Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Grčka ponovo uvodi prisilno testiranje na HIV
|
|
|
Objavljeno : 17.07.2013. |
|
|
|
|
|
|
Novi ministar zdravlja Grčke Adonis Georgiadis ponovo je uveo kontroverznu meru po kojoj je policiji dozvoljeno da zadrži prostitutke ili migrante bez dokumenata i natera ih da se testiraju na HIV, preneo je Euractiv.com. Organizacije za zaštitu ljudskih prava oštro kritikuju grčke vlasti navodeći da mera pogađa inače marginalizovane grupe koje su došle pod udar oštrih mera štednje u budžetima za socijalnu i zdravstvenu zaštitu. Svetske zdravstvene organizacije apleluju na svoje kolege u Grčkoj da ne rade testiranja.
Kao jednu od prvih odluka, novi ministar Georgiadis je uveo Dekret o javnom zdravlju 39A koji predviđa obavezno testiranje na hepatitis, HIV i druge seksualno prenosive bolesti, javio je grčki mediji Enet.
Zdravstvene organizacije navode da taj dokument stigmatizuje narkomane, seksualne radnike, a naročito migrante bez dokumenata. U tekstu dekreta se takođe navodi da svi oni koji su se uselili u neki stambeni prostor a što bi “moglo da izazove opasnost po javno zdravlje”, moraju biti iseljeni a da im se pritom ne ponudi neko drugo alternativno mesto za stanovanje.
Mera prisilnog testiranja na polno prenosive bolesti koju je prvo uveo ministar zdravlja iz redova socijalista Andreas Loverdos u aprilu 2012. rezultirala je u opštem prisilnom testiranju stotina žena.
Za sedamnaest njih za koje se utvrdilo da su HIV pozitivne, lični podaci i imena su objavljeni u medija, sve pod velom zaštite javnog zdravlja. Žene koje su identifikovane kao “prostitutke” (iako nije bilo dokaza da se bave pružanjem seksulanih usluga) i optužene da su “zdravstvene bombe”, mesecima su bile u pritvoru dok nisu napokon oslobođene krivice zbog “nameravanih telesnih povreda”.
Poslednjih pet je pušteno iz pritvora u martu 2013, a taj propis je ubrzo nakon toga povučen.
Pod pritiskom
U Grčkoj, celokupan zdravstveni sistem je pod ogromnim pritiskom zbog mera štednje. U Španiji, vlada je zakonom uskratila pristup zdravstvenim uslugama za migrante bez dokumentacije.
U isto vreme, grupe koje su već bile ranjive i pre krize, kao što su migranti bez dokumenata, tražioci azila, narkomani, seksualni radnici, siromašni građani Eu i beskućnici, dobili su još manju socijalnu zaštitu.
Španija i Grčka nisu jedine zemlje u kojima su smanjena davanja za socijalnu zaštitu. U Velikoj Britaniji, premijer Dejvid Kamerom (David Cameron) obećao je da će ograničiti pristup migranata zdravstvenom sistemu, stambenom zbrinjavanju i socijalnoj zaštiti, jer se našao pod pritiskom sve brojnijih zahteva da se stane na put “socijalnom turizmu” u Velikoj Britaniji.
Stope zaraženih HIV-om u Grčkoj su porasle više od 200% od 2011. kao posledica povećane upotrebe droge i rastuće nezaposlenosti među mladima. U isto vreme, srezani su budžeti za borbu protiv HIV-a.
Kako navodi EurActiv. com, budžet za Okana centar za lečenje narkomanije smanjen je na 20 miliona evra u 2012. sa 35 miliona u 2010.
Danas je stopa nezaposlenosti u Grčkoj iznad 20%, a mnogim Grcima preti ekstremno siromaštvo po prvi put u životu. Sve je više beskućnika koji žive u kolektivnim centrima širom zemlje.
Kršenje ljudskih prava
Ponovno uvođenje dekreta naišlo je na kritiku i neodobravanje zdravstvenih organizacija. Kampanja za solidarnost sa Grčkom sa sedištem u Londonu ocenila je da je odluka ministra zdravlja šokantna.
"Jasno je da je odluka zasnovana na targetiranju inače marginalizovanih i onih koji trpe zbog užasne politike štednje grčke vlade,” saopštila je ta londonska organizacija.
Humanitarna organizacija “Lekari sveta” ocenila je da umesto da se bori sa razlozima bolesti, siromaštva i zavisnosti, ministar zdravlja očigledno krši ljudska prava i ljudsko dostojanstvo pod izgovorom “zaštite zajednice od zaraznih bolesti”.
"Lekari sveta su zatražili od grčke vlade da se fokusira na važnije probleme u javnom zdravlju kao što je univerzalno pravo dece na vakcinaciju i potrebu da se to pravo garantuje, što vlada više ne može da učini. Takođe pozivamo zdravstvene radnike da odbiju da urade obavezno testiranje”, saopštila je ova organizacija.
Lekari sveta naveli su da će i dalje nastaviti da pružaju pomoć, medicinsku i društvenu podršku svim ljudima kojima je pomoć potrebna.
Organizacije civilnog društva u Grčkoj je namera ministarstva razbesnela. Prajd organizacija u Solunu HOMOfonia saopštila je da se javno zdravlje ne štiti kažnjavanjem HIV-pozitivnih ljudi, već primenom programa za borbu protiv HIV-a, kroz uvođenje seksualnog obrazovanja u škole i stalne javne kampanje.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|