Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuski poljoprivrednici sprečavaju uvoz iz Nemačke
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.07.2015. | Ažurirano : 28.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Francuski poljoprivrednici kipte od besa zbog niskih cena i kako je saopštio moćni poljoprivredni sindikat FNSEA sprečili su između 200 i 300 kamiona sa robom da uđu na francusku teritoriju iz Nemačke. Poljoprivrednici ukazuju na narušavanje konkurencije, budući da se jeftinija roba dovozi iz zemalja sa nižim troškovima proizvodnje. Ukidanje proizvodnih kvota za mleko u martu ove godine jedan je od faktora koji utiču na povećanje ponude koja vuče cenu na dole, a dodatni faktori su marže ostalih u lancu proizvodnje i zabrana izvoza u Rusiju, koja je bila veliki potrošač evropskih poljoprivrednih proizvoda.
Poljoprivrednici su zauzeli puteve u večernjim satima 26. jula. Tome je prethodio niz sastanaka o povećanju cene govedine, svinjetine i mleka. Demonstranti sada žele da upozore na „poremećaje konkurencije” jer prema njihovim rečima situacija ide na ruku njihovim kolegama iz drugih zemalja sa manjim troškovima proizvodnje.
Poljoprivrednici tvrde da su cene mleka i mesa opale zbog bviših marži supermarketa i jeftinog uvoza. Po pisanju EUObzervera, uticaj imaju i okončanje sistema kvota, ruski embargo na uvoz prehrambenih proizvoda sa Zapada, ali i niža tražnja u Kini.
U Alzasu na istoku Francuske poljoprivrednici su potisnuli „između 200 i 300 stranih kamiona”. Poljoprivrednici su zauzeli prolaze na šest mesta, od čega pet prelaza između Francuske i Nemačke, kako je naveo 27. jula moćni sindikat FNSEA.
Demonstanti zaustavljaju isključivo kamione iz Nemačke koji transportuju poljoprivredno-prehrambene proizvode ili poljoprivredne sirovine, i sistematično pregledaju teret koji prenose. Regionalni direktor tog sindikata Frank Sander rekao je da će njihove kontrole trajati sisgurno do 27. jula popidne, i da će se o uklanjanju odlučivati nakon sastanka sa javnim vlastima koji počinje u 14 časova u Strazburu.
„Vratili smo između 200 i 300 kamiona koji su prevozili proizvode koji narušavaju konkurenciju”, rekao je on za AFP. Naveo je da je u akcije uključeno više od 1.000 poljoprivrednika, uzgajivača i zemljoradnika, koji se smenjuju na blokadama.
Među vraćenim kamionima su prevoznici sira iz Slovačke, kao i voća, povrća i mesa iz Nemačke.
Blokaada se odnosi samo na kamione, a oni koji ne prevoze poljoprivrednu robu brzo mogu da nastave put. Na mostu Pjer Pflemlen južno od Strazbura blizu granice sa Nemačkom stotinak poljoprivrednika u žutim prslucima sprovodi „kontrolu” nad kamionima, izvestio je sa lica mesta reporter AFP-a oko 23.30 u nedelju 26. jula, u trenutku kada je na tom mestu bilo pet kamiona. Ova nezvanična kontrola sprovodi se pod budnim okom bezbednosnih službi, a kamioni koji ne transportuju poljoprivredne prozivode mogu da nastave put nakon nekoliko minuta stajanja.
Sander smatra da javne vlasti moraju da pornađu „konkretna rešenja za narušavanje konkurencije” sa poljoprivrednicima susednih zemalja. On ukazuje na previše standarda i skuplju radnu snagu u Francuskoj.
Kako je preneo EuObzerver, Sander je niže cene u Nemačkoj objasnio time što se u toj zemlji zapošljavaju radnici iz istočne Evrope, sa nižim platama.
Na severozapadu zemlje je 26. jula 100-ak poljoprivrednika pretreslo desetine kamiona iz Španije, uz pretnje da će ukoliko pronađu voće ili meso namenjeno francuskom tržištu tu robu istovariti. Demonstranti su blokade uspostavili na naplatnim rampama na autoputu zahvaljujući traktorima.
Kako prenosi dnevnik Mond, poljoprivrednici su 20. jula dobili potvrdu podrške svojim zahtevima sa najvišeg političkog nivoa, od predsednika Fransoa Olanda.
„Moramo nešto da učinimo. Naš ministar poljoprivrede je omogućio da izvršimo neophodan pritisak na distributere, prerađivače, klaničare... Taj skup koraka će dati rezultat”, rekao je on novinarima.
„Ne treba zaboraviti ni evropski savet poljoprivrede (zakazan za početak septembra). Do tada nastavljamo pritisak. Poljoprivrednici treba da budu sigurni da smo na njihovoj strani, bez obzira da li sprovode akcije ili ne”, rekao je on.
Ministar poljoprivrede Stefan Le Fol podržao je 27. jula evropske propise, ocenio da treba probleme rešavati u okviru institucija, i podsetio da i Francuska izvozi poljoprivrdne proizvode u druge evropske zemlje, i da je situacija u drugim zemljama ćesto još dramatičnija nego u Francuskoj.
Francuska vlada je najavila i paket pomoći od 600 miliona evra poljoprivrednicima, ali to nije umirilo poljoprivrednike.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|