Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ebola: Minimalan rizik od širenja u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
U svetu je počela da raste zabrinutost zbog epidemije virusa ebole koja se širi zapadnom Afrikom. Britanske vlasti 30. jula su upozorile na tu pretnju, dok je Hong Kong najavio i moguće mere karantina. EU je izdvojila još dva miliona evra za zauzdavanje epidemije, pa se ukupna pomoć za ove svrhe povećala na 3,9 miliona evra. Međutim, iako je reč o epidemiji do sada nezabeleženih razmera, stručnjaci uključujući i belgijskog doktora koji je učestvovao u otkrivanju virusa ebole, smatraju da rizik od epidemije u Evropi gotovo da ne postoji.
Ebola je do sada uglavnom bila omeđena na zabačena mesta u manjem broju zemalja. Ovogodišnja epidemija koja je počela u martu do sada je odnela više od 670 života od 1.200 potvrđenih slučajeva zaraze. Organizacija Lekari bez granica ukazala je da je epidemija "izmakla kontroli" i da postoji "realan rizik da budu zahvaćene nove zemlje".
Organizacija za međunarodno civilno vazduhoplovstvo čak je 29. jula konsultovala Svetsku zdravstvenu organizaciju o situaciji, ali nisu preduzete nikakve zaštitne mere.
Američka humanitarna organizacija Pis korps (Peace Corps) saopštila je da privremeno povlači svojih 340 volontera iz Liberije, Sijere Leone i Gvineje zbog bolesti, nakon što su dva volontera došla u kontakt sa osobom koja je podlegla virusu, a jedna od njih je umrla.
U Londonu je sazvan međuministarski krizni sastanak zbog ove pretnje koju je premijer te zemlje Dejvid Kameron okarakterisao kao ozbiljnu. Međutim, kako je rekao mnistar spoljnih poslova te zemlje Filip Hamond nakon sastanka, mogućnost da se ebola proširi na Ujedinjeno kraljevstvo je "veoma mala".
"Želeo bih da istaknem da je, kada govorimo o Velikoj Britaniji, pitanje koje se postavlja da li je moguće da se neko ko se zarazio u Africi ovde razboli", rekao je on.
Britanske vlasti su upozorile osoblje aerodroma i graničnih službi da obrate pažnju na simptome bolesti i pozvale lekare da u svom radu imaju u vidu ovu epidemiju, kao i činjenicu da period inkubacije može da traje i 20-ak dana. Putnicima u region zahvaćen ebolom su na sajtu ministarstva spoljnih poslova Velike Britanije, ali i drugih zemalja, dati saveti u pogledu higijene i mera predostrožnosti.
Izvor EU u Briselu rekao je da EU ima opremu da otkrije bolest i neguje zaražene pacijente, kao i da brzo otkrije i zauzda epidemiju. Ovaj izvor je ocenio da je mogućnost da epidemija zahvati zemlje članice "minimalna".
Kao primer je naveo sumnju da je jedna osoba u Valensiji u Španiji zaražena, ali se pokazalo da nije u pitanju ebola. Sličan slučaj zabeležen je i u Velikoj Britaniji.
Francuska je od početka širenja epidemije objavila da je spremna da zahvaćenim zemljama pruži tehničku podršku i ekspertizu.
Ohrabrujuća poruka čoveka koji je otkrio ebolu
Belgijski profesor Peter Piot, jedan od naučnika koji su otkrili virus ebole, u intervjuu za AFP je odbacio mogućnost velike epidemije van Afrike. U isto vreme, on je pozvao da se eksperimentalne vakcine, koje su pokazale dobre rezultate kod životinja testiraju na ljudima. Stav Piota je da, čak ia ko bi se dogodilo da osoba zaražena ebolom otputuje u Evropu, SAD ili neku drugu afričku zemlju, to ne bi dovelo do epidemije većih razmera.
Piot je učestvovao u otkrivanju virusa 1976. godine, kada je imao 27 godina, nakon toga je bio i direktor programa Ujedinjenih nacija a borbu protiv side, a sada je direktor prestižne Londonske škole higijene i tropske medicine.
"Ne bih se plašio da u metrou sedim pored osobe koja je zaražena virusom ebole ukoliko ona ne povraća po meni ili nešto slično", rekao je on, podsetivši da je za širenje te infekcije potreban bliski kontakt. Ebola se ne prenosi vazduhomm poput čestih respiratornih infekcija, već je potreban direktan kontakt sa telesnim tečnostima, popuy znoja i pljuvačke.
Piot je podsetio da postoji više eksperimentalnih vakcina i lekova protiv ebole koji su dali dobre rezultate na životinjama. On smatra da je došlo vreme da se oni testiraju na ljudima kroz takozvanu upotrebu iz milosrđa, prema propisu koji omogućava da se koriste lekovi koji još nisu odobreni. To bi, kako je naveo, omogućilo zahvaćenim zemljama da neku narednu epidemiju dočekaju spremnije.
Prema njegovom mišljenju, stanje u Sijeri Leone i Liberiji otežava borbu protiv ovog virusa, koji može biti smrtonosan za 25 do 90% zaraženih.
"Ne zaboravimo da ove zemlje izlaze iz decenija građanskog rata. Liberija i Sijera Leone sada pokušavaju da se ponovo izgrade, znači postoji putpuno nepoverenje u vlasti i mislim da i uzrok sadašnje epidemije leži u tome, u kombinaciji sa siromaštvom i osrednjim zdravstenim uslugama", kazao je Piot.
On je 1976. godine radio u laboratoriji u gradu Anveru i doprineo je izolovanju novog virusa, koji jekasnije nazvan ebola, u uzorku krvi katoličke časne sestre koja je umrla u sadašnjem Kongu, tada Zairu. Nakon toga je i samotišao u selo Jambuku gde je virus ebole ubijao "svaku 10. ili 8. osobu".
"Plašio sam se, ali imao sam 27 godina, tada mislite da ste nepobedivi", rekao je on.
Ispostavilo se da su izvor zaraze bile loše dezinfikovane igle koje su korišćenje za injekcije davane trudnicama, a drugi izvor su bili pogrebni običaji. Piot je rekao da je za ebolu rizik kada se bez mera predostrožnosti poput rukavica pere telo preminulog.
"Tako dobijate nova žarišta zaraze, i to se sada dešava u Zapadnoj Africi", rekao je on.
Piot je kazao da je jasno da se javljaju i novi virusi, kao i da će se ebola ponovo pojavljivati, mada je izrazio nadu da će razmere epidemije biti manje.
Napisao: AFP i S.V.
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|