Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Plan pomoći ugrozio irsku vladu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.11.2010. |
|
|
|
|
|
|
Irska vlada je na ivici sloma od kada je premijer te zemlje Brajan Kauen (Brian Cowen) prihvatio veliku finansijsku pomoć Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda i najavio rigorozne mere štednje. Kauen je juče (22. novembra) saopštio da će raspisati izbore za početak sledeće godine čim se usvoji štedljiv budžet za narednu godinu i napravi plan pomoći Irskoj.
Partija zelenih, jedan od koalicionih partnera u Vladi Irske, prethodno je najavila da će u januaru izaći iz vlade ukoliko se ne raspišu vanredni izbori odmah nakon usvajanja budžeta za 2011. Deo opozicije zatražio je da se izbori raspišu i pre usvajanja novog budžeta, ali je Kauen tu mogućnost odbacio sa obrazloženjem da su državni interesi iznad svega. Usvajanje mera štednje moglo bi da bude dovedeno u pitanje budući da su dva nezavisna poslanika, od kojih zavisi vladina većina, najavila da možda neće podržati mere štednje.
Rigorozan plan štednje
Vest o u uzimanju pomoći izazvala je bes stanovništva, koje će biti suočeno sa drakonskim programom štednje. Očekuje se da će plan štednje obuhvatiti velika smanjenja socijalnih davanja, smanjenje broja državnih službenika i uvođenje novih poreza. Budžetski deficit Irske bi u naredne četiri godine trebalo da bude smanjen za 10 puta, sa 32% ove godine na 3% 2014. godine. Budžet za 2011. bi trebalo da bude objavljen 7. decembra.
Background Irska je 21. novembra zatražila pomoć da bi popunila budžet i pomogla bankama da prevaziđu krizu, a ministri finansija Evropske unije prihvatili su da Irskoj pruže pomoć da bi sačuvali finansijsku stabilnost zone evra i cele Evropske unije. Paket pomoći bi trebalo da bude osmišljen do kraja ove sedmice, procenjuje se da će njegova vrednost biti između 80 i 90 milijardi evra, a Irska će u naredne četiri godine morati da ima štedljiv budžet i da budžetski deficit smanji za 10 puta, na 3% bruto domaćeg proizvoda.
Pomoć Irskoj biće vezana za drakonski plan štednje od 15 milijardi evra. Kauen je najavio da će trošenje biti smanjeno za 10 milijardi evra, dok će se preostalih pet milijardi evra dobiti od povećanja poreza. Očekuje se da će biti smanjena minimalna zarada, socijalna davanja, smanjen broj državnih službenika, kao i da će se povećati porez na prihod i uvesti nov porez na imovinu.
Najavljeno je da se neće povećati irski porez na dobit preduzeća od 12,5%. Mnogi Irci tu nisku poresku stopu smatraju simbolom nezavisnosti, a ona mnoge zemlje sa višom poreskom stopom iritira. Najznačajniji deo plana odnosiće se na restrukturiranje irskih banaka, koje su zapale u krizu.
Očekuje se da će MMF dati oko 25% pomochi za Irsku, dok će zemlje zone evra dati oko 50 milijardi evra. Najavljena je i mogućnost bilateralne pomoći pojedinih zemalja članica.
Irska je nakon izbijanja svetske finansijske krize obećala da će banke zaštititi od gubitka, ali se ispostavilo da to ne može da učini bez međunarodne pomoći. Procenjuje se da bi budžetski deficit ove godine mogao da dostigne 32% bruto domaćeg proizvoda, a troškovi pozajmljivanja porasli su ne samo za Irsku već i za druge slabe karike u evrozoni, Portugaliju i Španiju.
Nemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Scheuble) izjavio je u ponedeljak 21. novembra da bi plan za izvlačenje Irske iz krize trebalo da spreči da se kriza proširi na druge zemlje evro zone. "Ukoliko sada nađemo dobar odgovor za irski problem, veće su šanse da ne dođe do širenja krize", izjavio je on za televiziju ZDF. Analitičari su međutim ocenili da će pomoć samo smiriti tržište i na kratak rok izbeći širenje krize, ali da bi Portugalija mogla da bude sledeća koja će zatražiti pomoć. Premijer Portugalije Žoze Sokrates (Jose) rekao je da Portugalu nije potrebna pomoć i da nema nikakve veze između te zemlje i Irske.
Do sporazuma sa Irskom došlo je samo šest meseci pošto je Grčkoj odobrena pomoć od 110 milijardi evra.
Izvor: EurActiv.com i AP
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|