Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Česi ne veruju da su vanredni izbori rešili duboku krizu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Vanredni parlamentarni izbori 25. i 26. oktobra na kojima je tesno pobedila opoziciona Češka socijaldemokratska stranka a trijumfovala kao druga najjača stranka potpuna nepoznanica, Akcija nezadovoljnih građana (ANO) milijardera Andreja Babiša, nisu po mišljenju većine Čeha uopšte rešili duboku političku krizu u zemlji. Odziv birača je bio najmanji u poslednjih 11 godina, što se objašnjava apatijom i uverenjem Čeha da ne mogu mnogo da utiču na promene korumpirane političke scene.
Da novi raspored snaga u Poslaničkom domu češkog parlamenta sa čak sedam partija i četvrtinom glasova za dva nova, programski neprofilirana, populistička subjekta na političkoj sceni uopšte ne nudi put iz krize političkog sistema u Češkoj uvereno je 80% Čeha.
U anketi agencije TNS Aisa za češku televiziju ČT svega 18% kazalo je da Poslanički dom u novom sazivu može da izvede Češku iz krize poverenja u politiku i političare. Ipak 48% Čeha je kako tako zadovoljno izborima, dok je 43% nezadovoljno kako je onih 59,4% Čeha koji su izašli na izbore od 8,4 miliona registrovanih birača iskoristilo svoj glas.
Na vanrednim parlamentarnim izborima u Češkoj dovoljno glasova da uđu u parlament dobilo je sedam stranaka i pokreta a pobednik izbora, socijaldemokrate osvojile su znatno manje poslanika nego što su očekivali - svega 50 u donjem domu od 200 članova.
Stranka bez čije podrške, direktne ili indirektne, ne može u ovom trenutku u Češkoj da se sastavi vlada postala je Akcija nezadovoljnih građana (ANO), bogataša Andreja Babiša, 736. na Forbsovoj listi i najbogatijeg Slovaka.
Prema ocenama analitičara, ANO koju je pre dve godine osnovao Babiš, pravi pobednik izbora. Ta stranka je osvojila 18,65% glasova i 47 poslanika a treća po osvojenim glasovima je Komunistička stranka Češke i Moravske sa 14,91% osvojenih glasova što joj daje 33 poslanika. Desnica koja je vladala Češkom poslednjih sedam godina odlazi u opoziciju.
Babiš je pred izbore je svom hemijskom i prehrambenom industrijskom carstvu vrednom po proceni američkog magazina 2,2 milijarde dolara dodao još i dva od četiri ugledna češka dnevnika - najčitaniju Mladu frontu Dnes i Lidove novini, što je analitičare navelo na komentare o "berluskonizaciji" češke političke scene.
Babiš je Česima obećao pred izbore da bi zemljom upravljao kao svojim preduzećima pod parolom "Mi radimo, mi ne pričamo". Zalaže se za niske poreze za preduzetnike a takođe za jasne, transparentne tokove javnog novca i suzbijanje korupcije.
Iako je nakon zatvaranja birališta prvo kategorično odbio ulazak u vladu i kazao da ANO kao nova, svega dve godine stara stranka mora prvo u opoziciju a ne odamh u vladu, do večeri kada su saopšteni konačni rezultati izbora Babiš je promenio mišljenje i ne isključuje ulazak u eventualnu vladajuću koaliciju.
Predsednik Češke Miloš Zeman ostavio je strankama mesec dana da pregovaraju o vladajućim koalicijama i kazao da će početi razgovore o novom premijeru i vladi tek nakon konstitutivne sednice Poslaničkog doma 26. novembra.
Odziv birača na ovim vanrednim parlamentarnim izborima bio je najmanji u poslednjih 11 godina i svoj glas nekom od skoro 6.000 kandidata 23 stranke koje su postavile liste dalo je 59,48% birača od oko 8,4 miliona birača.
Apatija i uverenje Čeha da njihov glas ne može mnogo da utiče na promene korumpirane političke scene glavni je uzrok slabijeg odziva birača na vanrednim izborima. Na prethnodne izbore maja 2010. godine izašlo je 62,6% birača a tokom 1990-tih preko 70% birača.
O izbornom zemljotresu protestnih glasova analitičari govore i zbog toga što je 59% značajno smanjilo podršku etabliranim strankama.
Pobednik izbora, Češka socijaldemokratska stranka, osvojila je 10% glasova manje nego u vremena kada je bila na vlasti. Građanska demokratska stranka, koja je poslednjih sedam godina davala premijere, spala je na svega 7,7% glasova i prelazi u opoziciju.
"Neviđeno je i to što je čak i Piratska stranka koja nije ni ušla u parlament osvojila više glasova od partija koje su podržavali šefovi države. Stranku prava građana, Zemanovci, koju je podržao predsednik Češke Miloš Zeman i Suverenitet koju je podržao bivši predsednik Vaclav Klaus", upozorio je politikolog Tomaš Lebeda.
Nagoveštaj da u Češkoj prestaje da važi klasični model podele na levicu i desnicu sa dve dominantne stranke koje se smenjuju na vlasti, koji je funkcionisao od početaka 1990-tih, bili su i prethodni izbori kada su Česi svojim glasovima direktno u vladu doveli nepoznatu stranku Javne stvari biznismena Vita Barte.
Pokazalo se, međutim, da je stranka osnovana pre kao politička prečica ka rentabilnim poslovima i javnim nabavkama za Bartino preduzeće i ubrzo je nestala sa političke scene.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|