Stampa
Španija, Italija i Francuska top destinacije za Evropljane  

Objavljeno : 10.05.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

U EU je u 2011. zabeleženo milijardu putovanja, od čega je jedna četvrtina bila van zemlje u kojoj putnici žive. Španija je bila glavna destinacija za građane EU, sa udelom od 13% u svim putovanjima u inostranstvo, a zatim slede Italija i Francuska sa 9%, objavio je evropski statistički zavod Eurostat. Evropljani uglavnom putuju u obližnje zemlje, s izuzetkom Rumuna koji najviše putuju u Italiju, Šveđana koji preferiraju Grčku i Britanaca koji najviše vole Španiju.



Podaci ne uključuju putovanja građana koji ne žive u EU.

Među članicama, najveći broj putovanja u inostanstvo ostvarili su Nemci, 73 miliona ili 34% svih putovanja Nemaca.  Britanci su imali 44 miliona putovanja van granica što je 38% putovanja svih građana Velike Britanije.

 

 

Francuzi su ostvarili 22 miliona putovanja van granica što je deseti deo svih putovanja, dok je u slučaju Holandije zabeleženo 16 miliona putovanja van granice ili čak 52% svih putovanja.

 

Na ove četiri članice otpada skoro dve trećine svih putovanja u inostranstvu koja su imali građani EU.

 

U većini članica, građani su putovali po svojoj zemlji, dok je u nekoliko zemalja polovina ili više od polovine putovanja bila usmerena van granica. Gotovo sva putovanja Luksemburžana su bila u inostranstvo, u Belgiji 74%, Sloveniji 56%, Holandiji 52% i Austriji 50%.

 

Glavne destinacije za inostrana putovanja su obližnje zemlje. Ovo ne važi za građane Rumunije koji su najviše putovali u Italiju, Šveđane koji preferiraju Grčku i Britance koji najviše putuju u Španiju.

 

Kad je reč o inostranim destinaciama, Španija je omiljena kod Portugalaca budući da je za skoro 40% putovanja glavna destinacija Španija. Ova zemlja je omiljena i kod Britanaca (21% putovanja) i Francuza (18%).

 

Francusku preferiraju Belgijanci (33%), građani Luksemburga (23%), Španije i Italije (16%).

 

Italija je omiljena destinacija za građane Malte (32%), Austrije (22%) i Rumunije (20%).
U Nemačku vole da idu Holanđani (18%), Poljaci (15%) i Danci (14%).

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar