Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Programi za roditeljski nadzor na internetu nedovoljno efikasni
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Istraživanje koje je u četvrtak (13. januara) objavila Evropska komisija pokazalo je da su programi koji omogućavaju roditeljima da deci blokiraju pristup nekim sadržajima na internetu generalno dobri, ali da imaju nedostatke. Oni pre svega ne pokrivaju neke sadržaje i nisu dovoljno efikasni u slučaju blogova i društvenih mreža na internetu.
Prema istraživanju sprovedenom u okviru Programa za bezbedniji internet EU, 84% programa je kvalitetno - uspešno filtriraju pornografske sadržaje, ali ne pokrivaju u dovoljnoj meri druge neprikladne sadržaje koji ohrabruju mlade da nanose sebi štetu, poput sajtova koji promovišu anoreksiju, samoubistvo ili samopovređivanje, saopštila je Evropska komisija. U saopštenju Evropske komisije se navodi da postoji najmanje 20% šanse da takvi sajtovi prođu kontrolu i dodaje da je istovremeno problem to što programi blokiraju i neke sajtove namenjene deci.
Samo nekoliko programa može da filtrira na internetu društvene mreže poput Fejsbuka (Facebook), forume i blogove, da blokiraju protokole za trenutnu razmenu poruka, odnosno čet, ili da filtriraju liste kontakata.
Utvrđeno je i da su softverski programi za roditeljski nadzor bolji na engleskom nego na drugim jezicima, na kojima je izbor softvera ponekad ograničen.
Istraživanjem je obuhvaćen 31 program, od kojih je većina, 26, namenjena kompjuterima. Istraživači su, međutim, proučili i tri programa za filtritranje za konzole za igrice i dva za mobilne telefone. Programi namenjeni mobilnim telefonima nisu toliko brojni i još nisu dovoljno delotvorni.
Brisel planira da svakih šest meseci, do kraja 2012. godine, kontroliše programe za roditeljski nadzor i da rezultate objavljuje na sajtu www.yprt.eu/sip kako bi omogućio roditeljima da izaberu program za filtriranje koji im najviše odgovara. Najnovije istraživanje je spovedeno između septembra i oktobra 2010. godine.
Prema istraživanju o ponašanju dece i roditelja na internetu, čije je rezultate je objavila Evropska komisija, 31% evropske dece ima pristup internetu preko mobilnog telefona, a 26% putem konzola.
Background Evropska unija je pokrenula Program za bezbedniji internet 1999. godine i na svake četiri do pet godina usvaja novi program. Za period 2009-2013. izdvojeno je 55 miliona evra, a novi program će se baviti suzbijanjem ne samo ilegalnih sadržaja već i štetnog ponašanja. Sredstva će biti namenjena razvijanju znanja o postojećim i novim upotrebama, rizicima i posledicama internet tehnologija za decu, uključujući tehnološke, psihološke i sociološke aspekte seksualnog zlostavljana dece preko interneta. Evropska komisija finansira otvaranje nacionalnih centara za bezbedniji internet.
U utorak 8. februara različitim manifestacijama širom Evrope i sveta biće obeležen Dan bezbednijeg interneta u organizaciji mreže Insejf (Insafe) čiji je jedan od osnivača EU. Manifestacije sui namenjene deci, ali i roditeljima i nastavnicima koji žele da saznaju više o tome kako da im deca budu bezbedna na internetu.
Istraživanje je pokazalo da samo 28% roditelja u Evropi blokira ili filtrira sajtove dok 24% nadzire sajtove koje su deca posetila. U Britaniji se tako ponaša 54% roditelja a 9% u Rumuniji, što pokazuje da postoji značajna razlika među članicama EU.
Mnogo više roditelja sedi uz decu dok surfuju po internetu (58%) ili razgovara sa decom o tome šta rade na internetu (70%), kako da se ponašaju u kontaktu sa drugim korisnicima interneta (56%) ili o stvarima koje bi mogle da škode deci (52%).
Istraživanje je sprocedeno u 25 zemalja i njime je obuhvaćeno 25.000 dece i po jedan njihov roditelj između aprila i avgusta 2010. godine. Istraživanje je deo projekta EUkidsonlajn (EUKidsOnline) koje podržava Program za bezbedniji internet EU.
U 30 evropskih zemalja postoje centri za bezbedniji internet, čije aktivnosti su između ostalog zaštita mladih na internetu.
U organizaciji mreže za bezbednije korišćenje interneta Insejf (Insafe) svake godine se u 65 zemalja obeležava Dan veće bezbednosti na internetu.
Iz ankete Ministarstva za telekomunikacije i medijske dokumentacije Ebart proizilazi da se roditelji svakog trećeg deteta ne interesuju za to šta oni rade na internetu. Većina - 60% - ispitanika izjavilo je da nije dožovelo neugodnosti na svetskoj mreži, a oko 20% njih se ne seća da li je imalo problema na internetu.
Ministarstvo je pokrenulo i sajt "Klinki bezbedno" na kojem se mogu naći edukativni i zabavni materijali o bezbednosti dece na internetu, a sadržaj je podeljen u odeljke za roditelje i decu.
Izvori: AFP i EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|