Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska dobila prvu predsednicu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 12.01.2015. |
|
|
|
|
|
|
Kandidatkinja Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Kolinda Grabar Kitarović pobedila je na predsedničkim izborima u Hrvatskoj postavši prva žena na čelu te države. Izborna trka je, međutim, do kraja bila neizvesna, a Kolinda Grabar Kitarović je pobedila sa vrlo malom razlikom u glasovima dosadašnjeg predsednika, socijaldemokratu Ivu Josipovića. Za rezultate izbora su, kako ocenjuje hrvatska štampa, odlučujući bili glasovi iz dijaspore, a njihov ishod govori o dubokoj podeljenosti u zemlji.
Prema podacima Državne izborne komisije, Grabar Kitarović je osvojila u drugom krugu izbora 50,74% glasova, a Josipović 49,26%. Na birališta je u drugom krugu izašlo gotovo 60% birača. Pravo glasa imalo je oko 3,8 miliona građana.
Novoizabrana predsednica stupiće na dužnost, prema takonu, poslednjeg dana mandata Ive Josipovića, koji je petogodišnji mandat preuzeo 19. februara 2010. Grabar Kitarović moraće da podnese ostavku na dužnost u HDZ-u, jer je dužnost predsednika nespojiva s bilo kojom javnom ili profesionalnom dužnošću.
Ona je prva predsednica Hrvatske u istoriji, ali i prva iz HDZ posle 15 godina. Iz HDZ predsednik je 90-tih u dva mandata bio Franjo Tuđman.
Josipović je 11. januara čestitao Kolindi Grabar Kitarović na pobedi istakavši da je pobedila u demokratskoj utakmici, iako je razlika u glasovima mala.
Premijer Hrvatske i šef Socijaldemokratske partije (SDP) Zoran Milanović je žestoko kritikovao kandidatkinju HDZ-a koju je nazvao "aparatčikom" te stranke. On je dodao da će, ako ona pobedi, Vlada biti jedina brana od povratka "kriminalne zadruge na vlast".
"Gospođa Grabar Kitarović vodila je sektašku kampanju u kojoj se predstavljala kao militantni vojnik svoje stranke. Takvu kampanju nisu vodili ni (Franjo) Tuđman, ni (Stjepan) Mesić, ni (Ivo) Josipović koji je pre pet godina bio dosta distanciran od SDP-a", rekao je Milanović.
Na pitanje novinara da komentariše najavu Grabar Kitarović da će tražiti vanredne paralmentrane izbore ako postane predsednica, Milanović je odgovorio da će vlada trajati do kraja mandata.
Grabar Kitarović je u kampanji pod sloganom "Za bolju Hrvatsku" oštro kritikovala ekonomsku politiku vlade, kao i Josipovića kome je zamerila nedovoljno inicijativa za oživljavanje privrede.
Grabar Kitarović: Pozivam susede na dijalog o otvorenim pitanjima
Novoizabrana predsednica Hrvatske poručila je 11. januara po objavljivanju rezultata da će se zalagati za rešavanje otvorenih pitanja sa susedima koje je pozvala na dijalog.
"Pozicioniraćemo se u EU i NATO kako zaslužlujemo, obnovićemo strateška partnerstva, kao što je ono s našom prijateljicom Nemačkom, rešavaćemo otvorena pitanja sa susedima i pozivam ih na dijalog da ta pitanje prestanemo da podmećemo pod tepih", rekla je Grabar Kitarović u pobedničkom govoru u Hipo centru u Zagrebu.
Ona je rekla da će se boriti za unapređenje prava manjina, ali da "ništa manje" neće traziti za Hrvate u Srbiji i dodala da će se zalagati i za ravnopravnost Hrvata u BiH.
Mediji: Izbore odlučila dijaspora
Hrvatska štampa ocenjuje 12. januara da je Hrvatska dobila prvu predsednicu u istoriji, ali u veoma neizvesnoj utakmici koja svedoči o dubokoj podeljenosti zemlje. Mediji ističu da su prevagu u tesnoj borbi, pre svega, glasovi dijaspore.
Kandidatkinja HDZ-a pobedila je Josipovića tek s nešto više od 32.000 glasova prednosti. Od oko 37.000 glasača u inostranstvu, njih 33.700 glasalo je za Grabar Kitarović, najviše u susednoj Bosni i Hercegovini.
Večernji list ocenjuje da Hrvatska iz predsedničkih izbora izlazi kao podeljena zemlja, te da će sada, zbog činjenice da Vladu vodi koalicija levog centra, uslediti oštri sukobi levice i desnice sve do parlamentranih izbora krajem ove godine.
"Ako predsednički izbori budu lakmus-papir za parlamentarne, onda se može reći da je HDZ-u oproštena sva Sanaderova ostavština i da ojačan tom činjenicom (šef stranke) Tomislav Karamarko može snažno krenuti u kampanju za parlamentarne izbore", ocenjuje zagrebački dnevnik.
Jutarnji list ističe da je neočekivano visoka izlaznost pokazala da su građani jako dobro razumeli važnost trenutka, te da je rekordan odziv rezultat visoke mobilizacije oba politička tabora - HDZ i SDP.
"Nikad se još nije dogodilo da ishod hrvatskih izbora odluče glasovi iz takozvane ili stvarne dijaspore. Hrvatska je tako praktično pretvorena u zemlju ograničenog suvereniteta", ocenjuje u komentaru Jutarnji list.
U tekstu se takođe ocenjuje da Grabar Kitarović pobedu duguje pre svega HDZ-u, ali da bez njene umerene, nekonfliktne retorike HDZ ne bi mogla da ostvari pobedu.
List, međutim, ističe da je promena na mestu šefa države rezultat pre svega silnog nezadovljstva aktuelnom vlašću, prvenstveno nesposobnom vladom Zorana Milanovića, ali i nedovoljno energično odrađenih pet godina mandata dosadašnjeg predsednika.
Mediji takođe ističu veliki broj nevažećih listića, njih više od 60.000.
Biografija Kolinde Grabar Kitarović
Kolinda Grabar Kitarović (46) rođena je u Rijeci, a potiče iz mesta Lubarska na Grobniku kod Rijeke.
Završila je engleski i španski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala je na zagrebačkom Fakultetu političkih nauka.
Članica je HDZ-a i predstavlja umerenu struju unutar stranke. Od 1990-tih obavljala je više funkcija u Ministarstvu spoljnih poslova.
U vladama Ive Sanadera bila je ministarka spoljnih poslova i evropskih integracija.
Na toj poziciji je bila do početka 2008. kada je postavljena za ambasadorku Hrvatske u SAD.
S te pozicije otišla je 2011. na mesto pomoćnice generalnog sekretara NATO-a za javnu diplomatiju i to kao prva žena na takvoj funkciji.
Udata je i ima dvoje dece, Katarinu i Luku.
Autor: Beta
Foto: Beta/Hina
Povezani sadržaj
|
|
|