Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Izbor poverenice uz ozbiljne kritike
|
|
|
Objavljeno : 28.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Skupština Srbije izabrala je 27. maja Brankicu Janković na funkciju poverenika za zaštitu ravnopravnosti. Ona će biti druga po redu u Srbiji na toj funkciji, nakon profesorke Pravnog fakulteta u Nišu Nevene Petrušić čiji mandat je istekao 5. maja. Jankovićeva je izabrana na predlog vladajućih stranaka, uz protivljenje opozicije koja tvrdi da ona nema potrebne kvalifikacije kao i da je procedura za izbor prekršena. Verovatno najznačajnije pitanje koje su postavili opozicija i neke nevladine organizacije je njena eventualna povezanost sa političkim partijama, što bi moglo da je spreči da osnaži ovu još mladu instituciju i nezavisnim i stručnim radom doprinese smanjenju diskriminacije u Srbiji.
Brankicu Janković formalno je na novu funkciju predložio parlamentarni Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a predlog za njen izbor došao je od poslanika vladajuće koalicije, koju čine Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije, Partija ujedinjenih penzionera, Socijaldemokratska partija Srbije, Jedinstvena Srbija, Nova Srbija, Savez vojvođanskih Mađara, Srpski pokret obnove i Demohrišćanska stranka Srbije.
Radila je kao direktor Gerontološkog centra u Beogradu od 2006. do 2012. godine, državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike 2012. do 2014. godine, i u tom svojstvu bila je i šef pregovaračke grupe za oblast socijalne politike i zapošljavanja u pregovorima sa EU. Prethodno je radila u marketingu medija uključujući nekadašnju TV politiku i Ju info i kao sekretar Gimnazije "Ruđer Bošković" i nastavnik dva predmeta. Završila je Pravni fakultet u Beogradu, master studije u Novom Sadu i doktorant je na Fakultetu bezbednosti u Beogradu.
Članica je i Gerontološkog društva Srbije i Udruženja stručnih radnika socijalne zaštite Srbije.
Na čelu je projekata kao što su "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja", "Integrisani odgovor na nasilje nad ženama". Predsednik je vladinih saveta za pitanja starosti i starenja, za osobe sa invaliditetom i za prava deteta.
Budući da se veliki deo karijere bavila ugroženim grupama, poput starih, žena i dece, i u opoziciji prihvataju da je njeno iskustvo relevantno. Tvrde, međutim, da nije i dovoljno za obavljanje funkcije, a navode i da nisu svi uslovi ispunjeni i da je procedura za izbor prekršena.
Konkretno, poslanici opozicionih Socijaldemokratske stranke (SDS), Demokratske stranke (DS) i Nove stranke navode da su biografiju kandidatkinje dobili kasno, tako da nije bilo vremena za razmtranje, čime je prekršena i procedura.
Doskorašnji zamenik šefa poslaničke grupe SDS Janko Veselinović rekao je u raspravi da su članovi skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo dobili biografiju Brankice Janković na samoj sednici Odbora. On je nakon utvrđivanja predloga u odboru da Jankovićeva bude nova poverenica podneo ostavku na mesto zamenika predsednika tog odbora. Dva dana kasnije napustio je i SDS Borisa Tadića, što nema veze sa izborom poverenice.
Predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Aleksandar Martinović koji je predstavljao kandidaturu Brankice Janković, odbacio je optužbe opozicije, uz tvrdnje da je uz poziv za sednicu dostavljena i biografija kandidatkinje.
Veselinović je izneo i ocenu da Brankica Janković ima značajne kvalifikacije, ali one nisu ključne za funkciju poverenika i ne mogu se nazvati iskustvom u oblasti zaštite ljudskih prava. Dodao je i da ona nema traženo iskustvo od 10 godina u obavljanju pravnih poslova.
Politička povezanost
Primedbe na izbor Brankice Janković imala je nešto ranije, otkako se pojavio predlog za njen izbor 28. aprila, grupacija od šest nevladinih organizacija, koja je zatražila od parlamenta da ne podrži izbor Jankovićeve i da se ponovi postupak kandidovanja.
Mreža žene protiv nasilja, Romska ženska mreža, Mreža za evropski ženski lobi, Mreža...IZ KRUGA, Mreža organizacija za decu Srbije - MODS i Koalicija protiv diskriminacije navele su u otvorenom pismu da se Jankovićeva nije bavila zaštitom od diskriminacije "niti kroz direktnu pomoć i podršku osobama koje su pretrpele diskriminaciju, niti kroz naučno-obrazovnu delatnost".
Verovatno najznačajnije pitanje koje su postavili opozicija i nevladine organizacije tiče se kapaciteta nove poverenice da bude nezavisna od vlasti i političkih uticaja. Iznete su tvrdnje da je ona pre svega politička ličnost, alii da je visoka funkcionerka.
Preciznih navoda o političkoj pripadnosti nije bilo, ali ove tvrdnje najverovatnije dolaze od toga što je dve godine provela radeći kao državni sekretar u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku (2012-2014), dok je to ministarstvo vodio tadašnji lider PUPS-a Jovan Krkobabić, a predsednik vlade bio Ivica Dačić.
Državni sekretari u Srbiji najčešće jesu političke ličnosti, koje se menjaju sa promenom ministara, dok su pomoćnici ministara često stručnjaci u okviru ministarstava.
Tvrdnje o političkoj povezanosti su tim ozbiljnije što su nezavisne institucije poput ombudsmana i poverenika u Srbiji još u ranom razvoju i ličnost koja je na njihovom čelu je od ključnog značaja.
Izvor: Beta i S.V.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|