Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spremna reforma poljoprivredne politike EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 19.11.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je juče (18. novembra) objavila plan reforme Zajedničke poljoprivredne politike EU, koji bi omogućio da zemlje članice iz istočne i centralne Evrope dobiju veći iznos novca i da se davanja povežu sa zaštitom životne sredine i bezbednošću hrane.
"Zajednička poljoprivredna politika nikada nije bila bliža krizi legitimiteta. Ovo je trenutak da se uskladi sa očekivanjima društva", rekao je evropski komesar za poljoprivredu Dacian Ciolos.
Komisija je saopštila da su sadašnji kriterijumi za raspodelu pomoći "nasleđeni iz prošlosti", jer je iznos pomoći zansnovan na osnovu obima proizvodnje "starih" zemalja članica uperiodu od 2000. do 2002. godine. Zbog toga iznosi variraju od preko 500 evra po hektaru u Grčkoj do manje od 100 evra u Letoniji. Evropska komisija je saopštila da je potrebno uvesti objektivniji i pravičniji mehanizam raspodele pomoći svim zemljama članicama.
Prema tom planu, neće biti u potpunosti izjednačena pomoć za sve, a pomoć će biti ograničena da velike indusrijske farme ne bi izvukle sav novac iz fondova nauštrb manjih proizvođača.
U predlogu se ne navodi predlog iznosa budžeta za zajedničku poljoprivrednu politiku, na koju odlazi oko 55 milijardi evra od godišnjeg budžeta koji iznosi oko 130 milijardi evra. Pored pravičnije raspodele novca, prioriteti su i diversifikacija poljoprivrede i briga o zaštiti životne sredine.
Evropska komisija je u dokumentu koji je prosledila evropskim institucijama navela tri mogućnosti za razvoj Zajedničke poljoprivredne politike EU.
Prema takozvanoj minimalističkoj opciji, novac bi se bolje raspodelio tako da bude od koristi i novijim zemljama članicama, ali ne bi bilo promena u načinu direktne isplate sredstava. Reformistička verzija bi uključila i ujednačeniju raspodelu novca u korist novijih članica, ali i dodatnu pomoć za ispunjenje nekih ekoloških ciljeva. Bio bi uveden novi sistem za manja imanja. Ponuđena je i radikalna verzija poljoprivredne politike, prema kojoj bi se napustio sistem direktne pomoći u korist ispunjenja ciljeva zaštite životne sredine i borbe protiv klimatskih promena.
Stavovi
Velika Britanija je glavni zagovornik smanjenja fondova za poljoprivredu u korist novih izazova, poput klimatskih primena. "Nove reforme Zajedničke poljoprivredne politike su korak u dobrom pravcu, ali to se mora ubrzati, čime će se unaprediti konkurentnosti edikasnost korišćenja novca poreskih obveznika", kazao je zvaničnik britanske vlade. Veliku Britaniju podržavaju druge zemlje, poput Holandije i Švedske, koje smatraju da treba smanjiti izdvajanja za poljoprivredu i da budžet EU treba da bude štedljiviji.
Drugačiji stav imaju Francuska i Nemačka, koje su nedavno zajedno saopštile da žele da zadrže "snažnu poljoprivrednu politiku", ali nisu dale detalje o predlogu za budući poljoprivredni budžet.
Lobiatička organizacija evropskih poljoprivrednika Kopa-Kožeka (Copa-Cogeca) ocenila je da bi usmeravanje na "zelene" ciljeve moglo da poveća troškove poljoprivrednika i time naudi proizvodnji hrane. "Jedini konkrentan predlog dokumenta Evropske komisije je dodatni veliki finansijski teret za poljoprivrednike EU. Povećani troškovi smanjuju zaradu i imaće jako loše posledice na proizvodnju", kazao je predsednik Kope Padraig Valše (Walshe). On je kazao da su ekološki i bezbednosni standardi proizvodnje u EU već izuzetno visoki zbog čega proizvođači gube tržište.
Reakcija Evropskog parlamenta, koji će zajedno sa zemljama članicama odlučivati o novoj poljoprivrednoj politici, reagovao je uglavnom pozitivno, a kritike su se odnosile pre svega na nedostatak konkretnih detalja.
Izvor: EurActiv.com
Važni datumi
29. novembar 2010: Evropska komisija predstavlja plan ministrima poljoprivrede EU;
Jul 2011: Evropska komisija će objaviti pravni predlog o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici nakon 2013. godine. Početak pregovora sa Evropskim parlamentom i Savetom;
2013: Izrada nacrta nove strategije Zajedničke poljoprivredne politike i programa;
2014: Primena nove Zajedničke poljoprivredne politike
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|