Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lista licenciranih lekara dostupna na sajtu Lekarske komore
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Na sajtu Lekarske komore Srbije (LKS) od 27. oktobra se nalazi lista licenciranih lekara, što je veoma značajno za veću transparentnost zdravstvenog sistema Srbije, istaknuto je na konferenciji za novinare u beogradskom Medija centru. Za sada nije rešeno pitanje objavljivanja podataka o tome da li je neki lekar kažnjavan, osuđivan ili mu je izrečena disciplinska mera. Direktorka LKS Vesna Jovanović je rekla da više od hiljadu lekara na nivou Lekarske komore Beograda nema uslova da obnovi licencu, dok je u drugim regionalnim komorama taj broj lekara nešto manji a prelazi 5%.
"Na listi se nalazi ime i prezime lekara, broj licence, nastavno naučno zvanje, dan izdavanja licence, specijalnost i period važenja licence", rekla je direktorka Lekarske komore Srbije (LKS) Vesna Jovanović.
Ona je rekla da se razgovaralo o tome da li objavljivati podatke o tome da li je neko kažnjavan ili osuđivan, kao i da li mu je izrečena neka disciplinska mera.
"U razgovoru sa kancelarijom poverenika mi smo dobili informaciju da objavljivanje tih disciplinskih mera, kada je reč o Sudovima časti možda neće biti veliki problem, ali ovo vezano za gubitak licence zbog osude za krivično delo će predstavljati problem s obzirom na zakonodavstvo (Zakon o zaštiti podataka ličnosti). Nadam se će ovo (objavljvanje liste) doprineti podizanju transparentnosti zdravstvenog sistema", navela je Vesna Jovanović.
Ona je rekla da se Srbija nalazila na nezavidnom 33. mestu od ukupno 36 zemalja rangiranih po Evropskom potrošačkom zdravstvenom indeksu i da je jedan od bitnih kriterijuma za pozicioniranju na toj listi objavljivanje liste licenciranih lekara.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti Rodoljub Šabić istakao je da postoji problem da se objave podaci o krivičnim osudama lekara jer postoji tvrda zakonska prepreka.
On je kazao da bi takav podatak mogao da se objavi jedino uz pristanak osuđenog, što je, kako je ocenio, pravni nonsens jer tu zakonsku odredbu svakodnevno krše sudovi i tužioci.
Šabić je izrazio nadu da će biti usvojen model zakona o zaštiti podaka o ličnosti koji je podneo Vladi Srbije pre godinu dana.
"Naravno da nikada nećemo objavljivati sve presude protiv osuđenih lekara, ali je i te kako relevantno da li je pod uticajem alkohola lečio pacijenta ili da li je primao mito", kazao je on i dodao da je kompletan odnos prema zaštiti podataka ličnosti u Srbiji zabrinjavajući.
Izvršna direktorka Udruženja građana Srbija u pokretu Nataša Čorbić rekla je da objavljivanje liste licenciranih lekara znači da će građani Srbije i pacijenti lako moći da se informišu o tome da li njihov lekar ima licencu za rad, jer posedovanje licence i dozvole za rad znači da je lekar stručan, sposoban, kvalifikovan da leči, kao i da je dostojan obavljanja te vrste profesije.
Ona je kazala da je time ostvaren prvi cilj ovog Udruženja, a da je drugi cilj da se na listi objavi i informacija o tome da li je određeni lekar sudski osuđen.
Iznad 5% lekara nema uslova da obnovi licencu
Više od hiljadu lekara na nivou regionalne Lekarske komore Beograda, prema preliminarnim podacima, nema uslova da obnovi licencu u skladu s pravilnikom, odnosno nije dostavilo dokaze da imaju ispunjene uslove za obnavljanje licence, izjavila je Vesna Jovanović.
"U drugim regionalnim komorama je nešto manji broj, ali se to svodi na iznad pet procenata ukupnog broja lekara. Možda čak i do 10, ali ako se usvoji novi Pravilnik, on će biti liberalniji. Biće manji broj bodova, dozvoljavaće se prenošenje bodova iz godine u godinu i taj broj će se smajiti, ali neće biti zanemarljiv", kazala je Vesna Jovanović.
Ona je podsetila da se licence obnavjaju na sedam godina, a da bi lekari do 1. novembra trebalo da apliciraju za obnavljanje licence.
Prema njenim rečima, 1. januara 2009. godine dodeljeno je 24.600 licenci, a njihov rok ističe 1. januara 2016. godine.
Ona je objasnila da je do sada postojao Pravilnik za obnavljanje licence koji je donet 2009. godine, a za koji se ispostavilo da nije dovoljno precizan.
Vesna Jovanović je rekla da je sada napravljen predlog novog Pravlnika koji je zahtevao i hitne izmene zakona o zdravstvenoj zaštiti.
"Nadamo se da će to biti završeno do 15. novembra. Napravili smo interni dogovor da će se oni koji imaju uslove po ovom pravilniku, a imaju licencu da im se rešenja izdaju, a da mi sačekamo novi Pravilnik koji će uvesti polaganje provere stručnog znanja, odnosno licencnog ispita za kolege koji nisu stekli uslov da obnove licencu", kazala je direktorka LKS.
Ona je objasnila da je to urađeno po ugledu na zemlje regiona i EU.
"Onaj ko u procesu kontinuirane medicinske edukacije nije stekao dovoljan broj bodova moći će da polaže licencni ispit i da na osnovu toga dobije licencu", kazala je direktorka LKS.
Ona je istakla da postoji određen broj lekara koji je u penziji, profesora univerziteta koji imaju velika znanja i iskustva, ali iz različitih razloga prilikom penzionisanja nisu uzimali licence ili se nisu trudili da pokupe bodove nadajući se da im to neće biti potrebno.
Jovanović je precizirala da je licencni ispit ekvivalent kontinuiranoj lekarskoj edukaciji.
Izvor: Beta
Foto: Medija centar Be
Povezani sadržaj
ograd |
|
|