Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU uklanja prepreke malom biznisu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.03.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija namerava da olakša rad malim i srednjim preduzećima ublažavanjem deset propisa koji predstavljaju najveću prepreku za poslovanje. Među tim propisima su i oni koji uređuju oblasti poreza na dodatu vrednost (PDV), zaštite podataka, tržišta rada. U EU radi 20,8 miliona malih i srednjih preduzeća koja zapošljavaju dve trećine ukupne radne snage. U malim i srednjim preduzećima otvori se 85% novih radnih mesta u EU i ona značajno doprinose inovacijama, kao i privrednom rastu. Inicijativu za izmenu propisa koji predstavljaju barijeru za rad malom biznisu podržali su i šefovi država i vlada EU na samitu održanom 15. marta.
Vodeći se principom "prvo misli o malima" i u skladu sa dokumentom o malom biznisu iz 2008. godine, Komisija je postavila mala i srednja preduzeća u središte planova "pametne" regulative čiji je cilj da se pomognu ekonomski rast i zapošljavanje u Evropi. Nakon konsultacija sa oko 1.000 malih i srednjih preduzeća i biznis organizacija, identifikovani su propisi koji predstavljaju najveću barijeru za poslovanje. Konkretno je cilj konsultacija bio da se utvrdi da li neki evropski propisi koče zapošljavanje i rast i da se uoče polja na kojima treba delovati kako bi se smetnje uklonile.
Kako su pokazali rezultati, najveće teškoće i troškove mala i srednja preduzeća imaju zbog poštovanja regulativa o hemikalijama, porezu na dodatu vrednost, bezbednosti proizvoda, priznavanju kvalifikacija, zaštiti podataka, tretiranju otpada, tržištu rada, opremi za drumski prevoz, javnim nabavkama i carinskom kodu. Na mnogim poljima Komisija je već preduzela mere kako bi unapredila i pojednostavila propise EU, npr. kod priznavanja kvalifikacija, javnih nabavki i PDV.
Kod priznavanja profesionalnih kvalifikacija Komisija je još 2011. godine predložila novu direktivu koja je za sada na razmatranju u Evropskom parlamentu i Savetu. Cilj te direktive je da se pomogne malim i srednjim preduzećima povećanjem mobilnosti radne snage kroz uvođenje evropskih kartica stručnosti. Takve kartice bi olakšale i ubrzale rad vlasti članica EU koje se bave priznavanjem profesionalnih kvalifikacija stečenih u drugoj zemlji EU.
I u domenu javnih nabavki Komisija je 2011. predložila novu direktivu koja se takođe još razmatra u Parlamentu i Savetu. Ona bi trebalo da doprinese povećanju učešća malih i srednjih preduzeća u javnim nabavkama kroz značajno pojednostavljenje procedura, uključujući ohrabrivanjem nabavki u manjim partijama.
Na sektoru PDV najnovije poboljšanje propisa datira iz januara 2013. od kada je biznisu osetno pojednostavljeno plaćanje te dažbine zahvaljujući novim i savremenijim propisima o fakturisanju PDV.
Kada je reč o propisima koji se tiču tržišta rada, Komisija je u cilju unapređenja zdravlja i bezbednosti radnika 2012. godine započela sveobuhvatno preispitivanje "krovne" direktive o bezbednosti i zdravlju radnika i više od 20 direktiva "ćerki". Rezultati se očekuju 2015. godine.
Kod zaštite podataka Komisija je predložila da kompanije sa manje od 250 zaposlenih ne moraju da imaju službenika za zaštitu podataka ili procene zaštite podataka, osim kada je njihov glavni posao obrada podataka.
Konsultacije sa malim biznisom pokazale su i da taj sektor skraćenje rokova plaćanja uvedeno direktivom koja je stupila na snagu 16. marta 2013. smatra za jedno od najuspešnijih unapređenja propisa, uz ono koje se odnosi na pojednostavljenje računovodstvenih i režima revizije.
Utvrđene barijere za poslovanje malog biznisa Komisija će, priznajući potrebu postojanja širokih evropskih pravila, preispitati kroz novi Program regulatornih pogodnosti i performansi (REFIT) pokrenut u decembru 2012. godine. Kroz taj program otkrivaće se opterećanja, jazovi i neefikasnost propisa kako bi se ti problemi otklonili izmenom regulative.
"Komisija želi da bude sigurna da propisi EU služe svrsi i pomažu evropskom biznisu da raste i otvara radna mesta. Zato smo 'pametnu' regulativu stavili u središte našeg procesa odlučivanja. I zato želimo da olakšamo život našim malim i srednjim preduzećima koja su najvažniji pokretač evropske ekonomije", istakao je predsednik Komisije Žoze Manuel Baroso dodajući da će Komisija naporno raditi da ne razočara mala i srednja preduzeća.
Potpredsednik Komisije zadužen za industriju i preduzetništvo Antonio Tajani kazao je da su mala i srednja preduzeća, koja su zaslužna za lavovski deo novih radnih mesta u Evropi, ključna za izvlačenje EU iz krize.
"Naši propisi treba da imaju u vidu mala i srednja preduzeća i posebno preduzetnike - moraju da butu pametni, jednostavni i stabilni. Što više budemo osluškivali mala i srednja preduzeća, ona će nam više pomoći da se vratimo na put (privrednog) rasta", istakao je Tajani.
Inicijativa za promenu ili ublažavanje propisa koji najviše ometaju rad malih i srednjih preduzeća dobila je podršku šefova država ili vlada EU koji su Evropskoj komisiji dali zadatak da do juna utvrdi kako će smanjiti regulatorno breme a do jeseni spremi listu izlišnih evropskih propisa.
U zaključcima sa samita lideri EU naglasili su "da je potrebna dalja akcija da se smanji ukupno breme regulative na nacionalnim i nivou EU", dodajući da će članice EU "obratiti posebnu pažnju kako bi se izbeglo stvaranje dodatnog tereta u sprovođenju zakona EU".
Navodi se i da Evropski savet podržava Komisiju da koristeći program REFIT identifikuje i na jesen predloži ukidanje regulative koja se više ne koristi, kao da i konsoliduje važeće propise.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|