Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Organizatori: Bezbednosna procena za Prajd pozitivna
|
|
|
Objavljeno : 21.09.2013. | Ažurirano : 23.09.2013. |
|
|
|
|
|
|
Organizatori Parade ponosa saopštili su da je bezbednosna procena za održavanje ovogodišnjeg Prajda pozitivna i da eventualna negativna bezbednosna procena nikako ne može biti razlog za zabranu te manifestacije. Građane, političare i predstavnike institucija organizatori su pozvali da prisustvuju Paradi zakazanoj za subotu, 28. septembra, dok su od državnih organa zatražili da objave sve bezbednosne procene na osnovu kojih su prethodnih godina zabranjivane Parade. Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport rekao je da su državni organi dužni da omoguće održavanje Parade ponosa i naglasio da svi koji prete nasiljem moraju da budu kažnjeni.
"Niko nas nije zvanično obavestio ali smo nezvanično saznali da je bezbednosna procena urađena prošle nedelje pozitivna. Negativna bezbednosna procena može biti samo znak nadležnim službama da bolje rade svoj posao a ne razlog za zabranu. To je i stav Evropskog suda za ljudska prava koji Srbija mora da poštuje", rekao je 23. septembra član organizaciog odbora Parade Goran Miletić na konferenciji za novinare.
Miletić je naveo da je ovih dana urađena i dopuna bezbednosne procene ali da organizatori Parade ponosa nemaju nikakve informacije o tome.
Organizatori su pozvali sve građane, političare i predstavnike institucija da prisustvuju Paradi zakazanoj za subotu, 28. septembar.
"Pozivamo državne organe da objave sve bezbednosne procene na osnovu kojih su prethodnih godina zabranjivane Parade, jer takvi tajni i fantomski dokumenti ne smeju da postoje", rekao je Miletić.
Članica organizacionog odbora Maja Mićić rekla je da je neophodno povećati javni pritisak na nadležne da objave bezbednosne procene jer je na osnovu tih dokumenata Parada zabranjena 2009, 2011. i 2012. godine.
"Zahtevamo i da se u svakom gradu odredi po jedan policajac koji će se baviti problemima i nasiljem nad LGBT populacijom, kao i konkretne rezultate u procesuiranju odgovornih za rizike i nasilje zbog kojih je Parada zabranjivana", rekla je ona.
Organizatori su od Skupštine Srbije zatražili da na dnevni rad stavi zakone koji će poboljšati položaj LGBT populacije poput Zakona o regulisanju pravnih posledica prilikom promene pola.
"Dobro je da je usvojen Zakon o zabrani diskriminacije i uvedeno krivično delo zločina iz mržnje ali to nije dovoljno. Tražimo i usvajanje Nacionalne strategije protiv nasilja i pratećeg Akcionog plana koji bi trebalo da se sadrže i posebne delove i o LGBT populaciji", rekla je Maja Mićić.
Boban Stojanović iz Organizacionog odbora Prajda istakao je da su ove godine naišli na velike probleme u organizovanju Parade jer su neke kulturne institucije tražile ogromne sume novca da bi se programi Nedelje ponosa odvijali u njihovim prostorijama.
"Tražili su enormne sume novca jer ne žele da se povezuju sa LGBT populacijom i Prajdom ali se ove godine broj dostupnih prostora ipak povećao", rekao je Stojanović.
Stojanović je naveo da je i istraživanje Strateškog marketinga pokazalo da Parada ponosa menja stvari jer je otvorila pitanje odnosa prema LGBT zajednici.
Devenport: Sloboda okupljanja je fundamentalno pravo
Devenport je 21. septembra istakao da je sloboda okupljanja fundamentalno ljudsko pravo.
"Ustavni sud u Srbiji je jasno rekao da je zabrana Parade ponosa kršenje ustavom garantovanih prava. Državnim organima mora da bude jasno da bi oni trebalo da omoguće poštovanje prava slobode okupljanja", kazao je Devenport na međunarodnoj konferenciji o slobodi okupljanja LGBT zajednice u Beogradu.
Dodao je da je sloboda okupljanja fundamentalno ljudsko pravo, koje je ugrađeno u sva demokratska društva i da Evropska unija očekuje da se svaka zemlja kandidat pridržava tog prava.
"Mislim da državni organi moraju da preduzmu odlučne aktivnosti protiv onih koji prete nasiljem. Njihovim kažnjavanjem poslaće se snažna poruka da se u Srbiji poštuju prava", ukazao je Devenport.
On je rekao i da je Parada ponosa prilika da pripadnici LGBT zajednice "eliminišu osećaj manje vrednosti i srama", pošto se oni kako je naveo stalno osećaju postiđeno zbog seksualne orijentacije.
Šefica Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Antije Rotemund rekla je da je uverena da će se 28. septembra organizovati Parada ponosa.
Kako je kazala, svoj optimizam zasniva na tome što je policija dala pozitivnu bezbednosnu procenu i što je ove godine Prajd dobio veću pažnju institucija.
"Ne tražimo poštovanje nikakvog novog i posebnog prava. Ljudska prava, pa i pravo na slobodu okupljanja, su univerzalna prava. To nije spisak ponuda, da se bira ovo mi se sviđa, ovo ne, ili ovo ću da poštujem, a ovo neću", rekla je Antije Rotemund.
Ona je ukazala da se ne sme zaboraviti pravi razlog održavanja Parade ponosa - borba protiv diskriminacije i homofobije sa kojom se pripadnici LGBT zajednice suočavaju.
"Šokantno je i sramno, ne samo u Srbiji, već i u zemljama Evrope, što je drugi najveći uzročnik smrti kod mladih samoubistvo zato što se ne osećaju dobro u svojoj koži i zato što nisu prihvaćeni i ne mogu da se osećaju kao ljudsko biće," rekla je ona.
Izvor: Beta
Video: Medija centar
Povezani sadržaj
|
|
|