Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Umesto zaštitnika pacijenata stiže savetnik, efekat zakona pod znakom pitanja    

Objavljeno : 14.03.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Ministarstvo zdravlja usvojilo je neke primedbe na tekst nacrta zakona o zaštiti prava pacijenata, medju kojima je i ona da zaštitnika treba nazvati savetnikom za prava pacijenta, rečeno je 13. marta u Beogradu na javnoj raspravi. Najveću buru je izazvalo zadržavanje odredbe po kojoj deca od 15 godine imaju pravo na hiruršku interevenciju bez odobrenja roditelja, što je prema oceni učesnika uvod u prodaju organa. Predstavnici udruženja pacijenata, sindikata lekara i organizacija za borbu protiv korupcije smatraju da je zakon neprimenjiv u praksi sve dok se ne izmene suštinski zakoni o zdravstvenoj zaštiti i osiguranju.

 

Javnu raspravu je organizovala Balkanska mreža za istraživačko izveštavanje (BIRN).

 

Predstavnici ministartva su takođe naveli da je zadržana odredba po kojoj deca starija od 15 godina imaju pravo na hiruršku intervenciju jer je to bio “zahtev UNICEFA i centara za zaštitu dece koji žele što više prava za decu preko 15 godina".

 

Damjan Damjanović iz udruženja Plavi krug ocenio je to skandalozan član i da je uvod za "žute hotele u Srbiji, ne žute kuće".

 

“Zanima me da li će neko mom detetu da ponudi 10.000 evra za bubreg a da ja to ne znam”, upitao je Damjanović predstavnike Ministarstva.

 

Na debadi se moglo čuti da je naziv zaštitnika pacijenata promenjen na inicijativu Zaštitnika građana kako bi se izbegle zabune građana oko nadležnosti.

 

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Periša Simonović izrazio je očekivanje da će Vlada Srbije najkasnije do marta ili početkom aprila usvojiti predlog zakona i proslediti ga u skupštinu koja bi trebalo da ga usvoji u prolećnom zasedanju.

 

On je najavio da će na sajtu Ministarstva uskoro biti postavljena verzija teksta sa usvojenim primedbama.

 

Kao najkontroverznija pitanja u javnoj raspravi su se izdvojila ona vezana za zaštitnike prava pacijenata i formiranje saveta za zdravlje pri lokalnim samoupravama, naveo je Simonović.

 

On je ocenio da je uvođenje saveta mera ka putu decentralizacije zdravstva budući da je Srbija jedina zemlja u regionu u kojoj primarna zaštita i bolnično lečenje nisu u nadležnosti lokalnih samouprava.

 

Specijalna savetnica u Ministarstvu Milanka Ivanek je istakla je da zakon predviđa 11 prava za pacijente, od kojih je osam novih među kojima su  pravo na preventivne mere, na kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, a pacijent ima pravo i na drugo stručno mišljenje pre nego što se odluči o daljem toku lečenja.

 

Novo je pravo na bezbednost pacijenta, kao i pravo pacijenta da na sopstvenu odgovornost, uz prethodno potpisanu izjavu, napusti zdravstvenu ustanovu.

 

Garantuje se i pravo na olaksavanje patnje i bola, navela je ona dodajući da je u Ministarstvu nedavno obrazovana grupa za palijativno zbrinjavanje koja će ponuditi neka rešenja za taj problem.

 

Ona je takdoje istakla da je izmeštanjem savetnika za zaštitu prava pacijenta u lokalnu samoupravu koja će odlučivati o organizovanju i finansiranju njegovog rada omogućeno da on izađe iz kruga uticaja  direktora ustanova.

 

Prema njenim recicma, biće edukovani svi diplomirani pravnici koji će se baviti poslovima zaštite pacijenata.

 

Žalbe i kritike nevladinog sektora


Gordana Stevanović, pomoćnik Generalnog sekretara Stručne službe Zaštitnika građana Republike Srbije, navela je da je ta institucija predlagala da u zakon uđu odredbe koje se tiču disciplinskih mera za zaštitnike koji ne rade svoj posao.

 

Ona je takođe navela da je jako važno da se tim poslom bavi osoba kojoj je to primarni posao, a ne samo jedan od nizu iz delokruga pravničkih poslova u zdravstvenoj ustanovi.

 

Zaštitnik građana je takođe predlagao da mora biti uređen način rada savetnika jer je “praksa pokazala da se građanin žali, a on ništa ne uradi”.

 

Direktorka nevladine organizacije Pravni skener Marina Mijatović protiv je naziva “savetnik” budući da mu savetovanje nije isključiva uloga.

 

“Mi smo najviše komentara uputili za postupak pred zaštitnikom. Protiv toga smo da se to definiše podzakonskim aktima, već samo zakonom”, navela je ona.

 

Prema njenim rečima, dosad je samo jedna doktorka u Mionici dobila otkaz jer je bilo 15 pritužbi na njen rad.

 

Pravni skener je takođe predlagao da se zakonom predvidi odgovornost sestre na šalteru ili lekara u slučaju nepoštovanja prava pacijenta na svoje vreme koja se često krši tako što hitni pacijenti i oni koji su zakasnili ulaze u termin zakazanog pacijenta.

 

Prvo krovni zakoni

 

Predstavnici udruženja za zaštitu prava građana i sindikata naveli su da je zakon neprimenjilv dok se ne izmene sistemski zakoni o zdravstvenoj zaštiti i osiguranju i ne reši pitanje korupcije.

 

Draško Karađinović  iz organizacije Doktori protiv korupcije naveo je da je Agencija za borbu rptiv korupcije dala primedbe na koruptivne rizike ovog zakona, ali da nije čuo da se o tome govorilo.

 

On takođe tvrdi da je zakon neprimenjiv jer 170 lokalnih samouprava nema ni finansijske ni kadrovske potencijale da poštuje zakon.

 

“Namera je da se izbegne debata o osnovim zakonima (zdravstvenoj zaštiti, zdravstvenom osiguranju). Umesto da se Ministarvstvo bavi krupnim pitanjima, mi se bavimo zakonima koji su neprimenljivi”, ocenio je Karađinović.

 

Ne štite se prava pacijenta tako što se donese zakon. Pravo pacijenta se štiti dobrom organiyacijom zdravstvenih službi i zdravstva, ocenio je Dragan Cvetić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.

 

"Zakon predviđa pravo na dostojanstveo lečenje,  a nemate pacijenta gde da ga stavite i nemate lek da mu date", naveo je Cvetić kao primer neusklađenosti budćheg zakona i postojećih krovnih zakona.

 

Predstavnici udruženja pacijenata su takođe istakli da niko iz ministarstva u protela tri meseca koliko traje rasprava nije odgovorio na primedbe. Zamera se i što su udruženja pacijenata koja su učestvovala na javnoj raspravi selektivno zvana tako da 90% njih se finansira iz budžeta.

 

Kritikovana je i odredba zakona po kojoj nisu poredviđena posebna sredstva iz budžeta iako je predviđen široki krug prava za pacijente.

 

Donka Banović, narodna poslanica Demokratske stanke Srbije rekla je da narodni poslanici  prepoznaju značaj narodnih inicijavita i pozvala udruženja građana da se obrate njoj i drugim poslanicima u vezi sa rešenjima zakona kojima nisu zadovoljni.

 

“Narodni poslanici Vam stoje na zakonu da se u vidu amandmana bore za vaša rešenja”.

 

Značaj uloge lokala

 

Predstavnica Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Jasmina Tasić  iznela je podatke istraživanja koje je SKGO sproveo u šumadijskom okrugu na uzorku od 1.850 ljudi.

 

Ona je navela da su građani kao najveći problem u zdravstvenom sistemu navela organizaciju rada, a a na drugom mestu su prava iz zdravstvenog osiguranja.

 

Prema njenom tumačenju, rezultati govore da lokalna samouprava kao osnivač primarne zaštite mora imati veću odgovornost za kvalitet rada zdravstvenih službi.

 

Manje od 10% građana zna za postojanje udruženja za prava pacijenata. Ako bi im zatrebala zaštita
32% je reklo da bi otišli kod zaštitnika pacijenata u domu zdravlja, oko 11% bi se obratilo lokalnoj samoupravi, a 14,8%  ministarsto, dok se 25% se ne  bi nikome obratilo.

 

Uslov za sprovođenje zakona je depolitizacija u izboru menadžmenta direktora domova zdravlja jer će loklane samouprave morati da vode više računa o kvalitetu usluge, navela je ona.

 

Izvor: Ivana Pavlović

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA