Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nesuglasice oko produženja porodiljskog u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.12.2010. |
|
|
|
|
|
|
Ministri EU za socijalna pitanja juče (6. decembra) su odbili zahtev Evropskog parlamenta da se plaćeno porodiljsko odsustvo produži na najmanje 20 sedmica sa sadašnjih 14, preneo je EurActiv.com. Taj predlog su 20. oktobra izglasali evropski poslanici, koji su zatražili i da žene u tom periodu dobijaju celu platu.
Taj predlog Parlamenta teško može da bude osnova za kompromis na nivou EU, ocenila je zamenica premijera Belgije za zapošljavanje i jednake šanse Žoel Milke (Joelle Milquet) predstavljajući zaključke ministarskog sastanka za socijalna pitanja.
"Neće vas iznenaditi ako kažem da ubedljiva većina zemalja članica smatra da je predlogom za povećanje porodiljskog odsustva sa 18 na 20 sedmica, a pogotovo za isplatu 100% plate, Parlament otišao malo isuviše daleko", kazala je Milke, koja je predsedavala Savetom.
"Sa druge strane, velika većina delegacija saopštila je da namerava da podržava ciljeve koje je Evropska komisija iznela u inicijalnom predlogu, posebno kada je reč o zaštiti zdravlja zaposlenih žena", kazala je ona i dodala da početna tačka za kompromis može biti predlog Komisije. Evropska komisja je u predlogu pre dve godine predložila da se najkraće porodiljsko odsustvo poveća na 18 sedmica, što je u skladu sa standardima Međunarodne organizacije rada.
Porodiljsko u EU od 14 sedmica do 410 dana
Prema podacima Evropske komisije, dužina plaćenog porodiljskog odsustva u Evropskoj uniji varira od 14 sedmica do više od godinu dana.
Background Prema propisima koji se primenjuju od 1992. godine, žene mogu da uzmu najmanje 14 sedmica plaćenog porodiljskog odsustva. Mnoge zemlje već imaju porodiljsko daleko veće od toga, a u Šveskoj se porodiljsko može deliti između majke i oca. Evropska komisija je predložila da se porodiljsko poveća sa 14 na 18 sedmica, u skladu sa standardima Međunarodne organizacije rada. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje što duže odustvo da bi se ženama omogućilo da doje.
Evropski parlament je 20. oktobra izglasao predlog za povećanje porodiljskog na 20 nedelja. Kada ministri EU zauzmu konačan stav o ovom pitanju, predlog će biti vraćen Parlamentu.
Nemačka i Malta su primeri zemalja u kojima žene dobijaju minimalnih 14 sedmica plaćenog odsustva. U Nemačkoj se od toga šest sedmica uzima pre porođaja a osam nakon njega, uz dodatne četiri sedmice u slučaju prevremenog rođenja ili blizanaca i većeg broja dece. Na Malti se od 14 nedelja najmanje pet mora uzeti pre rođenja deteta.
Sa druge strane, u Bugarskoj je predviđeno odustvo od ukupno 410 dana, od čega 45 dana pre porođaja, što je više nego u Srbiji gde je odobrena godina dana, od čega između 28 i 45 dana pre porođaja. U Bugarskoj se roditeljima čija deca se ne upišu u jaslice može odobriti dodatno odustvo za negu dece do detetove 2. godine.
U najvećem broju zemalja porodiljsko odsustvo traje do 25 sedmica. Švedska ima fleksibilan sistem koji omogućava uzimanje odsustava do uzrasta od osam godina. U mnogim zemljama EU i očevi, kao i u Srbiji, mogu uzeti određeni broj dana nakon rođenja deteta, a mnoge zemlje dopuštaju i da očevi i majke dele porodiljsko odustvo.
Porodiljsko odustvo se u nekim zemljama produžava u slučaju rođenja blizanaca i većeg broja dece, u slučaju prevremenog rođenja ili carskog reza. U Francuskoj se, na primer, za porodiljsko odobrava 16 sedmica, od čega šest pre porođaja, ali se to produžava na 18 u slučaju problema u trudnoći, na 26 ukoliko je reč o trećem detetu, na 34 sedmice ako se rađaju blizanci i na 46 nedelja ukoliko je reč o višestrukoj trudnoći. Ne isplaćuju sve zemlje pun iznos plate tokom porodiljskog odsustva.
Ministri očekuju da usaglase stavove u 2011.
Milkeova je kazala da se Savet ne slaže sa Parlamentom po pitanjima naknade majkama i dužine porodiljskog odsustva i da se mnoge zemlje brinu za to kakve bi finansijske posledice imala garancija da se garantuje isplata cele plate za 20 sedmica porodiljskog odsustva.
Neka druga pitanja nisu problem za ministre – najveći procenat njih je spreman da razmotri da se odobri ženama da porodiljsko odsustvo produže drugim vrstama odsustva, što se već i radi u mnogim zemljama članicama.
Belgijsko predsedništvo EU priprema dokument koji će otvoriti put da Savet usvoji stav o ovom pitanju. Dokument bi trebalo da se završen do kraja ove godine i radi se u saradnji sa ministrima Mađarske i Poljske, koji će preuzeti predsedavanje EU u 2011. godini.
Evropski parlament: Ministri ne razumeju novu ulogu Parlamenta
Ministre je odmah kritikovala portugalska poslanica iz redova evropskih socijalista Edite Estrela, koja je bila zadužena za formulisanje stava Parlamenta. "Žao mi je što su neke zemlje članice izrazile stav bez poštovanja prema Evropskom parlamentu", kazala je Estrela.
"Kada su kazali da je jedina osnova za mogući komprimis predlog Evropske komisije, time su pokazali da nisu u potpunosti razumeli ulogu Parlamenta u skladu sa Lisabonskim sporazumom. Nisu uzeli u obzir ni veliku većinu koja je postignuta u Parlamentu", rekla je ona.
"Ponovila bih da sam kao izvestilac parlamenta na rapsolaganju za zajednički rad sa Savetom kako bismo postigli sporazum koji će da ispuni potrebe evropskih porodica i evropske privrede", poručila je Estrela.
Izvor: EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|