 Odnosi Velike Britanije i Španije ponovo su zahladneli zbog pitanja Gibraltara, britanske teritorije na samom jugu Iberijskog poluostrva. Dve članice EU su proteklih dana pretile jedna drugoj pokretanjem postupaka pred međunarodnim institucijama i organizacijama. Neposredan povod za novi spor su bile pojačane kontrole na granici prema Gibraltaru koje je uvela Španija, podstaknuta koracima gibraltarskih vlasti u priobalnim vodama.
Tenzije su se produbile 12. avgusta kada je protparol britanskog premijera Dejvida Kamerona (David Cameron) potvrdio da London razmišlja o pravnim koracima kako bi osporio kontrole koje na granici prema Gibraltaru sprovodi španska policija. Te kontrole su, kako smatra London, "politički motivisane i sasvim neodgovarajuće".
Kameron je prošle nedelje pozvao svog španskog kolegu Marijana Rahoja (Mariano Rajoy) kako bi ga upozorio da postoji stvarna opasnost da se bilateralni odnosi pogoršaju zbog Gibraltara. Kako je saopštio Dauning strit, birtanski premijer je razočaran jer Španija nije tokom vikenda ukinula dodatne kontrole na granici.
Portparol britanskog premijera je rekao da London razmatra pravne korake koji su mu na raspolaganju. "To će biti demarš kakvo nije do sada bilo i zato želimo da pažljivo razmislimo pre donošenja odluke o pokretanju tužbe", naveo je on.
Špansko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da neće odustati od kontrola i naglasilo da su one obavezne pošto Gibraltar, kao deo britanske teritorije, nije deo šengenskog prostora u kojme je garantovana sloboda kretanja.
Španija je, takođe, najavila da razmatra mogućnost da pitanje Gibraltara iznese pred Ujedinjene nacije ili Međunarodni sud pravde u Hagu.
Madrid planira da istupi pred međunarodna tela zajedno za Argentinom koja traži da joj se vrati suverenitet nad Foklandskim ostrvima, u južnom Atlantskom okeanu, koja su, takođe, pod vlašću Britanije.
Špansko Ministarstvo spoljnih poslova smatra da pitanja Foklandskih ostrva i Gibraltara imaju dodirne tačke.
"Nismo zabrinuti jer znamo da je pravo na našoj strani", rekao je za britanski javni servis Bi-Bi-Si (BBC) generalni direktor za spoljne poslove u španskom Ministarstvu spoljnih poslova Injasio Ibanes (Ignacio Ibanez).
Španija je 1713. ustupila Velikioj Britaniji na osnovu Utrehtskog sporazuma Gibraltar koji se prositre na sedam kvadratnih kilometara. Na tom području na jugu Iberijskog poluostrva živi 30.000 ljudi.
Španija insistira na tome da je Londonu ustupila grad i zamak kao i luku i utvrđenja, ali ne i more, što je često povod razmirica oko prava na ribolov.
Krajem jula, vlasti Gibraltara su spustile u more betonske blokove kako bi napravile veštački podvodni greben za razne vrste, dok Španija smatra da je to pokušaj da se ometu ribari.
Ubrzo su se na granici prema Gibraltaru stvorili dugi redovi a gibraltarske vlasti su optužile Madrid da je namerno pojačao kontrole na granici. Tenzije su se pojačale pošto je Madrid najavio da će ulazak i izlazak sa španske teritorije naplaćivati sa 50 evra.
U toj napetoj atmosferi britanski ratni brodovi su krenuli na manevre u Sredozemno more, a jedan brod "HMS Vestminster" treba da pristane u gibraltarsku luku.
London navodi da već dugo planira vežbu "Kuguar 13" koja će biti održana u Sredozmenom moru i Persijskom zalivu i u kojoj će učestvovati četiri ratna broda. Međutim, u španskoj štampi je taj korak protumačen kao pokušaj zastrašivanja.
Izvor: AFP
Foto: Beta/AP
 Povezani sadržaj
|