Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Dan žalosti u Holandiji, u EU rasprava oko isporuke oružja Rusiji      

Objavljeno : 23.07.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

U Holandiji je 23. jula dan žalosti zbog smrti više od 190 državljana te zemlje u avionu Malejža erlajnsa koji su, prema dosadašnjim informacijama, greškom oborili proruski separatisti na istoku Ukrajine. U takvim okolnostima raste pritisak unutar EU da se prekine s isporukom vojne opreme Rusiji. EU priprema proširenu listu osoba na koje se odnose sankcije, ali i dodatne mere koje bi obuhvatile i finansijski sektor i namensku industriju. U Poljskoj je zabeležen slučaj organizovanja švercera, nevladinih organizacija i građana koji zajedno dostavljaju šlemove i pancire u Ukrajinu, za dobrovoljce koji se bore protiv proruskih snaga. S druge strane, broj izbeglica iz Ukrajine u Rusiji polako izmiče kontroli.


"Srce nam je svima slomljeno", poručio je predsednik SAD prilikom kratke posete ambasadi Holandije u Vašingtonu, gde je bio kako bi odao poštu stradalima u oborenom avionu. On je obećao da će raditi zajedno sa Holanđanima da bi se žrtve pronašle i osigurala pravda.

U razgovoru sa premijerom Holandije Markom Ruteom Obama je kazao da će Rusija, ukoliko nastavi strategiju destabilizacije Ukrajine, platiti dodatnu cenu.

Holandija je posebno pogođena padom aviona u Ukrajini, budući da je od 298 žrtava 193 iz te zemlje. Iz ukrajinskog grada Harkova 23. jula oko 11 časova je krenuo prvi avion sa posmrtnim ostacima putnika aviona, koji se srušio pod okolnostima koje za sada nisu u potpunosti razjašnjene. Očekuje se da prvog dana isporuke bude preneto 40 tela.

 

Crne kutije malezijskog aviona predate su holandskim istražiteljima koji će voditi međunarodnu istragu o uzroku nesreće. One su 23. jula predate Velikoj Britaniji gde će biti analizirane u gradu Farnborou. Nije verovatno da će se na osnovu njih utvrditi poreklo rakete kojom je srušen avion.

Background

Na rusku teritoriju od početka krize došlo je više od pola miliona ukrajinskih izbeglica, koji su se sklonili od borbi na istoku zemlje. To je postao gorući problem za ruske vlasti, koje pokušavaju da im omoguće da se snađu u Rusiji.

Prema podacima koje je izneo šef ruske imigracione službe Konstantin Romodanovski, od 515.000 osoba koje su došle sa jugoistoka Ukrajine više od 80% su u pograničnim zonama. To je veliki izazov za vlasti, koje pokušavaju da osnuju centar za koordinaciju na federalnom nvou da bi rasteretile ove pogranične regione.

"Priliv izbeglica nije smanjen. Mnogi žele da se vrate kući kad se sukob završi, ali sve je više porodica koje dolaze cele, sa namerom da ostanu u Rusiji", rekla je za AFP Ela Pamfilova koja je u ruskoj vladi zadužena za ljudska prava.

Oko 144.000 izbeglica se obratilo imigracionoj službi kako bi zatražili poseban status, a čak 38.000 njih je zatražilo azil.

"Nije isključeno da bi većina njih mogla da zatraži i rusko državljanstvo, kazao je Romodanovski.

Ruske vlasti su otvoile 400 privremenih prihvatnih kampova, većinom u regionu Rostov na Donu na Jugu zemlje, na granicni sa Ukrajinom.

"Od 4. juna više od 220.000 osoba je prešlo ukrajinsku granicu ka rostovskom regionu", rekao je guverner ovog područja Vasili Golubev.

Prema njegovim rečima, svakog dana 2.000 osoba tuda dođe u Rusiju.

Pamfilova uakzuje da kapacitet pograničnih regiona se polako iscrpljuje, kao i da će sve biti teže kad dođe zima.

Ruska vlada je do sada izdvojila oko 100 miliona evra za pomoć izbeglicama.

Prema navodima nevladine organizacije Građanska pomoć, koja zastupa prava izbeglica u gradu Šahti u rostovskom regionu, mnoge izbeglice žive kod građana, koji ih i hrane, što ne može predugo da traje.

Ruske vlasti su izradile i nacrt dekreta koji predviđa mogućnost za ukrajinske izbeglice, koje uglavnom govore ruski, da dobiju mogućnost za rusko državljanstvo po pojednostavljenoj porceduri.

"Rusiji nedostaje stanovnika i radne snage. A ovde govorimo o nekoliko desetina hiljada ljudi koji su bliski našem mentalitetu, jeziku i kulturi", rekao je za AFP direktor centra za socijalnu politiku Ekonomskog institua u Moskvi Evegenij Gontmakher.

 

 

 

"Najrealnije objašnjenje je da je reč o grešci" i da je raketu kojom je srušen avion ispalilo "nedovoljno obučeno osoblje", rekao je visoki zvaničnik američke obaveštajne službe koji je želeo da ostane anonoman. Prema njegovim rečima, sam sistem koji je korišćen, raketa zemlja-vazduh ruske proizvodnje, iziskuje znanje i veštinu.


Pobunjenici i Rusija su dali umirujuće izjave u pogledu primirja koje je proglašeno na mestu nesreće, kako bi se pronašla tela i omogućila istraga.

Takođe, predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da će Rusija učiniti sve što je u njenoj moći da se sprovede potpuna i transparentna istraga, koja će obuhvatiti sve strane.


Borbe se nastavljaju

 

U međuvremenu, sukobi se nastavljaju. Ukrajina je objavila da je od pobunjenika preuzela Severodonjeck, grada od 110.000 stanovnika na stotinak kilometara od Luganska, i da je na skupštinu tog grada postavljena ukrajinska zastava. Regionalna uprava saopštila je da je u prethodna 24 časa bilo pet civilnih žrtava, dok je ukrajinska vojska saopštila da je 13 vojnika poginulo u borbama.

Blizu Donjecka su 22. jula nastavljene borbe. To je glavna baza separatista. Novinar AFP-a čuo je artiljerijsku paljbu iz pravca ukrajinskih snaga u mestu Oktjabrski blizu aerodroma, kao i snažne eksplozije.

Ukrajinu najviše brine prisustvo više od 40.000 ruskih vojnika i teško naoružanje na granici Rusije i Ukrajine rekao je sekretar nacionalnog saveta bezbednosti i odbrane. Prema njegovim rečima blizu granice kod Donjecka ima 150 tenkova, 400 blindiranih vozila i 500 artiljerijskih sistema.

Šef ukrajinske diplomatije Pavlo Klimikn potrvdo je Briselu na sastanku u Evropskom parlamentu da Rusija nije prekinula ilegalnu isporuku oružja i vojne opreme u Ukrajinu čak ni nakon nesreće sa malezijskim avionom.

Rusija i dalje dobija oružje od EU

EU će 24. jula, kako je najavila šefica evropske diplomatske slućbe Ketrin Ešton, uspostaviti novu listu ruskih organizacija i ličnosti na koje su usmerene sankcije zbog pružanja podrške proruskim separatistima.

 

Mogle bi biti uvedene i sektorske mere u ključnim vojnim i tehnološkim domenima, kao i ograničenje pristupa evropskom finansijskom tržsistu, takozvanim namenskim proizvodima i energetskom sektoru.

Pitanje isporuke vojne opreme Rusiji iz EU nakon ove tragedije samo dobija na značaju.

Pre svega, porastao je pritisak na Francusku da odustane od isporuke vojnih brodova Mistral Rusiji u skladu sa ugovorom potpuisanim 2011. godine. Šef francuske diplomatije Loran Fabijus je 22. jula uveče izjavio da će prvi brod biti isporučen, što je predviđeno u oktobru, dok će isporuka drugog, koji još nije u potpunosti napravljen, zavisiti "od stava Rusa".

Britanski premijer Dejvid Kameron pozvao je Uniju da zabrani isporuku oružja Rusiji i posebno je upro prstom u Francusku zbog broda mistral. On je 21. jula rekao da je Britanija već obustavila takve isporuke i kazao je da bi tako nesto bilo nezamislivo u njegovoj zemlji.

Međutim, u parlamentarom izveštaju koji je objavljen dva dana kasnije obelodanjeno je da je na snazi 251 dozbola koju je britanska vlada izdala za izvoz oružja u iznosu od 132 miliona funti (167 miliona evra). Tim licencama odobrava se prodaja preciznih pušaka, municije za lako naoružanje, pancira i kriptografske opreme za vojnu komunikaciju i noćnu vidljivost. Samo 31 licenca je povučena ili suspendovana, za dodatne tri je zabranjena isporuka u Rusiju.

 

Dobrovoljni prilozi za šlemove

 

U Poljskoj je postavljeno i pitanje šverca vojnih šlemova i pancir prsluka za dobrovoljce koji se na istoku Ukrajine bore protiv proruskih separatista. Poljski carinici su naime prestali da žmure na takve aktivnosti, koje organizuju šverceri uz pomoć nevladinih organizacija i građanstva, i sada plene isporuke nevladinih organizacija iz obe zemlje za vojnike i dobrovoljce.

Šlemove i pancir prsluke polulegalno prebacuju u Ukrajinu i dosadašnji sitni šverceri koji su se do eskalacije sukoba u Ukrajini bavili votkom i cigaretama.

Od februara ove godine, na apel dobrovoljačkih udruženja u Ukrajini, koristeći "rupu" u poljskim zakonima koji dozvoljavaju da se bez dozvole nadležnih ministarstava izveze komplet za ličnu upotrebu, do sada je prebačeno nekoliko hiljada takvih kompleta, po ceni od 1.600 dolara za svaki. Kupovinu dobrovoljnim prilozima finansiraju sponzori - građani i nevladine organizacije.

Pošto je šverc uzeo maha i nema dana da sa poljske strane ne stiže autobus s legalno kupljenim šlemovima i prslucima, a na ukrajinskoj već čekaju dobrovoljci, čak i starije žene ili porodice s decom da preuzmu i prebace svako po jedan dozvoljeni komplet, poljski carinici su počeli da opremu plene. Poljsko tužilaštvo povelo je istragu zbog šverca dva kontigenta: jednog u kojem su na graničnom prelazu Hrebene zaplenjena 42 pancir prsluka, a ranije i 550 šlemova na prelazu Zošin.

"Izvoz opreme i oružja bez dozovole Ministarstva privrede je prestup za koji preti do 10 godina zatvora. Nema veze kome je bila namenjena. Kako da znamo da će zaista biti isporučene nacionalnoj gardi?", kazao je za današnju Gazetu viborču tužilac Miroslav Buček.

"Nadamo se da će istraga biti zaustavljena. To nije bio šverc već spontana akcija pomoći susedima. Trkamo se sa vremenom a po nekoliko meseci traje da se dobije dozvola ministarstva i jako teško se dobija", kazao je poljskom listu Tomaš Čuvara iz fondacije Otvoreni dijalog čiji prsluci su zaplenjeni na prelazu Hrebene.

Otvoreni dijalog je poljska nevladina organizacija aktivista za ljudska prava i podršku demokratiji u zemljama bivšeg istočnog, sovjetskog bloka a u Ukrajinu pre svega šalje lekove i medicinsku opremu i materijal. Čuvari je za pravo dao danas ministar odbrane Tomaš Šemonjak koji je potvrdio poljskom radiju da je predsednik Ukrajine Petro Porošenko u telefonskom razgovoru ovih dana molio poljskog premijera Donalda Tuska da carina prestane da blokira te isporuke šlemova i prsluka.

"To nije smrtonosno oružje. Šlemovi i prsluci služe za ličnu zaštitu. Nema razloga da carina izvoz blokira", kazao je Šemonjak.

 

Izvor: AFP i Beta

Foto: Beta-AP

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA