Političari manje vladajuće stranke, Liberala (FDP), predložili su da se građanima Nemačke dodeljuje iz državnog budžeta premija ukoliko se odluče za letovanje u Grčkoj. Za sada nije bilo reakcija na ovu ekscentričnu ideju, koja bi prema mišljenju dela FDP-a trebalo da obuhvati i druge primorske zemlje pogođene krizom. Broj Nemaca koji idu na odmor u Grčku ove godine se znatno smanjio, pre svega zbog straha od izlaska te zemlje iz zone evra.
Poslanik nemačkih Liberala u Evropskom parlamentu (EP) Jorgos Hacimarkakis je u intervjuu za dnevnik "Bild" obrazložio ovu ideju navodeći da "ovog leta izuzetno loše vreme u Nemačkoj ljude čini sve depresivnijima", te da bi "neka vrsta državne premije koja bi Nemce kratkoročno podstakla da uplate odmor u Grčkoj bila neka vrsta evropskog konjunkturnog programa".
Poslanik Liberala u Bundestagu Ervin Loter (Erwin Lotter) smatra da bi bilo "veoma smisleno" da se ustanovi "neka vrsta 'last-minute-premije'" za odmor u Grčkoj, ali i drugim zemljama juga Evrope koje su pogođene finansijskom krizom. To bi, smatra liberalni političar, "bila pomoć i za Nemce i za Grčku i druge zemlje evropskog juga kojima je hitno potrebno više turista", te bi "politika zajedno sa industrijom trebalo da se pobrine da se ostvari ovaj podsticaj za turiste".
Za sada, doduše, nije bilo povoljnih reakcija na ovu ekscentričnu ideju političara manje nemačke vladajuće stranke.
Turistička sezona u Grčkoj protiče loše, a nemačke turističke kompanije daju popuste i do 30% za one koji se odluče za letovanje u ovoj krizom potresenoj zemlji.
Nemački mediji prenose navode Turističkog saveza Grčke prema kojima je broj rezervacija iz Nemačke opao za 25 do 30%.
Do sada su Nemci bili najmnogobrojniji turisti u Grčkoj - tamo je 2011. odmor provelo 2,24 miliona građana Nemačke. Nemačke turiste je najviše, još pre održavanje i ponavljanja parlamentarnih izbora u Grčkoj, zaplašila mogućnost istupanja te zemlje iz evro-zone i sa tim povezana neizvesnot ili opasnost izbijanje finansijskog haosa.
Grčkoj su odobrena dva paketa pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda da bi izbegla bankrot, a Nemačka je, kao najveća evropska privreda, najznačajniji finansijer evropskog budžeta i programa pomoći.
Autor: Snežana Bogavac, dopisnica Bete i EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|