Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ukrajina neće ostati bez gasa, Srbiji i Evropi manje gasa
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.10.2014. |
|
|
|
|
|
|
Nakon sedam rundi pregovora uz posredovanje evropskog komesara za energetiku, Rusija i Ukrajina postigle su sporazum o tzv. paketu za zimu vrednom 4,6 milijardi dolara kojim će se osigurati isporuke gasa Ukrajini, a time i dalje ka Evropi. Ukrajina će deo duga za gas platiti odmah a deo do kraja godine i moći će da kupi gasa koliko joj treba. EU je bilo u interesu da se spor između Ukrajine i Rusije reši pre zime kako bi se izbeglo ponavljanje krize iz januara 2009. godine. U međuvremenu je potpredsednica srpske vlade potvrdila da će Srbiji, kao i celoj Evropi, biti smanjene isporuke gasa iz Rusije.
Sporazum Rusije i Ukrajine potpisan 30. oktobra u kasnim večernjim satima čine dva dokumenta - obavezujući protokol i dodatak na postojeći ugovor o isporukama gasa. Dogovoreni paket pokriva period do kraja marta 2015. godine.
Protokol su potpisali potpredsednik Evropske komisije Ginter Etinger i ministri energetike Rusije i Ukrajine Aleksandar Novak i Juri Prodan a dodatak na ugovor o isporukama direktori Gasproma i ukrajinskog Naftogasa Aleksej Miler i Andrij Kobolev.
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo rekao je da je srećan što na kraju svog mandata može da objavi "veliki uspeh".
"Ukrajina i Rusija su uz našu snažnu podršku postigle sporazum o dugu za gas i obezbeđenju isporuka tokom zime. Drago mi je što su preovladali politička odgovornost, logika saradnje i ekonomski smisao", istakao je Barozo.
Potpredsednik Komisije Etinger oceio je da sporazum ne znači samo da će Ukrajina imati dovoljno energeneta za grejanje, već i da predstavlja doprinos smanjenju tenzija između Rusije i Ukrajine.
U Briselu je dogovoreno da Ukrajina plati dug za gas na bazi preliminarne cene od 268,5 dolara za hiljadu kubnih metara u dve tranše. Prva tranša od 1,45 milijardi dolara biće plaćena odmah a druga od 1,65 milijardi do kraja 2014, što znači otplatu 3,1 milijarde dolara duga. Konačna cena gasa i time konačna visina duga Naftogasa Gaspromu biće utvrđena kroz arbitražu Instituta za arbitražu, afilijacije Stokholmske privredne komore.
Rusija će nadalje isporučivati gas Ukrajini koja će mesečne isporuke plaćati unapred. Cena će biti ispod 385 dolara za hiljadu kubnih metara a računaće se po formuli iz ugovora uz umanjenje za popust na izvozne carine Ruske Federacije. Ukrajina može da naruči gasa koliko joj treba i neće morati da po klauzuli "uzmi ili plati" plaća količinu koju ne preuzme.
Zvanični Kijev računa da će do kraja 2014. kupiti četiri milijarde kubnih metara gasa za 1,5 milijardi dolara.
Evropska komisija poslednjih nedelja intenzivno je radila sa međunarodnim finansijskim institucijama i Ukrajinom kako bi se toj zemlji pomoglo da plati gas za predstojeću zimu.
Predsednik Evropske komisije istakao je da će EU pomoći Ukrajini i kroz pomoć i garancije.
"Nema potrebe da se ljudi u Evropi smrzavaju ove zime. Nadam se da će sporazum doprineti i povećanju poverenja između Rusije i Ukrajine", rekao je Barozo.
Rusija je prestala da isporučuje gas Ukrajini u junu zbog tenzija nakon ruske aneksije Krima u martu. Od tada Ukrajina zavisi od isporuka gasa iz drugih evropskih zemalja i gasa iz svojih rezervi.
Inače, Rusija je u januaru 2009. godine zavrnuvši slavine Ukrajini zaustavila i tok ka Evropi pa je bez gasa usred zime tokom tri nedelje ostalo više desetina miliona ljudi, kako u EU, tako i na Zapadnom Balkanu.
Manje ruskog gasa za Srbiju i Evropu
Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović potvrdila je 31. oktobra da će Srbiji, kao i celoj Evropi, biti smanjene ispruke gasa iz Rusije.
Mihajlović je za regionalnu televiziju N1, komentarišući pisanje lista Danas da je ruski predsednik Vladimir Putin odlučio da smanji Srbiji isporuku gasa za 28%, rekla da ne može da potvrdi da li je u pitanju taj procenat, ali da se isporuke gasa smanjuju za celu Evropu pa tako i za Srbiju.
Po njenim rečima, ukupan dug Srbije za isporučeni gas iz Rusije iznosi 200 miliona dolara.
"Srbija je spremna da vrati dugove za gas", istakla je Mihajlović koja je i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a u prethodnoj vladi je bila ministarka energetike.
Kako je objasnila, Srbija je spremna da 100 miliona duga za ruski gas vrati ubrzo, ali da Srbija i Rusija moraju da rade kao partneri i da "pričaju svaki dan".
Po pisanju Danasa, ruski predsednik je odluku o smanjenju isporuka gasa Srbiji za 28% doneo nezadovoljan ishodom posete Beogradu jer je premijer Srbije Aleksandar Vučić odbio da potpiše protokol kojim se reguliše vraćanje duga za ruski gas do marta 2015. u iznosu od oko 200 miliona dolara.
Premijer je, kako tvrde izvori lista Danas, odbio da potpiše garancije da će Srbija do marta vratiti taj dug jer smatra da je taj Putinov zahtev neumesan i nefer, s obzirom na činjenicu da Rusija preko Naftne industrije Srbije uveliko profitira na Srbiji.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|