Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nova inicijativa Bugarske da romsku decu vrati u škole
|
|
|
Objavljeno : 19.12.2017. |
|
|
|
|
|
|
U nastojanju da smanji nepismenost i veliki broj trudnoća među tinejdžerkama u romskoj zajednici, Bugarska šalje timove učitelja, socijalnih radnika i policajaca širom zemlje koji će pokušati da ubede desetine hiljada Roma da svoju decu pošalju u školu. Neretko ti timovi posećuju porodice u kojima su deca u inostranstvu ili pomažu roditeljima u porodičnim aktivnostima. Oko 22% Roma je nepismeno, a mnogi pripadnici te zajednice uopšte ne govore bugarski jezik.
Bugarska, najsiromašnija članica Evropske unije, ima sedam miliona stanovnika, a Romi čine oko 10% populacije. Procenjuje se da u školu ne ide 130.000 bugarske dece, većinom Roma, izjavio je nedavno ministar obrazovanja Krasimir Valčev.
Da bi preokrenula taj trend, bugarska vlada je napravila više od 1.000 timova specijalista koji će putovati po zemlji i razgovarati s romskim porodicama. Potraga za onima koji su napustili ili nikada nisu ni išli u školu biće težak zadatak za bugarske stručnjake.
Jedan od timova sa kojima je išla ekipa novinske agencije Frans pres posetio je jedno jutro sedam kuća u gradu Plovdiv, gde se nalazi najveće romsko naselje u Bugarskoj, ali je našao samo jednog roditelja.
"Upisaćemo ga u školu ovde ako nas njegov otac ne pozove da se vratimo u Nemačku", izjavila je Zatie Marinova, majka 10-godišnjeg Orlina.
Orlinov otac, kao i mnogi Romi, veći deo godine traži posao u bogatijim zemljama EU kako bi pobegao od sve većeg siromaštva.
Sociolog Aleksej Pamporov izjavio je za AFP da mnoga deca napuštaju školu jer se uključuju u aktivnosti porodice.
"Devojčice paze na mlađu braću i sestre, a dečaci sa očevima rade na gradilištima na primer", objašnjava Pamporov.
Put do uspeha
Diskriminacija Roma u Bugarskoj je raširena još od pada komunizma 1989. godine, zbog čega su u velikoj meri ostali marginalizovani. Oko 22% Roma je nepismeno, a samo 9% njih je završilo srednju školu iako je ona obavezna u Bugarskoj. Mnogi pripadnici te zajednice uopšte ne pričaju bugarski jezik.
Nepohađanje škole i neobrazovanost, ukazuju stručnjaci, u direktnoj je vezi s velikim brojem tinejdžerki koje ostaju u drugom stanju. Procenjuje se da su 2016. godine oko 6.000 beba rodile maloletne majke.
Suočena s tim izazovima, bugarska vlada je odlučila da pokuša s pristupom "štapa i šargarepe". Vladini zvaničnici nude pogodnosti kao što su subvencije za školski materijal ili pomoć u traženju posla, dok s druge strane upozorava da će uvesti kazne i ukinuti beneficije za roditelje koji ne upišu svoju decu u školu.
Stručni timovi, koje čini više od 11.600 ljudi, više vole da ističu pozitivan uticaj uzora iz same romske zajednice kako bi ohrabrili promene.
Među takvim primerima je 19-godišnji Marsel Iliev iz Montane, koji je zahvaljujući odličnim ocenama dobio državnu stipendiju za školovanje u Engleskoj.
"Obrazovanje je put ka uspehu i može da ti pomogne da izađeš iz siromaštva", izjavio je Iliev za AFP.
Loše škole
Kampanja za smanjenje nepismenosti pokrenuta je početkom septembra i u njoj su se prvi put policajci i socijalni radnici pridružili učiteljima u nastojanju da vrate decu u škole.
Uspeh kampanje je, međutim, do sada bio ograničen. Do sredine oktobra timovi su posetili više od 150.000 kuća, a u škole se vratilo 12.146 đaka, prema podacima Ministarstva obrazovanja. U 80% posećenih kuća, deca su živela u inostranstvu.
Problem dodatno pogoršava slab kvalitet obrazovanja u romskim naseljima, a roditelji kažu da ne vide svrhu da šalju decu u loše škole.
"Ne uče dobro našu decu. Moj nećaka je sada završila osmi razred i ne ume da napiše svoje ime", rekao je Rajho Krastev, otac troje dece.
Učesnici kampanje ipak smatraju da je nova inicijativa prvi dosledan napor vlade od kraja komunizma da vrati decu u škole i veruju da će se porodice koje oklevaju na kraju predomisliti.
Zadržati u školi one koji se vrate u učionice, ocenjuju stručnjaci, takođe će biti teško.
Izvor: EURACTIV.com
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|