Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ramadan: Strah od islama nije rešenje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Francuska će u Briselu dobiti “popust” u računanju deficita za povećane troškove bezbednosti nakon terorističkih napada u Parizu. Najavljeno je da će iz budžeta za bezbednosne mere morati da se izdvoji 750 miliona evra u 2016. Islamski intelektualac Tarik Ramadan, čuven u svetu ali i dosta osporavan u nekim zemljama i na Zapadu i na Bliskom istoku, tvrdi da drastično jačanje bezbednosti povećava strah i ne predstavlja dobar put.
Evropski komesar za ekonomska i finansijska pitanja Pjer Moskovisi rekao je 16. decembra da se troškovi za dodatne mere bezbednosti, najavljene nakon terorističkih napada 13. novembra, neće računati “na uobičajen način”. Vlada je sredinom novembra najavila “pakt sigurnosti” koji podrazumeva stvaranje 8.500 radnih mesta u bezbednosnim snagama u roku od dve godine.
Najavljene mere bezbednosti u 2016. će iziskivati 750 miliona evra.
“Uzeli smo u obzir da svi troškovi francuske vlade za poboljšanje bezbednosti ne bi trebalo da se uračunavaju na uobičajen način, kazao je Moskovisi za redio Frans info.
Kako je dodao, Komisija će po ovom pitanju biti potpuno fleksibilna.
„Pogledaćemo koliko smo zaista trošili, i prema tome ćemo postušati na različit način u odnosu na sveukupne budžetske izdatke”, rekao je on.
Kada je reč o ostalom, budžetski propisi Evropske komisije i dalje se primenjuju, naveo je on, dodajući da se francuska vlada toga i pridržava.
Francuski ministar finansija Mišel Sapen, koji je u prvo vreme upozoravao na moguće povećanje javnog deficita zbog novih troškova za bezbednost, sada ipak tvrdi da to neće dovesti u pitanje ispunjenje obaveza koje je Francuska preuzela u okviru EU. Francuska se obavezala da će deficit smanjiti sa 3,8% u 2015. na 3,3% BDP naredne godine, dok bi u 2017. godini deficit pao ispod 35 koliko predviđa evropski pakt stabilnosti.
Background Ramadan, građanin Švajcarske, predaje na univerzitetu Oksford a od 2010. je povremeno gostujući profesor centra za islamske studije u Dohi. Čuven je, i kao takav pozivan kao savetnik za politiku integracije muslimana, na primer u Velikoj Britaniji nakon napada u londonskom metrou. U isto vreme osporavan je, najviše u Francuskoj zbog, kako navode mediji, kritika unutrašnje i spoljne politike, ali i kritika jevrejske zajednice u Francuskoj zbog kako ocenjuje bezuslovne podrške Izraelu.
Ramadan je unuk osnivača Muslimanske braće, što mu se nekad spočitava, a od brata koji zastupa nepomirljive stavove se ogradio.
SAD su mu zabranjivale ulazak u zemlju tokom šest godina zbog navodne podrške terorizmu i potom zbog donacije švajcarskom ogranku humanitarne organizacije za pomoć Palestincima. Ramadan tvrdi da mu je tadašnja vlada Džordža Buša uvela zabranu zbog kritika američke politike na Bliskom istoku. Zabrana je ukinuta 2010.
U isto vreme, Ramadan je nepoželjna osoba u Saudijskoj Arabiji jer, kako navodi „ja sam veoma jasan kritičar od najvišeg nivoa šefa države do same ideologije bukvalističkog salafizma” koji vlada u toj kraljevini.
Ramadan: Psihologija straha nije rešenje
Islamolog iz Švajcarske Tarik Ramadan je, međutim, kritikovao politiku pojačane bezbednosti, istovremeno pozivajući muslimane da se jasno ograde od terorističkih napada kao neprihvatljivih u islamu.
„Muslimani imaju odgovornost da izuzetno jasno govore o islamu: da osude teroristike napade, taj nasilni ekstremizam... da govore o tome šta je u islamu prihvatljivo a šta ne”, rekao je Ramadan u razgovoru za AFP u Dohi gde povremeno drži predavanja.
Ukazao je, međutim, i da „društvo mora da im govori o društvenoj pravdi, pohađanju škola, prilikama na tržištu rada, jednakosti”, precizirao je on.
Njegovo mišljenje je da postoji opasnost da mere preduzete u okviru vanrednog stanja nakon napada 13. novembra u Parizu još više izoluju muslimansku zajednicu i naškode celom francuskom društvu, kao što je bio slučaj u SAD nakon napada 11. septembra 2001.
„Uspostavlja se čitava psihologija zasnovana na strahu, na sumnji. Nismo na dobrom putu”, ocenio je ovaj intelektualac koji je nekad predmet osporavanja, pogotovo u Francuskoj.
„Glavni neprijatelj muslimana, u Francuskoj i drugde u svetu, je neznanje. Nepoznavanje sebe, i nepoznavanje od strane i kroz drugog”, rekao je Ramadan.
On kritikuje Saudijsku Arabiju zbog salafizma, a smatra da je Katar, u kojem predaje kao gostujući profesor, otvoreniji za dijalog i da postoje „oprečni pravci” islama u toj zemlji. Ipak, iako navodi da i Katar ima „izvesnu elitu” koju čine intelektualci i učenjaci koji su reformisti, većinsku bazu u džamijama čine salafisti.
Izvor: AFP i S.V.
Ilustracija: Shutterstock
Povezani sadržaj
|
|
|