Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Različite cene za istu uslugu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.08.2013. |
|
|
|
|
|
|
Korisnici mobilnih telefona u Evropskoj uniji za istu uslugu ne plaćaju isto a posebno velike razlike su u cenama poziva u domaćoj mreži. Tako je cena poziva u zemlji mobilnim telefonom u Litvaniji, gde je ta usluga najjevtinija, za 774% niža nego u Holandiji, gde je najskuplja u EU. Razlike u cenama, ističu u Evropskoj komisiji, ne mogu se objasniti razlikom u kvalitetu, različitim troškovima pružaoca usluge ili pak različitom kupovnom moći u članicama EU. Komisija takođe ukazuje da su razlike u cenama u zemljama EU za brojne druge proizvode i usluge znatno manje nego kod telekomunikacija.
U proseku minut razgovora u mobilnim mrežama u EU koštao je u 2011. godini 9,1 evro cent a prosečnu cenu minuta razgovora plaćali su korisnici u Slovačkoj i Danskoj.
Najjevtinije telefoniranje mobilnim je u Litvaniji, gde minut košta 1,9 evro centi, u Rumuniji je cena minuta razgovora 2,2 evro centa, u Letoniji 3,5 , u Bugarskoj 4,4 a u Poljskoj 4,6 evro centi.
Više od pet a manje od evropskog proseka za minutu telefoniranja u mobilnoj mreži plaćaju potrošači u Estoniji, Mađarskoj, Finskoj, Grčkoj, Italiji, Kipru, Portugalji, Austriji, Švedskoj i Nemačkoj.
Između bezmalo 10 i gotovo 15 evro centi za minut razgovora u mobilnoj mreži moraju da izdvoje građani Velike Britanije, Irske, Češke, Slovenije, Francuske, Španije, Malte, Belgije, Luksemburga i Holandije.
"Kao što pokazuju podaci, 28 nacionalnih telekomunikacijskih tržišta u Evropi ne znače dobrobit za potrošače kakavu bi imali od jedinstvenog tržišta. Od izuzetne je važnosti za celu Uniju da što pre izgradi pravo jedinstveno tržište kako bi stigla do zaista povezanog kontinenta", istakla je potpredsednica Evropske komisije Neli Kros (Neelie Kroes).
Evropska komisija navodi i da su razlike u cenama kod drugih osnovnih proizvoda i usluga znatno manje. Tako, na primer, cena litra mleka u EU varira od 0,69 do 0,99 evra, što znači da je najniža cena niža od najviše za 43%.
Razlike u cenama kod nekih proizvoda su još manje i ajped (iPad) u članici EU u kojoj je najskuplji košta samo 11% više nego u zemlji u kojoj je najjevtiniji.
Velike razlike i u međunarodnom saobraćaju
Izveštaj Evropske komisije ukazao je i na velike razlike u cenama međunarodnih poziva zavisno od operatera.
Najmanje za međunarodne pozive plaćaju pretplatinici Telenora u Mađarskoj, Oranža u Francuskoj i kompanije TIM u Italiji, po 0,35 evra za minut razgovora.
Minut razgovora u međunarodnom saobraćaju pretplatnike portugalskog Vodafona košta 0,465 evra a nemačkog T-mobajla 0,48 evra.
Manje od evra minut plaćaju i klijenti nemačke kompanije O2, španskog Movistara i belgijskog Belgakoma a više od evra, odnosno 1,19 evra po minutu, pretplatnici britanskog Vodafona.
EK radi na ukidanju rominga
Kros se proletos založila za ukidanje rominga pre narednih evropskih izbora istakavši da operateri mobilne telefonije više ne treba da budu u stanju da blokiraju telekomunikacione usluge poput skajpa (Skype).
Potpredsednica Komisije je 30. maja u Evropskom parlamentu rekla da želi da Evropljani vide šta EU radi za njih pre izbora koji će se održati 22-25. maja 2014. godine.
Tada je Kros kazala i da bi EU mogla da sačini "pun, konačni" zakonodavni paket o ukidanju rominga "negde oko Uskrsa 2014. godine".
Predlog komesarke u skladu je sa ranijim zvaničnim naporima usmerenim na ograničavanje cena rominga i slanja poruka u prekograničnom saobraćaju.
Kako podseća EurActiv.com, Evropska komisija je 2007. godine donela regulativu, tzv. roming regulativu, kojom se limitira cena prekograničnih poziva u mobilnoj mreži u Evropi.
Zatim je u julu 2011. Komisija predložila treću "roming regulativu" i najavila planove za strukturnu reformu evropskog tržišta telefoniranja u romingu. Reforma treba da rezultira uklanjanjem razlika u ceni za prekogranične pozive a od 2016. godine limitiranje više neće biti potrebno.
Od 1. jula 2013. cene poziva u romingu u EU smanjene su na 24 evro centa sa 29. Za primljene pozive maksimalna cena snižena je za jedan cent, na sedam evro centi.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Foter.com
Povezani sadržaj
|
|
|