Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Protest evropskih proizvоđača zbog niskih cena mleka
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.11.2012. |
|
|
|
|
|
|
Nekoliko hiljada evropskih proizvođača mleka dva dana je traktorima blokiralo prilaze vodećim evropskim institucijama u Briselu protestujući zbog niskih cena mleka i najavljenog snižavanja subvencija do 2015. Proizvođači navode da je zbog takve politike EU mnogo njih stavilo katanac na vrata svojih štala. Suprotno zajedničkoj poljoprivrednoj politici koja predviđa postepeno povećavanje kvota za mleko u naredne tri godine, farmeri u EU traže sasvim suprotno - da se kvote za mleko smanje zbog velike ponude mleka na tržištu. Kada je reč o Srbiji, prema podacima Udruženja proizvođača mleka, godišnja proizvodnja mleka kreće se oko 800 miliona litara. Međutim, Srbija u proseku dnevno uvozi 80 do 100 tona sirovog ili prerađenog mleka iz regiona kako bi nadoknadila manjak u proizvodnji.
Više od 2.500 proizvođača iz cele EU 26. i 27. novembra blokiralo je prostor ispred institucija protestujući zbog kvota za mleko i cena koje su kako tvrde niže od troškova proizvodnje.
Proizvođači iz Belgrije, Nemačke, Holandije, Francuske, Poljske, Španije, Danske i Irske sa 800 traktora su potpuno blokirali „EU četvrt“ prvog dana protesta.
Zajednička poljoprivredna politika jedna je od najvećih tačaka sporenja zemalja članica prilikom utvrđivanja svakog budžeta. I oko predstojećeg budžetskog okvira za 2014-2020 digla se velika prašina jer neke zemlje, uglavnom razvijenije, traže niže subvencije za poljoprivredu, a da se povećaju izdvajanja za istraživanje i industriju.
Prema belgijskim medijima, tada su prosuli oko 15.000 litara mleka, što je dnevna proizvodnja prosečne farme. Takođe su mlekom isprskali Evropski parlament uz pomoći aparata za gašenje požara.
Background Od jeseni 2008. evropsko tržište mleka je pod značajnim pritiskom jer su ponuđene količine bile znatno više od tražnje.
Preplavljenost tržišta mlekom nastalo je kao rezultat dugog perioda niskih cena. Prema podacima Evropskog mlekarskog odbora, proizvođači su plaćeni između 18 i 24 centa po kilu, što jedva pokriva polovinu troškova proizvodnje.
Odbor ocenjuje da je cena glavni krivac zašto je dobar deo farmera odustao od proizvodnje. Proizvođači smatraju da bi samo smanjenje kvote za mleko rešilo problem primarnih proizvođača.
Nemačko udruženje proizvođača mleka, Evropski mlekarski odbor, koje je i koordinisalo dvodnevni protest, saopštilo je da trenutne cene i kvote izbacuju male farmere iz biznisa. Prema saopštenju, cilj protesta je bio da se nadležni pozovu na odgovornost i da odluče o efikasnim pravilima na tržištu.
U Belgiji, prema podacima Udruženja, velikprodajna cena mleka po litru je 26 evro centi, dok su troškovi proizvodnje 40 evro centi.
Kvote se povećavaju za 1% do 2015.
EU je najveći proizvođač mleka na svetu i troši više od 40% svog budžeta ili oko 50 milijardi na subvencije i druge vrste finansijske podrške poljoprivrednim proizvođačima, uključujući i one u mlekarskoj industriji.
Brisel je odredio da ukupna kvota za mleko bude oko 130 miliona tona, što prevazilazi potrebe EU.
Prema zvaničnim podacima, u 2011/12. u 27-članoj EU bio je 668.601 aktivni proizvođač koji isporučuje mleko mlekarama i 316.928 onih koji ga direktno prodaju.
Prvi su isporučili ukupno 140,45 miliona tona mleka a mogli su, prema režimu kvota, da isporuče 147,48 miliona. Oni koji direktno prodaju mleko ukupno su isporučili 2,34 miliona tona a kvotom je bilo predviđeno 3,58 miliona.
Sistem kvota za mleko uveden je osamdesetih godina prošlog veka kako bi se rešio problem suficita u proizvodnji. Svaka članica ima dve kvote - za isporuke mlekarama i za direktnu prodaju sa farmi. Prekoračenje se izračunava nakon što se redistribuiše na neiskorišćene kvote ostalih proizvođača. Kazna na višak je u visini 27,83 evra na 100 kilograma prekoračenja.
Režim kvota za mleko biće ukinut u aprilu 2015. Do tada će se kvote povećavati za 1% godišnje, u skladu sa revizijom CAP iz 2008.
“Moraju da shvate da je u proteklih nekoliko godina 150.000 proizvođača zatvorilo farme, a od toga 3.000 u Belgiji“, poručio je evropskim političarima Ervin Shopge, predstavnik belgijskog ograna Evropskog mlekarskog odbora.
"Vrlo je jednostavno: više ne možemo da živimo od mleka. Ako ćemo da nastavimo sa proizvodnjom, to će biti samo zahvaljujući evropskoj pomoći. Ako smanje subvencije, više neće biti malih i srednjih proizvođača mleka“, ocenio je za AFP francuski garmer Leopold Gruže.
Izvor: Euractiv.rs, EurActiv.com
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|