Projekat podržali
Sponzori mreže
|
OECD podigao prognozu rasta zone evra
|
|
|
|
|
Objavljeno : 06.05.2014. |
|
|
|
|
|
|
Globalna ekonomija će ojačati u naredne dve godine ali se pod hitno moraju preduzeti mere za dalje smanjenje nezaposlenosti i rešavanje drugih problema nastalih kao posledica krize, ocenila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u novim ekonomskim prognozama. Upozorava se i da će rast svetske ekonomije u 2014. biti manji nego što se ranije očekivalo jer je OECD spustila prognoze za SAD i Kinu. Zona evra se pak vraća rastu nakon tri godine pada privrednih aktivnosti ali će njen rast biti za procentni poen manji od proseka na nivou OECD. I razvijenim zemljama i ekonomijama koje beleže brz rast OECD poručuje da su za otvaranje radnih mesta i jačanje rasta potrebni ambiciozniji programi strukturnih reformi.
Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) 34 članice OECD u 2014. prognozira se na 2,2% a u 2015. godini na 2,8% dok se rast svetske ekonomije procenjuje na 3,4% u 2014. i 3,9% u 2015. U novembarskim prognozama OECD je svetski privredni rast u 2014. prognozirao na 3,6%.
"Napredne ekonomije dobijaju ubrzanje i predvode jačanje svetskog ekonomskog rasta dok svojevremeno posustali 'motori' rasta, poput investicija i trgovine, počinju ponovo da dobijaju na snazi", istakao je 6. maja generalni sekretar OECD Angel Gurija predstavljajući prognoze na godišnjem ministarskom savetu i forumu u Parizu.
Gurija je istovremeno upozorio da se svet konstantno suočava sa visokom stopom nezaposlenosti dodajući da zemlje moraju da urade više kao bi bile otpornije (na potrese), povećale inkluziju i podstakle otvaranje radnih mesta.
"Sada je vreme za reforme - potrebne su nam politike koje podstiču rast i istovremeno stvaraju prilike za sve obezbeđujući bolju podelu dobrobiti privrednih aktivnosti", naglasio je Gurija.
Optimizam oko zone evra
Prognozu rasta 18-člane zone evra u 2014. OECD je podigao na 1,2% sa 1% prognoziranih u prethodnom polugodišnjem izveštaju dok u 2015. u zoni očekuje jačanje rasta na 1,7%. U 2013. su privredne aktivnosti u zoni evra opale za 0,4%.
Inflaciju u zoni evra OECD prognozira na 0,7% u 2014. i 1,1% u 2015. nakon 1,3% u 2013. a stopu nezaposlenosti na 11,7% u 2014. i 11,4% u 2015. posle 11,9% u 2013.
Kada je reč o kamatama, referentnu stopu u zoni evra OECD prognozira na 0,1% u 2014. i ravno nula u 2015. u poređenju sa 0,5% u 2013.
Oporavak među vodećim ekonomijama sveta najčvršći je u SAD, gde OECD u 2014. očekuje rast od 2,6% a u 2015. godini od 3,5%. Inače, ovogodišnji rast SAD pre šest meseci OECD je prognozirao na 2,9%.
Japanski rast kočiće preko potrebne mere fiskalne konsolidacije pa će BDP te zemlje i 2014. i 2015. porasti po 1,2%, prognozira OECD u novim polugodišnjim prognozama. U novembru je japanski rast u 2014. prognoziran na 1,5%.
U zemljama BRIIKS (Brazil, Rusija, Indija, Indonezija, Kina i Južna Afrika) BDP će u 2014. porasti za 5,3% u proseku a u 2015. za 5,7%. Kina će i dalje biti najbrže rastuća ekonomija u tom bloku sa rastom tik ispod 7,5% i 2014. i 2015. U novembru 2013. OECD je Kini za 2014. prognozirao rast od 8,2%.
Pozitivna dešavanja i rizici
OECD je upozorio da su "finansijske tenzije u ekonomijama koje beleže brz rast jedan od rizika koji bi mogao da skrene globalnu ekonomiju sa kursa". Još jedan razlog za brigu predstavlja pad inflacije u zoni evra.
Od centralnih banaka zemalja OECD Organizacija traži da i dalje vode "prilagodljivu" monetarnu politiku s obzirom na visoku nezaposlenost, manju od ciljane inflaciju i visok javni dug.
OECD posebno poziva Evropsku centralnu banku da odlučno radi na podizanju inflacije i da bude spremna da preduzme "nekonvencionalne stimulativne mere" ako bude potrebno.
U izveštaju se ocenjuje da investicije i trgovina pokazuju znake unapređenja ali da će njihov rast ostati umeren u poređenju sa ranijim standardima.
Istovremeno se finansijsko stanje u razvijenim zemljama popravlja ali privredno napredovanje u zemljama koje beleže brz privredni rast koče slabija ponuda kredita i "uska grla" na strani ponude.
Nezaposlenost je počela da pada sa maksimuma beleženih u vreme krize ali se prognozira da će na kraju 2015. godine u članicama OECD bez posla biti više od 44 miliona ljudi ili za 11,5 miliona više nego pre krize.
Evropi, s obzirom na postojanje finansijskih rizika, OECD preporučuje da odmah unapredi stanje bankarskog sektora, završi uspostavljanje bankarske unije i nastavi reforme.
"Sveobuhvatna ocena stanja banaka u zoni evra treba da obezbedi realne procene potreba za kapitalom i mora da je prati brza dokapitalizacija ili, ako je neophodno, zatvaranje (banaka sa problemima)", navodi OECD.
Organizacija smatra opravdanom planiranu sporiju fiskalnu konsolidaciju u SAD i nekim zemljama zone evra, s ozbirom na već uložene napore na tom planu, ali Japanu, s velikim javnim dugom koji i dalje raste, savetuje čvršću konsolidaciju.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|