" aspekt.
"Iz ideološkog ugla postavlja se pitanje da li kompanijama koje ne primenjuju pravila slobodne trgovine treba omogućiti slobodnu trgovinsku razmenu sa Evropom", rekao je on. Mekgvajer je rekao da Velika Britanija ne podržava takvo gledište već je za to da se stvari sagledaju iz praktičnog ugla.
"Praktično gledište je da je svet prosto tako sazdan i da će Evropa, ako pokuša da uvede protekcionističke mere za zemlje BRIK-a, zapasti u internu raspravu, zatvoriti tržišta i prouzrokovati da zemlje poput Kine uzvrate recipročnim merama, što ne bi bilo u našem interesu", rekao je on.
Background Evropska komisija je 2010. predstavila inicijativu pod nazivom "Integrisana industrijska politika u eri globalizacije" u okviru Strategije za održi razvoj Evropa 2020. Inicijativa predviđa novi pristup sa težištem na značaju industrije za privredu.
Krajem juna 2012. industrijska proizvodnja u EU je bila za 10% manja od nivoa pre krize, a u međuvremenu je više od tri miliona radnih mesta u tom sektoru izgubljeno.
U nastojanju da oživi pitanje politike za oblast industrije Komisija će u skladu sa konsultacijama koje je pokrenula ranije ove godine, predstaviti nove smernice 10. oktobra.
Nasuprot tome, Francuska predvodi zemlje koje žele da pooštre trgovinsku politiku, odnosno insistiraju na recipročnim normama u odnosima sa trećim zemljama.
"Neprihvatljivo je da evropska javna tržišta budu otvorena za (treće) zemlje ako nemaju isti pristup (u trećim zemljama)", rekla je francuska ministarka trgovine Nikol Brik (Nicole Bricq) posle sastanka sa evropskim komesarima za trgovinu i unutrašnje tržište Karelom de Guhtom (Gucht) i Mišelom Barnijeom (Michel Barnier) u Briselu početkom septembra.
Nikol Brik je rekla da će, ako ne bude napretka na tom planu, Francuska nametnuti svoje uslove u pregovorima o sporazumima o slobodnoj trgovini koji se vode sa Kanadom, Japanom i SAD.
Pitanje taksi za CO2
Odsustvo recipročnih mera glavni je proglem za francusku industriju koja za teškoće sa kojima se suočava proizvođač automobila Pežo (Peugeot) i druge vodeće kompanije optužuje "nefer konkurenciju".
Serkl d l industri (Cercle de l'Industrie), udruženje koje okuplja direktore vodećih francuskih industrijskih grupa, u svom pismu Komisiji je preporučilo da se što pre usvoji inicijativa o reciprocitetu u oblasti javnih nabavki.
"EU treba da proširi raspravu o konceptu reciprociteta i na druge oblasti (poput zaštite životne sredine ili socijalnih normi), čemu ipak treba pristupiti pažljivo i pragmatično", navodi se u pismu tog udruženja Evropskoj komisiji.
To podseća na pokušaje da se ponovo otvori debata o uvođenju tarifa za ugljen dioksid (CO2) za kompanije van EU. Francuski ministar za oporavak proizvodnje Arno Montbur (Arnaud Montebourg) u svom prvom intervjuu u maju je ocenio da se recipročnost mora zahtevati i obećao da će oživeti planove za uvođenje taksi za CO2 za kompanija van EU.
Druge članice EU nisu toliko oduševljene tom idejom i smatraju da bi uvođenje tih taksi bila protekcionistička mera. Međutim, predstojeći predlog Komisije za industrijsku politiku i insistiranje na više reciprociteta u trgovini pružiće Parizu mogućnost da ponovo pokrene to pitanje, piše EurActiv.
Raniji pokušaji da se uvede takva taksa u 2008. nisu uspeli. Britanija je tada najavila da će se boriti protiv te mere, a jedino je Italija otvoreno podržala tu ideju. Nemačka je predlog prvobitno podržala, ali je kasnije uzmakla strahujući da će to izazvati trgovinski rat.
Nemačka, čija je privreda orijentisana na izvoz, i dalje okleva u pogledu uvođenja taksi za CO2 i više mera reciprociteta. "Međunarodni poslovni krugovi treba da pošalju jasnu poruku političkim liderima u i van EU protiv protekcionizma a u prilog slobodne trgovine", rekao je EurAktivu visoki rukovodilac u nemačkoj industriji.
"EU treba da izbegava protivrečnosti između svojih interesa i ciljeva u svetskoj ekonomiji i eventualnih protekcionističkih mera, kao što je planirani instrument o recipročnom pristupu tržištu javnih nabavki", rekao je taj predstavnik nemačke industrije.
Opšti trend u svetu
Rasprava koja se vodi u Evropi odslikava opšte prilike u svetskoj trgovini u kojoj je sve više trgovinskih ograničenja.
Direktor Svetske trgovinske organizacije (STO) Paskal Lami (Pascal Lamy) je prilikom predstavljanja ovogodišnjeg izveštaja o trgovinskim merama koje su uvele članice te organizacije rekao da je prvi put od početka krize u 2008. izveštaj o tome zabrinjavajući. "Nagomilavanje ovih trgovinskih ograničenja je sada povod za ozbiljnu zabrinutost", rekao je Lami.
Mogućnost uvođenja recipročnih mera u trgovini, koja posebno zabrinjava sektor informacionih i komunikacionih tehnologija, bile su glavna tema na sastanku evropskih i kineskih zvaničnika u maju ove godine.
Zapadne kompanije Erikson (Ericsson), Aj-Bi-Em (IMB) i Sisco (Cisco) su među prvima ušle na kinesko tržište ali je njihova budućnost na tom tržištu dovedena u pitanje pošto Kina traži da se u trgovinske sporazume uvede reciprocitet. Peking, takođe, brine i bezbednost informacione infrastrukture u zemlji.
Posebno su se evropske softverske kompanije žalile da su potisnute u drugi plan kada je reč o javnim nabavkama u Kini, a Evropska komisija je izrazila zabrinutost zbog toga što zakoni SAD daju prednost domaćim firmama.
Izvor: EurActiv.com
Foto: sxc.hu
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|