Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Kameron: Referendum o EU posle izbora
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.01.2013. |
|
|
|
|
|
|
Britanski premijer Dejvid Kameron (David Cameron) obećao je građanima 23. januara da će, ako njegova stranka pobedi na narednim izborima, organizovati referendum o članstvu Velike Britanije u EU. Po njemu, novi odnosi Britanije i EU treba da budu usmereni na jedinstveno tržište a referendum ne treba organizovati pre nego što se ti odnosi ne preispitaju. Institucije i vodeće članice EU uglavnom su u prvim reagovanjima istakle da je ostanak Britanije u Uniji u interesu svih, uz ocene da članstvo podrazumeva prava ali i obaveze, kao i da još ima vremena da se Evropa izbori sa izazovima koji opterećuju odnose članica, poput krize.
"Kada se završe pregovori o novom rešenju (za odnose Britanije i EU), mi ćemo britanskom narodu dati na referendumu vrlo jednostavan izbor: ostanak u EU na novoj osnovu ili potpuno istupanje", kazao je Kameron u govoru o budućnosti Britanije u EU.
Rokovi za organizovanje referenduma najviše zavise od pobede Kameronove Konzervativne partije na narednom opštim izborima koji se očekuju 2015.
Ipak, zakon o referendumu će biti pripremljen pre 2015, tako da, ukoliko konzervativci pobede, može da bude brzo usvojen kako bi se referendum održao "u prvoj polovini" mandata narednog saziva parlamenta, kazao je Kameron. To bi značilo da bi referendum, u slučaju pobede konzervativaca na izborima, bio organizovan do kraja 2017.
Kameron je ocenio da bi bilo pogrešno organizovati referendum odmah, pre preispitivanja odnosa sa EU i izlaska zone evra iz krize.
Novi odnosi bi bili usmereni na jedinstveno tržište, a kada je reč o preispitivanju odnosa, Kameron je ocenio da "ništa nije isključeno", ne želeći da precizira koje nadležnosti Britanija želi da povrati od Brisela.
Premijer je u govoru u Londonu priznao da je razočaranje javnosti u EU "najviše ikada" i da treba preispitati uslove članstva Britanije u EU.
"Vreme je da Britanci kažu šta imaju", rekao je Kameron. "Ako ne odgovorimo na izazove, postoji opasnost da Evropa doživi neuspeh i da Britanci krenu putem izlaska", upozorio je on. "Ja ne želim da se to desi, želim da Evropa bude uspešna", dodao je on.
Kameron je naglasio da nije za izolaciju zemlje. "Ja ne želim samo bolji dogovor za Britaniju. Želim bolji dogovor i za Evropu", istakao je on.
Kameron: Bolji položaj u svetu zbog EU
Britanski premijer je upozorio građane i na posledice izlaska zemlje iz EU. "Neki govore da bismo mogli da postanemo kao Norveška ili Švajcarska - sa pristupom jedinstvenom tržištu ali van EU. Ali, da li bi to zaista bilo u našem interesu?", rekao je on.
Kameron je rekao da je Britanija nesumnjivo u očima "Vašingtona, Pekinga ili Nju Delhija" ima težinu zbog svog značaja u EU i da Londonu članstvo u Uniji omogućava da postigne nešto u svetu.
"Zato mnogi od nas jasno kažu da bi želeli da Britanija ostane u EU", rekao je on i dodao da on lično smatra da bi Britanija trebalo da ostane u Uniji.
"Ako napustio EU, to će biti karta u jednom pravcu, bez povratka", upozorio je je Kameron.
Kameron je prvobitno trebalo da govor o budućim odnosima Velike Britanije sa Evropom održi 18. januara ali ga je odložio zbog krize sa taocima u Alžiru.
Stav koji je izneo u govoru može da zadovolji evroskeptično krilo u stranci koju predvodi, ali bi mogao da još više izoluje Veliku Britaniju u Evropi.
Već i same špekulacije oko njegovog govora i referenduma izazvale su zabinutost širom sveta, uz ocene da je uloga Britanije u Uniji važna i upozorenja na ekonomske posledice izlaska i Unije.
Čak su se i SAD, koje se drže dalje od svađa među članicama, uključile u debatu. Bela kuća je saopštila prošle nedelje da je predsednik Barak Obama (Barack) poručio Kameronu u telefonskom razgovoru da "Sjedinjene Države cene snažnu Britaniju u snažnoj EU".
Mnogi kritikuju Kamerona da želi članstvo "po izboru", odnosno da pokušava da izdejstvuje da za Britaniju važe neka pravila a neka ne. Ipak, evropske institucije i vodeće članice ističu značaj članstva Britanije u EU za obe strane.
Stavovi
Evropskoj uniji je potrebna Velika Britanija kao punopravna članica, istako je 23. januara predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc. "Potrebna nam je Velika Britanija kao punopravna članica koja ne ostaje usidrena u luci Dover ... Velika Britanija može da oblikuje EU kroz rad sa partnerima", naveo je Šulc na Tviteru, ali je dodao da je potrebno raditi na "ekonomskom rastu i radnim mestima umesto da se gubi vreme na razgovore o promenama ugovora".
Evropska komisija je pozdravila, kako je rekla portparolka, "činjenicu da Dejvid Kameron želi ostanak u Evropskoj uniji" i istakla da je "u interesu EU i Velike Britanije" da London bude "aktivan član" Unije. Portparolka Komisije Pia Ahrendikle-Hansen ocenila je takođe da je Velika Britnija "dala veliki doprinos evropskoj integraciji i politici Evrope".
Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je spremna da razgovara o željama Britanije u vezi sa EU, ali je dodala da ne treba gubiti iz vida da i druge zemlje imaju želje i da na kraju mora biti pronađen "uravnotežen kompromis".
"Još imamo vremena i po meni, na dnevnom redu je utvrđivanje srednjeročnog budžetskog plana jer je to uslov i za rast u Evropi, a u interesu je i Velike Britanije da se naša ekonomija oporavi", rekla je ona.
Francuski predsednik Fransoa Oland izrazio je želju da Velika Britanija "ostane u okviru Evropske unije", ali i ukazao da "članstvo u EU znači i obaveze", rekla je portparolka vlade. "Evropa u koju verujemo, jeste pakt solidarnosti, a solidarnost važi za sve zemlje članice", kazala je portparolka.
Nemačka takođe želi da Velika Britanija ostane "aktivna i konstruktivna članica" EU, istakao je šef nemačke diplomatije Gido Vestervele i ukazao da Evropa nije "skup nacionalnih interesa" već "zajednica sudbina".
Francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus takođe se založio za ostanak Britanije u EU. "Želimo da Britanci daju pozitivne elemente Evropi", poručio je on i ocenio da bi samoj Velikoj Britaniji bilo teško izvan Evrope.
Šef švedske diplomatije Karl Bilt upozorio je Britaniju na mogućnost da mnogo izgubi u slučaju da napusti EU. "Mi, Evropljani, činimo samo 7% svetske populacije. Možemo promovisati naše vrednosti i štititi naše interese samo ako radimo zajedno", poručio je Bilt.
Izvor: Beta, AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|