Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bonusi za doktore koji prepisuju generičke lekove
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Francuska troši previše novca na lekove i mora da podstakne korišćenje jevtinijih generičkih lekova, ocenili su revizori. Oni preporučuju da se lekarima koji prepisuju generičke lekove ponude podsticaji, ali i da se kazne oni koji to ne rade u dovoljnoj meri. Generički lekovi na farmaceutskim tržištima Nemačke, Velike Britanije ili Poljske imaju mnogo veći udeo nego na francuskom, gde je tek svaki pet lek izdat u apoteci generičiki. Procenjuje se da tržište generičkih lekova vredi samo desetinu ukupne vrednosti farmaceutskog tržišta Evropske unije.
Francuski revizorski sud je u godišnjem izveštaju utvrdio da Francuska zaostaje za evropskim susedima po prepisivanju generičkih lekova i podržao je njihovu veću upotrebu sa ciljem da se doprinese smanjenju deficita socijalnog sistema.
Na generičke lekovi odlazi samo 21,5% svih isplata iz socijalnog sistema za lekove kupljene u francuskim apotekama i procenjuje se da ni svako treće pakovanje leka koji se plaća iz socijalnog osiguranja nije generičko. U drugim evropskim zemljama, poput Nemačke i Velike Britanije, generička su tri od četiri pakovanja.
Prema podacima iz poslednjeg izveštaja o zdravstvu Oragnizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, u 2011. godini generički lekovi zauzimali su tri četvrtine framaceutskih tržišta u Nemačkoj, Britaniji, Danskoj i Novom Zelandu a u Francuskoj samo četvrtinu.
Generički lekovi su farmaceutski proizvodi koji sadrže iste aktivne sastojke i u istoj koncentraciji kao patentirani lekovi na osnovu kojih su nastali, odnosno reč je o istom leku ali pod drugim imenom.
Preispitivanje strategije
Revizori su naveli da je komercijalno dostupan sve veći broj generičkih lekova i istakli da je vreme da se preispita strategija podsticanja korišćenja generičkih lekova.
Velike uštede može da napravi nagrađivanje farmaceuta koji su trenutno jedini koji pacijentima promovišu generičke lekove. Međutim, taj aranžman je neefikasan i "izuzetno skup", smatraju revizori.
Prema važećem sistemu, svaki put kada apotekar zameni patentirani lek generičkim, štedi se najmanje dva evra od čega evro ide farmaceutu.
Podaci Francuskog revizorskog suda pokazuju da su apotekari u 2013. godini uzeli bonuse od 1,7 milijardi evra dok je neto ušteda sistema zdravstvenog osiguranja bila samo 1,6 milijardi. Zato revizori kao prvi korak predlažu preispitivanje naknada za farmaceute.
Primer Nemačke
Revizori su uvereni da i lekari imaju ulogu u podsticanju upotrebe generičkih lekova jer oni inače "imaju tendenciju da prepisuju najnovije proizvode koji su mnogo skuplji i još uvek pod patentom" umesto lekova koji mogu da ih zamene.
Reforme su potrebne i zarad razvoja tržišta generičkih lekova u Francuskoj gde više od polovine prepisanih lekova nema generički ekvivalent.
Navodi se da je u 2011. u Francuskoj samo 39% statina koji se koriste za lečenje holesterola bilo generičko dok je u Nemačkoj udeo bio 96%, Finskoj i Britaniji 73% a Norveškoj 72%.
Revizorski sud zalaže se za podsticanje prepisivanja generičkih lekova u Francuskoj utvrđivanjem ciljeva za lekare i kažnjavanjem onih koji ih ne ispune.
Predlog je zasnovan na nemačkom modelu. Tokom devedestih godina prošlog veka ograničeni su budžeti za lekove koji se prepisuju a nemačkim lekarima nuđen je finansijski podsticaj za prepisivanje jevtinijih lekova. Ako bi premašili budžet, doktori su rizikovali da im se oduzme deo plate.
Revizori navode da je između 2010. i 2013. godine udeo generičkih lekova koji se plaćaju iz socijalnog u Nemačkoj porastao na 75% sa 50% a u Francuskoj na 31% sa 24%.
Visoka cena lečenja dugotrajno bolesnih
U 2012. godini oko 9,5 miliona Francuza patilo je od dugotrajnih bolesti, pokazuju podaci socijalnog osiguranja. Njihov broj raste u proseku po 3,8% godišnje i 2016. bi mogao da dostigne 11 miliona, preneo je EurActiv.com.
Te dugotrajne bolesti spadaju u 30 kategorija koje zahtevaju dugo i "posebno skupo lečenje" čiju cenu u potpunosti pokriva francusko socijalno osiguranje. U 2010. su četiri grupe bolesti pokrivale tri četvrtine rasta trosksova za lečenje dugotrajnih bolesti - kardiovaskularne bolesti (30%), maligni tumori (15%), dijabetes (16%) i psihijatrijske bolesti (14%).
Dve trećine plaćanja iz francuskog fonda za zdravstveno osiguranje ide za lečenje dugotrajnih bolesti, što znači 80 milijardi evra potrošnje svake godine.
Inače, kriterijumi da se neka bolest smatra dugotrajnom izmenjeni su radi smanjenja troškova 2011. godine kada je francuska vlada sa liste dugotrajnih bolesti skinula visok krvni pritisak.
Isti lek, drugo ime, niža cena
Evropsko tržište generičkih lekova vredno je sedam milijardi evra, što predstavlja tek desetinu vrednosti farmaceutskog tržišta Evropske unije, pokazuju podaci farmaceutske organizacije Žirofarm (Girophram).
Poljska je evropski lider kada je reč o zameni patentiranih lekova generičkim dok je Francuska 13. na listi. Trenutno je svaki peti lek prodat u francuskim apotekama generički.
Prema procenama Evropske komisije, generički lekovi u proseku su 40% jevtiniji od orginalnih brendiranih lekova.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|