Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Bez cigareta u rumunskim barovima
|
|
|
|
|
Objavljeno : 28.12.2015. |
|
|
|
|
|
|
Rumunski parlament proširio je zabranu pušenja tako da uključi i restorane i dečija igrališta. U zemlji u kojoj trećina populacije puši, pre novih zabrana, koje su razmatrane od 2011, pušenje je bilo zabranjeno u državnim institucijama, školama i bolnicama, ali ne i u barovima. Međutim, zabrana se nije striktno poštovala. Protivnici zabrane ukazuju na štetu koju će trpeti vlasnici kafića i restorana, kao i na smanjenje prihoda od akciza na cigarete, dok pobornici ističu pozitivne efekte po zdravlje građana.
Donji dom parlamenta odobrio je 15. decembra, nakon što je Senat to uradio još proletos, zabranu pušenja na igralištima, kao i u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući barove, restorane i na radnim mestima. U zakonu se navodi i da javnost treba da bude edukovana o štetnosti pušenja, preneo je EurActiv.com.
Zakon treba da potpiše rumunski predsednik Klaus Joanis.
Donošenjem novog propisa Rumunija se svrstala u grupu sa još 17 članica Evropske unije, uključujući susedne Bugarsku i Mađarsku, sa zabranom pušenja na velikom broju mesta.
Najstrože zabrane imaju Irska, Britanija, Grčka, Bugarska, Malta, Španija i Mađarska i u tim zemljama je pušenje potpuno zabranjeno u zatvorenim javnim prostorima, javnom prevozu i na radnom mestu a izuzeci su veoma ograničeni.
Neki protivnici zakona smatraju da će zabrana pušenja uništiti živ noćni život u Rumuniji, posebno u Bukureštu, gde su restorani i drugi objekti bili puni zato što rade do kasnih sati i što je pušenje dozvoljeno.
Proširenje zabrane pušenja vodiće i padu prodaje cigareta koja je značajan izvor prihoda za Rumuniju.
Prema podacima rumunskog ministarstva finansija, u 2014. su akcize na duvan i cigarete donele državi 8,3 milijarde leja (dve milijarde dolara).
Rumunski mediji prenose da će pušenje biti dozvoljeno samo na posebno određenim mestima sa odgovarajućim sistemima ventilacije i protivpožarne zaštite. Pušenje će biti dozvoljeno i u zatvorskim ćelijama sa maksimalnim obezbeđenjem.
Poslanici nisu usvojili amandman na zakon kojim je bila predviđena zabrana izlaganja paklica cigareta u prodavnicama.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da velika većina Rumuna (više od 80%) podržava potpunu ili delimičnu zabranu pušenja u javnom prostoru. Gotovo isti broj podržava zabranu prodaje cigareta u blizini škola.
Kako prenose rumunski mediji, za pojedince koji ne budu poštovali nove propise o zabrani pušenja kazne će ići od 100 do 500 leja (22-111 evra) a za kompanije 5.000-10.000 leja (1.110-2.220 evra).
Restorani, barovi, klubovi koji budu kršili zakon mogli bi i da ostanu bez dozvole za rad.
Inače, zabrana pušenja u Rumuniji do sada se baš i nije poštovala. Naime, u parlamentu, instituciji u kojoj je pušenje zabranjeno godinama, često se mogu videti poslanici, službenici i novinari kako puše.
Zvanični podaci pokazuju da 26% Evropljana puši i pušenje je u Evropskoj uniji i dalje pojedinačno najčešći uzrok bolesti i smrti koja je mogla da bude sprečena. Kako se navodi, 59% pušača je pokušalo da ostavi pušenje a 20% je uspelo.
Evropski komesar za zdravlje i bezbednost hrane Vitenis Andriukaitis rekao je da godišnje u EU od bolesti koje se povezuju sa duvanom umre gotovo 700.000 ljudi.
Prema njegovim rečima, od cigareta umre više ljudi nego u saobraćajnim nesrećama, od kriminala i droge zajedno.
Inače, sve članice EU usvojile su mere za zaštitu građana od izloženosti duvanskom dimu ali se te mere po obuhvatu značajno razlikuju od zemlje do zemlje.
Takođe, neke zemlje imaju problema sa primenom propisa o zabrani pušenja, najčešće one sa komleksnom regulativom.
Belgija, Španija i Poljska su dobar primer zemalja u kojima je zahvaljujući sveobuhvatnim zakonima značajno smanjena izloženost duvanskom dimu i to za kratko vreme.
Komisija ocenjuje da se efekti zakona za borbu protiv pušenja na zdravlje građana odmah vide, uključujući smanjenje broja srčanih udara i poboljšanje zdravlja respiratornih organa.
Istovremeno su ekonomski efekti propisa o zabrani pušenja pozitivni ili neutralni.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|