Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Radna grupa za novu Medijsku strategiju ostala bez predstavnika medija
|
|
|
Objavljeno : 24.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predstavnici vodećih novinarskih i medijskih udruženja u Srbiji u samo par dana napustili su radnu grupu Ministarstva kulture i informisanja za izradu nove Medijske strategije, nezadovoljni načinom na koji se odvija rad na strategiji. Udruženja traže formiranje nove grupe koju bi činili medijski stručnjaci i predstavnici civilnog društva.
Izlazak iz radne grupe dodatno je ubrzan mizoginičnim stavovima novoimenovanog državnog sekretara u Ministarstvu kulture zaduženog za medije Aleksandra Gajovića. On je u jednom javnom nastupu praktično branio stav da žene nisu dovoljno dobre za neke važne poslove, što je izazvalo gnevne reakcije. Protiv Gajovića ni vlada ni Ministarstvo kulture nisu preduzimali nikakve mere.
Tekst nove medijske strategije trebalo je već da bude gotov i da počne javna rasprava kako bi nova strategija bila usvojena do kraja godine. Ministar kulture Vladan Vukosavljević kaže da će, uprkos izlasku predstavnika medijskih asocijaicja i udruženja iz radne grupe, posao biti nastavljen i obavljen na vreme.
Poslednji je izlazak iz radne grupe objavio predstavnik Koalicije novinarskih i medijskih udruženja (NUNS, NDNV, ANEM, Lokal pres i Asocijacije onlajn medija) Nedim Sejdinović. On je na debati "Modeli i transparentnost državnog finansiranja medija - predlozi za novu medijsku strategiju" 20. oktobra u Beogradu rekao da je Koalicija odlučila da izađe iz radne grupe zato što je proces rada u potpunosti obesmišljen.
Sejdinović je kazao da pet udruženja izlaskom iz radne grupe ne prestaju da rade na izradi dokumenta koji će sadržati elemente potrebne za izradu strateškog medijskog dokumenta i koji će biti temelj neke buduće Medijske strategije. "Želimo da pokrenemo najširu javnu diskusiju o analizi stanja u medijskoj sferi, preporukama kako da se problemi prevaziđu, ciljevima koje treba dosegnuti i aktivnostima koje u tu svrhu valja preduzeti. Želimo da dokument bude produkt zajedničkog rada naših udruženja, medijskih i drugih eksperata", rekao je on.
Ranije je Sejdinović za portal Faipreš.eu rekao i da se nova strategija mora baviti celokupnim državnim finansiranjem medija jer su istraživanja pokazala da se novac građana u velikim iznosima "odliva u režimske medije", čime se "dramatično utiče na ukupnu medijsku scenu i prave ozbiljni disbalansi". Dodao je da je neprihvatljivo da strategija bude usvojena bez javne rasprave u kojoj treba da učestvuju novinari i mediji, medijski eksperti, ali i civilne organizacije jer će taj dokument uticati na medijsku scenu do 2023.
Predsednik NUNS-a Slaviša Lekić rekao je u debati da je to udruženje bilo pod "neverovatnim pritiskom" od strane OEBS-a i Evropske komisije da uđe u radnu grupu. "Ušli smo u radnu grupu, ali došli smo do toga da nas onaj politički deo Ministarstva kulture laže i sad ostaje pitanje postoji li medijska strategija spremana u fioci", upitao je Lekić na skupu.
Iz radne grupe pre toga su izašli predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) i Asocijacije medija, a direktan povod za takav korak bila je je izjava novog državnog sekretara i neslaganje sa njegovim imenovanjem na to mesto.
Članica radne grupe za izradu nove Medijske stragetije iz UNS Ljiljana Smajlović odlučila je da se povuče obrazloživši da je reč o ličnom protestu zbog imenovanja novog državnog sekretara za informisanje, koji je izjavio da žene ne treba birati za predsednice, "muškarac mora da vodi kuću" i da se žene "nisu dokazale" na važnim državnim poslovima.
Upravni odbor Asocijacije medija saopštio je 17. oktobra da je odlučio da zbog imenovanja Gajovića za novog državnog sekretara za informisanje iz radne grupe za izradu nove Medijske strategije povuče svoju predstavnicu i predložio da ministar kulture i informisanja raspusti radnu grupu i imenuje novu.
Radnu grupu za izradu radne verzije Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2023. godine, sa Akcionim planom za sprovođenje Strategije obrazovalo je Ministarstvo kulture i informisanja sredinom jula a činilo je 15 članova, predstavnika novinarskih i medijskih udruženja, državnih organa i nezavisnih eksperata.
Prethodna Medijska strategija, doneta pre tri godine uz široku saglasnost medijskih udruženja, civilnog sektora i međunarodnih institucija, predvidela je donošenja niza medijskih zakona i definisala povlačenje države iz medija kroz uvođenje projektnog finansiranja.
Izvor: Beta
Foto: Freeimages.com
Ovaj tekst je napisan u okviru partnerstva sa Osservatorio Balcani e Caucaso za potrebe Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), a koji sufinansira Evropska komisija. Sadržaj ovog članka je isključivo odgovornost Bete i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije.
Povezani sadržaj
rong> |
|
|